Huszadszor szerveztek Fekete István emlékversenyt Ajkán

Fekete Istvánra, a Nirnsee birtok gazdatisztjére, íróra emlékeztek Ajkán június 25-én, a Nagy László Városi Művelődési Központ és Könyvtár aulájában az Ajkai Látássérült Klub szervezésében megrendezett 20. Fekete István emlékversenyen.

A nagyszabású programon illusztris vendégek tettek eleget a klub meghívásának. Itt volt és a zsűri elnöki teendőit ellátta dr. Szőke László, az Országos Fogyatékossági Tanács titkára, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság fogyatékosságügyi osztályvezetője. A zsűri további tagjai Garamvölgyi Annamária, a MUOSZ Fogyatékossággal Élők a Médiában szakosztály elnöke, Csehné Huszics Márta, a Vakok és Gyengénlátók Veszprém Megyei Egyesületének elnöke, Mező Jánosné, az „Életet az Éveknek” Ajkai Nyugdíjas Klubok Egyesülete elnökhelyettese és Vargáné Parrag Leonóra, a Padragkúti Művelődési Ház művelődésszervezője.

Az önkormányzat részéről Dorner László alpolgármester nyitotta meg a vetélkedőt sikeres versenyzést kívánva. Fekete Istvánnal kapcsolatban hangsúlyozta az ember és a természet harmonikus kapcsolatát, amelyben sajnos az ember maradandó sebeket ejt, pedig, amit kap a természettől azt meg kellene őrizni.

Horváth Tibor, a Fekete István Irodalmi Társaság elnökeként köszöntötte a megjelenteket. Elmondta, hogy Fekete Istvánról beszélni könnyű, ha megmaradunk azoknál a felszínes sztereotípiáknál, amelyeket a rendszerváltás előtti rezsim engedélyezett számára: ifjúsági író, állatregény író, jobb esetben természetíró. Ha azonban az életművet figyelmesebben szemügyre vesszük, akkor látjuk, hogy sokkal mélyebb, gazdagabb a hagyatéka az imént említetteknél… aki a föld embere volt gazdatisztként, de íróként is megmaradt annak. Nyílt szívvel, segítő szándékkal fordult mindenki felé, olykor vállalva a kockázatot is.

Volt, aki vakvezető kutyával, többen kísérővel érkeztek

Németh Márta egykori klubvezetőnek, az ötletgazdának és az Ajkai Látássérült Klubnak az volt a célja, hogy Fekete István írói gazdagságát minél mélyebben megismerjék. Ezért 2001-óta művei nagy részét feldolgozták. A Zsellérek és a Gyeplő nélkül című könyvekkel indulva a legismertebb Tüskeváron és a Téli bereken keresztül egészen az alig ismert Vasárnap délután kötet 22 novellájáig és a Csend című regényig. Összesen 23 mű került eddig terítékre. Három kivétellel Vallerné Horváth Andrea vette górcső alá az alkotásokat és állította össze a feladványokat a legaprólékosabb részletekre is kiterjedően. A versenyzők részéről nem volt mellébeszélés, hiszen ennyi év távlatából már tisztában voltak az elvárásokkal, jól megtanulták a leckét.

Az idei verseny főszervezője Szabados Gyuláné volt. Kilenc csapat érkezett a vetélkedőre. Budapestről három, Zalaegerszegről kettő, Szegedről és Győrből egy-egy kollektíva. Veszprém és Várpalota vegyes csapatot indított. Ajka, a rendező szintén egy társasággal képviselte a várost. Volt, akit vakvezető kutya, volt, akit a társa segített a helyszínre megérkezni, de a versenyben mindannyian egyenrangúak voltak.

Feladat a Csend című mű memorizálása volt. Fekete István, a gyermek a bizonyítványosztás utáni könnyed nyári vakációnak induló játékok közben, olykor véletlenül meghallja a felnőttek beszélgetését és leszűri a valóságos viszonyokat. A felismerés közben a szűnni nem akaró szófordulatok, az író egyedi stílusa teszi maradandóvá ezt a kissé mellőzött művet. (Nem nagy a terjedelme, a nyári szabadság alatt érdemes rá időt szakítani!)

A négy feladatsort legsikeresebben az ajkai Látássérült Klub oldotta meg Laczi Ilona, Vadász Zsuzsa, Csákány Lajos és Vizi István összetételben. Második a Győrből érkező Győr-Moson-Sopron Megye csapata, harmadik Zalaegerszeg 1. számú csapata lett. Jutalmul a győztesek gravírozott poharat kaptak Kelével, a gólyával és a 20-as felirattal, amely a jubileumi versenyre utal. Vásárlási utalványban is részesültek a helyezettek, a többiek emléklappal igazolhatják, hogy részt vettek a vetélkedőn.

A díjakat Vallerné Horváth Andrea és Pálinkás Istvánné, a Vakok és Gyengénlátók Veszprém Megyei Egyesülete Ajkai Kistérség elnöke adta át. Az emlékversenyt a támogatók felajánlásával sikerült véghez vinni. A felajánlott díjakat külön is megköszönték a szervezők.

Az eseményen Tóth Lászlóné és Molnár Csabáné verssel idézte fel Fekete István érzelemvilágát. A Covid idején elhunyt Németh Márta egy régebbi visszaemlékezése is elhangzott. Verseny közben a klub jubileumi albumát is megtekinthették a résztvevők, felidézve a 2001 óta tartó versenyt. A több, mint 320 oldalas összeállítás nagy sikert aratott, örömmel lapozgatták.

A vetélkedőt dr. Szőke László, a zsűri elnöke értékelte és zárta be. Majd megköszönték a zsűri és a szervezésben aktívan résztvevő klubtagok munkáját. Így Vallerné Horváth Andrea, Sallai Jánosné, Szabados Gyuláné, Horváth Árpádné vehetett át ajándékot.

A vetélkedő végén az író iránti tisztelet jeléül megkoszorúzták a lámpáknál álló emlékhelyet, ahol Fekete István, egykori családi háza állt. A hely gondozója Sallai Jánosné.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply