Ismét kerepeltek a hagyomány szerint (videónkkal)

A harangok Rómába mennek, a kereplők előkerülnek, a fiúk csoportokban elkezdik járni az utcákat. Magyarul és németül verseket mondanak, majd kerepelnek rövidet és hosszút. Kerepeléssel hívják a misére és jelzik az idő múlását az ajkarendeki ministránsok a nagyhét utolsó napjaiban, húsvét időszakában.

A fiatalok, akik többsége a helyi Laschober német nemzetiségi nyelvoktató általános iskola diákja, nagycsütörtökön este hét órakor indulnak először útnak. Három csoportban a templom elől mennek minden irányba. Egy út 10-15 percig tart. A helyiek már megszokták és várják őket. A legtöbb ajkarendeki családban van olyan, aki kerepelt. A távolabbról érkezett vendégek, amikor meghallják a kereplő semmihez sem hasonlítható hangját, kimennek az utcára, hogy megnézzék, mi az. A fiúk folytatják a kerepelést nagypénteken és nagyszombaton is. Miután a harangok visszatértek, a ministránsok letisztítják a fából készült eszközt, becsomagolják azt, majd elteszik a szekrénybe, hogy jövőre nagyhéten ismét elővegyék. Akinek nincs kereplője, kölcsönkéri az idősebbektől.

A nyolcadikos Pákai Péter Bence az idén negyedik alkalommal vesz részt a kerepelésben. Megtudtuk tőle, hogy a hagyomány nagyon régi, ma már nem lehet tudni, hogy mikor kezdődött. Már a legidősebb rendekiek is úgy nőttek fel, hogy hallották a kerepelést. Örömmel látják, hogy a következő generációknak is fontos a hagyományok ápolása. A kereplőket is generációkon át őrzik, a legrégebbi darabot egy ma már közel nyolcvan éves rendeki használta gyermekkorában. A fiatalok örömmel őrzik a hagyományt, az sem baj, ha pénteken és szombaton korán kell kelni, ugyanis hajnali öt órakor már járják az utcákat.

Töltl Márton, aki ma már egyetemi hallgatóként segít a csoportnak, kérdésünkre elmondta, hogy ő és bátyja is kerepelt általános iskolás korában. Az eszközt bátyjától örökölte.

Töltl Zoltántól, a német nemzetiségi önkormányzat vezetőjétől, az iskola pedagógusától megtudtuk, hogy a hagyomány szerint a településen csak fiúk kerepelnek. Az iskola minden diákja, a más városrészben élők is tudják, hogy miről szól ez a hagyomány, ugyanis népismeret órán mindannyian tanulnak róla, a nagyobbak a kereplőt is kipróbálhatják.

(tisler)

A hagyomány szerint a településen csak fiúk kerepelnek



Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply