Jó szakszervezet, elégedett munkavállaló

A szakszervezetek hasznáról, érdekérvényesítő képességéről, a tagság nyújtotta lehetőségekről tartott tájékoztatást László Zoltán, a Vasas Szakszervezeti Szövetség szervezetpoltitikai alelnöke január 21-én a Bányász Közösségi Házban.

Az alelnök bevezetőjében elmondta, hogy ma a világon bármely ágazatban alakulhatnak szakszervezetek. Működik ilyen még a Forma-1 autóversenyzőknél is, az elnöke Jason Button. Még az autóversenyzők is, akik érdekérvényesítés tekintetében jól állnak, anyagi problémáik sincsenek, felismerték, hogy vannak helyzetek, amikor szükség van a közös fellépésre, például akkor, amikor kedvezőtlen időjárási körülmények között nem kívánnak pályára lépni. Egy versenyzőt nem lehetetlen elmozdítani, de ha közösen lépnek fel, akkor elfogadtathatják az érdekeiket, ugyanis az egész Forma-1 versenyt nem szüntethetik meg.

A munkahelyeken is így van. Egy vagy néhány munkavállalótól könnyen megválik a tulajdonos vagy a vezető, de ha sokan fellépnek egy cél érdekében, az átgondolásra készteti őket. Az, hogy egy cégnél jól működjenek a dolgok, mindenkinek az érdeke, a tulajdonosnak, a vezetőknek és az alkalmazottaknak is. Ahol ugyanis hosszabb távon problémák vannak, onnan elmennek a dolgozók. Az pedig senkinek sem jó.

– A bérezés, az egyéb juttatások, az anyagi megbecsülés fontos ugyan, de a jó munkahelyi légkörhöz, a dolgozók hosszú távú megtartásához kevés – fogalmazta meg László Zoltán. – Fontos, hogy a dolgozó érezze a megbecsülést, megfelelő hangnemben beszéljenek vele, legyenek a kor követelményei szerintiek a tárgyi feltételek. Ezeket az egyes dolgozók szinte biztos, hogy nem vagy alig tudják megváltoztatni, de ha van egy erős szakszervezet, annak jól felkészült, tárgyalóképes vezetője, akkor idővel ér el eredményt. Fontos, és ezt mindenkiben tudatosítjuk, hogy a szakszervezet érdekvédelem, nem harc, itt nem dühösnek kell lenni és az asztalra csapni, hanem felkészülten, reális kéréseket megfogalmazva kell leülni a tárgyalóasztalhoz, majd meghallgatni a másik felet is. Majd addig folytatni a tárgyalásokat, ameddig ki nem alakul egy olyan helyzet, amit mindegyik fél elfogad. A munkáltató és a munkavállaló nem ellenfelei, hanem partnerei egymásnak. Ha a dolgozók jól érzik magukat a munkahelyükön, hosszú távra terveznek, minőségi munkát végeznek, akkor a munkáltató piaci pozíciója is biztos lesz. Az üzleti érdek nem írja felül a társadalmi érdeket, akkor működik jól a rendszer, ha egyik rész sem sérül. Ma munkaerőhiány van, arra viszont nincs pénz, hogy a szükséges számú munkavállalót alkalmazzák.

A tapasztalat azt mutatja, hogy azoknál a foglalkoztatóknál, akiknél alakult és jól működik a szakszervezet, jobb a munkahelyi légkör, szívesen járnak az emberek dolgozni, jobban teljesítenek, ami a munkavállalónak és a munkáltatónak is jó. Ha probléma van, a szakszervezeti vezető jelzi, így még közösen megkereshetik a megoldást, mielőtt még a legjobb, esetleg komoly költséggel kiképzett munkavállalók máshol próbálnának szerencsét.

(ta)

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply