Magyar bajnokság 64 mezőn a kosárlabdacsarnokban

Egy település életében rangot jelent magyar bajnokságot rendezni főleg, ha a világ egyik legnépszerűbb játékának a versenyéről, a sakkról van szó, amelyet hagyományosan a mi városunkban Ajkán rendeznek. Itt tesszük közzé a július 15-17-ig tartott háromnapos verseny eseményeit és amik a pontszámok mögött meghúzódnak.

A nemrégiben átadott Ajkai Kosárlabdacsarnok minden igényt kielégítő épülete adott otthont a Magyar Nyílt Rapid Sakkbajnokságnak, amely egyben a VII. Csaba Árpád Emlékverseny és Ajka Nyílt Rapid Sakkbajnoksága is.

Csaba Árpád, a Padragi Bányász sakkozójaként a megyei I. osztályban jeleskedett. Kis kitérő után (Tapolca, Veszprém) visszajött Ajkára és az NB II.-es Ajkai Bányász csapatát erősítette. Versenyzőként, edzőként és elnökként felpezsdítette a csapat és a város sakk életét. A sportág szeretete haláláig elkísérte. Az egykori sporttársak és elsősorban fia dr. Csaba Árpád, a rapid versennyel őrzik emlékét. Halálát követően 2016-tól minden évben, idén hetedik alkalommal szervezték meg a bajnokságot.

Közel húsz támogatót megnyerve Ajka jelenlegi sakk életének vezető személyiségeinek a közreműködésével dr. Csaba Árpád versenyigazgató temérdek munkát befektetve egyre nagyobb létszámú sakkozó számára szervezi a versenyt. Első alkalommal közel 80-an, az idei versenyen 170-en indultak (közben ketten visszaléptek). 23 FIDE mester, 18 nemzetközi nagymester, 22 nemzetközi mester, 3 mesterjelölt, 2 nemzetközi mester címvárományos, összesen 68 címviselő vett részt a kupán. Bónuszként Almási Zoltán nagymester, korosztályos ifjúsági világbajnok, kétszeres sakkolimpiai ezüstérmes, csapat Európa-bajnoki ezüst- és bronzérmes, kilencszeres magyar sakkbajnok, a férfi válogatottkeret tagja elemezte a partikat az emeleti különteremben.

Gaál Zsóka Ajka büszkesége ezzel a versennyel a hamarosan kezdődő olimpiára készült, Ajkai Amatőr Rapid sakkbajnok 2022-ben (Fotó: Györkös)

Az indulók között több válogatott is volt, így Berkes Ferenc nagymester, nyolcszoros magyar bajnok U18 korosztályos ifjúsági világbajnok, U20 junior sakkvilágbajnoki ezüstérmes, csapatban kétszeres Európa-bajnoki bronzérmes, sakkolimpikon, több korosztály ifjúsági magyar bajnoka, U14 korosztályos ifjúsági Európa-bajnoki bronzérmes. A versenyben a jelenlegi legnagyobb nevű, legtöbb, 2638 ÉLŐ-pontszámmal rendelkező játékos elmondta, hogy ezt a bajnokságot felkészülésnek tekinti az indiai Chennai sakkolimpiára, ami hamarosan, július 26-án kezdődik. Egyébként ő nem szereti az ilyen gyors partikat, ugyan 2020-ban második helyet sikerült itt Ajkán elérni.

Bizony ezek a gyors partik, talán nem tükrözik a valós erőviszonyokat, hiszen az idő korlát, rövidsége miatt számos esetben a szerencsén is múlik a partik kimenetele, amelyek svájci rendszerben folynak, amikor az azonos pontszámot gyűjtött versenyzőket sorsolják össze, de kétszer nem játszanak ugyanazzal a versenyzővel.

Az idei 13 fordulós verseny július 15-i megnyitóval kezdődött, ahol a városvezetést Dorner László alpolgármester képviselte és tolmácsolta a jókívánságokat, megköszönte a szervezők önzetlen munkáját. Felhívta a figyelmet, hogy a fordulók első 30 táblájának a játszmáit az interneten is lehet látni, így a világ bármely pontján nyomon követhetik az ajkai eseményeket.

A város sakk életét Mihályfi Gábor, a Sentimento Ajka BSK szakosztályvezetője mutatta be a verseny résztvevőinek.  Az idén befejeződött bajnokságban a Sentimento Ajka BSK I. csapata a legmagasabb osztályban, a szuperligában harmadik helyen végzett. A második csapat az NB II. bajnokságot megnyerte, a harmadik csapat a megyei bajnokságban bizonyult a legjobbnak. Említést érdemel a negyedik ajkai csapat is a Ajka Városi Amatőr-Schnur Sakkegylet, akik a megyei bajnokságban a második helyet szerezték meg. Városunk méltán lehet büszke ezekre az eredményekre, így a magyar sakk egyik fellegvárává vált Ajka.

A 2200-2350 ÉLŐ-pontszámúak versenyében Egresi Máté második lett (Fotó: Györkös)

Dr. Csaba Árpád, aki tevőlegesen munkájával és anyagilag is támogatja az eseményt örömmel tapasztalja, hogy egyre többen érkeznek a versenyre. Kiemelte a város, a szövetség és a támogatók által nyújtott segítséget. Újdonságként bejelentett egy különdíjat, amelyet a legjobb parti győztesének ajánlottak fel, odaítéléséről Almási Zoltán döntött.

A megnyitón a Magyar Sakkszövetség főtitkára Kapás Róbert dicsérte a szervezést. Györkös Lajos, a verseny főbírója ismertette a szabályokat és útjára indította háromnapos versenyt.

Amíg a sakkórák ketyegtek és folyt a küzdelem, addig a hat versenybíró ügyelt a tisztességes játékra. Itt a közreműködő Czingler család munkáját feltétlenül ki kell emelni Czingler Sándor és Szalainé Czingler Erzsébet versenybíróként, továbbá az unoka, Klucsik Nikolett adminisztráció vezetéseként vállalt sokat a három nap alatt.

A legidősebb versenyző Szalai János dr. volt, aki 1938-ban született, a legfiatalabb Kardos András 2015-ös születésű versenyző, ő a játékmacijával a kezében jelezte, hogy nem lehet elég korán elkezdeni ezt a játékot. Az egyértelműen látható volt, hogy a férfiak nagy létszámfölényben voltak, hiszen 146 férfi és 22 női versenyző küzdött a pontokért. Az ajkaiak lelkesedését mutatja, hogy 32-en indultak, amelyből 21 amatőrként (2100 Rapid élő pontszám alatti) mérette meg magát. Üde színfoltja volt a versenynek Csiszár Vivien 10 éves kislány, aki betöltötte az egész csarnokot mozgékonyságával. Kedvenc játékosa Gaál Zsóka mellé többször is letelepedett és figyelte játékát. A kis Vivinek sikerült 4.5 pontot gyűjteni és elnyerte a legszimpatikusabb versenyző címet.

Időközben a bajnokságot megtekintette az ajkai sakk kimagasló támogatója a Sentimento Kft. ügyvezető igazgatója Simon János Gergely. A cég, amely gépek, egyedi berendezések, alkatrészek tervezésével, kivitelezésével, szervizelésével foglalkozik, már évek óta támogatja a Bányász SK Ajka csapatát. Tavaly a kft. nevét is felvette a sportkör.

Szabó László, a Magyar Sakkszövetség elnöke megjelenésével bizonyította e bajnokság létjogosultságát. Elismerően szólt a rendezésről, a csodálatos csarnokról, Az olimpiai szerepléssel kapcsolatban a férfiakat a tízbe, a hölgyeket a legjobb hat közé várja. Örömest beszélt Gaál Zsókáról, reményei szerint sűrűn fogják versenyeztetni az olimpián városunk büszkeségét. Hosszasan beszélt a családi háttér fontosságáról, amely Zsóka előmenetelét maximálisan segíti.

Miközben az olvasók számára összegyűjtöttük az információkat a partik is befejeződtek. Az eredményhirdetéskor a díjakat az említett szervezők, a szponzorok és Bujtor Balázs, Ajka Város Önkormányzata Ifjúsági és Sportbizottságának elnöke adta át.

Győztesek, a szervezők, a szponzorok: Mihályfi Gábor, Györkös Lajos, a 2. 1. 3. (Balogh Imre, Gledura Benjámin, Kozák Ádám) helyezettek, dr. Csaba Árpád, Szabó László, Bujtor Balázs és Simon János Gergely. (Fotó: Györkös)

A Magyar Nyílt Rapid Sakkbajnoki címet megszerezte és a VII. Csaba Árpád Emlékverseny nyertese 2022-ben Gledura Benjámin lett (címvédőként)10,5 ponttal, második Balogh Imre 10 pontot gyűjtve, harmadik Kozák Ádám lett szintén 10 ponttal. Hárman összesen 1,1 millió forinttal lettek gazdagabbak. A Női Rapid Bajnok 2022-ben Hoang Thanh Trang lett 8,5 ponttal, második Lakos Nikoletta, aki szintén 8,5 pontot szerzett, harmadik Mihok-Juhász Barbara 8 ponttal. Ők hárman 300 ezer forintot zsebelhettek be. Ebben a versenyben Gaál Zsóka 7,5 pontot gyűjtött, kis híján dobogós lett.

Az Ajka Nyílt Rapid sakkbajnoka 2022-ben Prohászka Péter. Második Korpa Bence, harmadik Varga Zoltán, negyedik Czebe Attila ötödik Bagi Máté lett.

Az Ajkai Amatőr Rapid sakkbajnok 2022-ben Gaál Zsóka. Második Kolimár Kristóf Pál, harmadik Pásti Anna, negyedik Mihályfi Gábor, ötödik Marton József.

Egymás mellett a két ajkai: Paksa Rudolf, a veterán és Mihályfi Gábor, az elnök

A 2200-2350 ÉLŐ-pontszámúak versenyét Papp Levente nyerte Egresi Máté előtt (mindketten 8,5 pontot gyűjtöttek). A fentinél kisebb pontszámmal rendelkezők versenyét csoportonként Udvardi Zalán, Horváth Kristóf, Gyenes Máté és Szabó Ábel nyerte meg, 1400 ÉLŐ-pontszám alattiak viadalában Torma László diadalmaskodott.

Korcsoportonkénti verseny eredménye: 55-65 év között Tolnai Tibor győzött 8 ponttal. 65 év felettiek versenyét Mózes Ervin nyerte 8,5 ponttal. U20-asok versenyében Krstulovic Alex nyert 8,5 ponttal. Szabó Vince Dávid (5,5 pont) U12-ben és Giang Tran Nam (6,6 pont) U14-ben versenyző fiatalokat is jutalmazták a szervezők.

A legszebb partiért járó különdíjat a játszmát nyerő Csiszár Csaba nyerte meg.

A sokak által a világon 600 millióan űzött sakkjáték magyar rapid bajnoksága az eredményhirdetéssel lezárult. Az elkövetkezendő hetekben az indiai sakk olimpia lesz a középpontban. Drukkoljunk a magyaroknak, főleg Gaál Zsókának, a legfiatalabb magyar versenyzőnek, hogy eredményesen képviselje hazánkat. Majd két év múlva, pedig a 2024-es Budapesti Sakkolimpia jelent kihívást a szervezők és a versenyzők számára. Ugyan hallani, hogy az európai és benne a magyar sakk eredmények elmaradnak az elvárttól, de bízzunk a feltörekvő fiataljainkban!