Lételeme a munkája, de LEGOzni is szeret a köztisztviselő

Tóth Gergely stratégiai és fejlesztési referens szereti, ha rendben vannak a dolgai és minden szabályszerűen halad a maga útján. Sajátosan magas mércét állított fel a szakmájában, igazi szaktekintélynek számít a környéken e körökben. Vallja, hogy sohasem lehet elégedett, hiszen tennivaló és kihívás mindig akad, amelyeknek maximálisan meg kell tudni felelni. Szerinte vagy precízen, vagy sehogy sem érdemes csinálni. Ezek fényében nem meglepő, hogy Ajka Város Önkormányzatának képviselő-testülete június 21-én kimagasló színvonalú szakmai tevékenysége elismeréseként Közszolgálatért díszoklevél kitüntetéssel jutalmazta.

A hivatal köztisztviselőjeként rendkívül elkötelezett a város, valamint a feladatai iránt, ezért a legtöbben tényleg a munkája révén ismerhetik, főleg, hogy immár 15 éve tölti be pozícióját a kormányzati szervnél. Fontos és aktív szereplő településünk életében. A pályázati rendszerek, lehetőségek naprakész ismerete, azokról a döntéshozók folyamatos tájékoztatása, a pályázatok benyújtása, lebonyolítása és a városi főépítésszel való szoros együttműködés is a napi feladatai közé tartozik. Sok fejlesztést hozott már Ajkára. Mindezek ismeretében portálunk úgy vélte, hogy itt az ideje felfedezni az embert is a pályázatok és a papírtömegek mögött. Bár többnyire mindig a munkánál lyukadtunk ki végül.

A kitüntetést Schwartz Béla polgármester adta át Tóth Gergelynek a legutóbbi testületi ülést megelőző ünnepségen. (Fotó: Györkös)

Gergely tősgyökeres ajkai. A Bródy Imre Gimnáziumban érettségizett 1994-ben. Első diplomáját 1997-ben a Széchenyi István Főiskola településmérnöki szakán szerezte. Szakmai ambícióját jelzi, hogy a Zalaegerszegi Pénzügy és Számviteli Főiskolán 1999-ben közgazdasági szakokleveles mérnök, a Szent István Egyetemen 2002-ben gazdasági agrármérnök lett. 2015-ben a Budapesti Műszaki Egyetemen felsőfokú urbanisztikai szakmérnöki szakképzettséggel egészítette ki ismereteit, míg jelenleg a gödöllői Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem energetikai szakmérnöki képzésében vesz részt.

Életútjában nyomon követhető a folyamatos szakmai megújulás iránti igény. Elsősorban a település és városfejlesztés, valamint a projektmenedzsment gyakorlati oldala érdekli. Na és hogy mire a legbüszkébb? A családjára és természetesen a munkájára, amely több is annál számára. A hivatása.

– Pályakezdőként a VÁTI Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Közhasznú Társaságnál kezdem, amely a településrendezés, területrendezés területén az ország legmeghatározóbb cége volt akkoriban. Részt vehettem a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet Területrendezési Tervének elkészítésében (ezt legtöbben Balaton törvényként ismerhetik) melynek tervezése közel négy évig tartott és 20 évig határozta meg a Balaton építési lehetőségeit. Fiatalként ilyen nagy munkában részt venni igen inspiráló volt. Az elmúlt 20 év városi projektjei közül a „Belváros I. akcióterület rehabilitációja” címet viselő projektre vagyok a legbüszkébb és egyben ez volt a legnehezebb is. Ennek keretében három közpark, öt lakóépület 218 lakással, a Városháza felújítása, a színházterem átépítése történt meg közösségi programokkal övezve. Ez 2007-ben indult és fenntartási beszámolókkal egészen 2017-ig adott feladatokat. Itt a projektötlettől, a pályázati dokumentumokon át, a tervezési feladatokon keresztül a kivitelezésig és elszámolásig mindenben napi szinten ott kellett lenni. Az Ádám István park (Kaszinó-park) tervezésekor például napokig gondolkodtunk, hogyan lehetne megjeleníteni az Ajkai Óriást a közterületi elemekben. Ezért van kővel kirakva a szökőkútban és a tájékoztató táblák alakja is egy lépő alakot formál. Tehát az átfogó tervektől az utolsó csavarig – mikromenedzselésig belefolyok a feladatokba – fogalmazott kérdésünkre Gergely, aki szerint mindig vannak kihívások. Őt ez mozgatja, hiszen tanulási és (ön)megvalósítási lehetőségeket nyújtanak a pályázatok, na meg teret a kreativitásra és az önállóságra.

Gergely szívesen kerékpározik, így munkába is gyakran bringával jár.

A szakember elárulta, hogy az energetikai szakmérnöki képzésben még a diplomamunka és annak védése hátra van, de már gondolkodik egy következőben. Méghozzá, hogy leteszi a települési főépítészi vizsgát. Célul tűzte ki maga elé, hogy még jobban kellene beszélnie angolul és németül is, már csak azért is, mert szívesen részt venne egy izgalmas nemzetközi projektben.

– Nincs soha két ugyanolyan feladat. Az egyik viszi magával a másik ötletet, amit persze meg is kell csinálni. Néha évekig a fiókban van egy-egy idea, ami arra vár, hogy egy nagyobb fejlesztés részeként megvalósítsuk – mesélte lelkesen Gergely, akiről közben kiderült, hogy féltő kétlányos édesapa. Így a családjáról is kérdeztük.

– A feleségemmel idén ünnepeljük a 20. házassági évfordulónkat. Ő a halimbai iskolában tanítónő. Két lányom közül Emese most érettségizett, vele az egyetemi felvételi pontokat várjuk. Zsófi pedig szeptemberben kezdi a 11. évfolyamot a gimnáziumban. Mindketten nagyon jól tanulnak. Büszke vagyok rájuk – tudtuk meg Gergelytől a legfontosabbakat.

A stratégiai és fejlesztési referens élharcosa a bringás városi közlekedésnek, szívügye a kerékpárút-hálózatok fejlesztése, bővítése, így gyakran láthatjuk a drótszamár nyergében. E téren is példát mutat kollégáinak és az ajkaiaknak. Szabadidejében épít, vagy alkot.

– Szeretek kerékpározni, így ha tehetem, azzal járok dolgozni is. Nagy kertünk van, ahol mindig akad barkácsolnivaló. Lelkes LEGO-gyűjtő is vagyok. A covid alatt a sárkányeregetést is próbálgattam, bár az utóbbi időben erre kevés időm maradt. Igazi feltöltődést az jelent, ha lejutok Szigligetre és ott tudok egy hetet pihenni, olvasni a családom körében.

Gratulálunk az elismeréshez!

„Közszolgálatért”díszoklevél adományozható azoknak a személyeknek és közösségeknek, akik a közigazgatásban vagy a rendvédelem területén hosszú időn át kiemelkedő szakmai munkát végeztek.

Szántó Renáta

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply