Igényes kiadvány Ajkáról, nem csak ajkaiaknak

Múlt nélkül nincs jövő, s mennél gazdagabb a múltad, annál több fonálon kapaszkodhatsz a jövőbe – fogalmazott egykoron Babits Mihály, ám gondolatai napjainkban is helytállóak. Szerencsére Ajkán sokakat foglalkoztat a múlt, így egyre többet ismerhetünk meg településünk és elődeink emlékeiből, életéből. Ezt bizonyítja az is, hogy a közelmúltban újabb értékes dokumentummal gyarapodott Ajka helytörténeti gyűjteménye, megjelent ugyanis a 13. Ajkai Századok kiadványa, amelyet november végén mutattak be a nyilvánosság előtt a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ érdeklődőkkel megtelt kiállítótermében.

A folyóirat a várossá nyilvánítás 60. évfordulójának a jegyében jelent meg, bepillantást engedve Ajka ezer arcába a közélet, a kultúra és a sport áttekintése, valamint a személyes visszaemlékezések és a tudományos tanulmányok által. Igényes olvasmány ez az összeállítás, amit érdemes kézbe venni, hiszen számos érdekességet (pl. Széll József, a szabadságharc őrnagyának kötődése Ajkához) és kevésbé ismert történetet is megismerhetünk belőle fotókkal, bélyegekkel (is) illusztrálva.

Sok ember munkája van benne az elkészített kiadványban – Csendes Róbertné Bosits Éva és Tilhof Endre is hosszú órákat (heteket) töltött a példány összeállításával

Látszik, hogy sok munkát fordítottak rá a készítők, aprólékosan utánanézve a korábbi „fehér foltoknak”, hiányosságoknak. Mindezt Sebő József középiskolai tanár, szociológus is megerősítette, aki a bemutatón hangsúlyozta, hogy letehetetlen, izgalmas olvasmányt kapott az új számmal, melyet órákon át forgatott. Mint fogalmazott, megrohanták az emlékek, többet el is mesélt a szép számmal összegyűlt hallgatóságnak. Szerinte az Ajkai Századok egykori főszerkesztője, Nagy Lajos is büszke lenne arra, hogy miként éledt főnixként újra a folyóirat, ami nemcsak, hogy méltó emléket állít az elődöknek, de felhívja a figyelmet arra is, hogy a múlt megőrzése, emlékeink közös ápolása mennyire fontos feladat napjainkban is.

Erre utalt köszöntőjében Csendes Róbertné Bosits Éva, a kiadvány szerkesztője is, aki a „nagyok” munkájának méltatása mellett kiemelte, hogy a most megjelent Ajkai Századok összeállításában sokan működtek közre, az önkormányzattól, a könyvtáron át, az Ajkai Fotóklubig és a helytörténettel foglalkozó lokálpatriótákig, hogy ismét egy színvonalas, mégis könnyen érthető kiadványt állíthassanak össze a nyilvánosságnak, több mint 100 oldalban.

A bemutatón a résztvevők többsége már a “házi könyvtárba” is beszerezte a folyóiratot

A 60 éves város tiszteletére a kiadványban emléket állítottak a 800 éves Ajka köszöntésére szervezett vetélkedésnek, a szerepelt városrészek beszámolói alapján. Megemlékeztek a település első díszpolgáráról Wiesner Rajmund bányamérnökről és Nirnsee Ferencről, az „Öreguraságról”, továbbá Giay Frigyesről, Lóránd Péterről és Gyurman Csabáról. Két már nem létező iskola (a bakonygyepesi katolikus és az ajkai evangélikus) történetét, továbbá a tósokberéndi katolikus iskola megújulását is górcső alá vették, de foglalkoztak az évfordulók jegyében olyan ismert és kevésbé a köztudatban lévő személyek életével, munkásságával is, akik meghatározták valamilyen szempontból Ajka életét, azaz hozzájárultak a város fejlődéséhez, történelméhez, vagy annak kutatásához.

A folyóirat megvásárolható a vmk információs pultjában.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply