Manók jártak a gyerekkönyvtárban

 

Irodalom órán vett részt a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központban szerda délután a Fekete-Vörösmarty iskola 4/B osztálya és a Borsos Miklós Általános Iskola a 4/A osztálya, ahol Kiss Erzsi írásairól, főképpen a Sárcsi-kúti manó meséiről beszélgettek.

Szerveztek már régebben is irodalom órákat, amelyeknek főszereplői ajkai szerzők voltak– mondta Müller Magdolna gyermekkönyvtár-vezető. Ez alkalommal az erdei iskolában dolgozó ajkai Kiss Erzsi (Kiss Tiborné) által írt és illusztrált 2014-ben kiadott első könyvét, a Sárcsi-kúti manó mesék címűt ismerhették meg a megjelentek.

-A Kab-hegy nyugati oldalán, a Sárcsi-kúti forrástól nem messze, áll egy öreg, odvas hársfa. Az emberek a Manók Házának hívják, és sokan nem is tudják, hogy milyen találó ez az elnevezés. A fa alatt, a mélyben, érző szívű zöld ruhás apró teremtmények élnek, ők a „hegyi manók”. Ez a kis könyv az életük néhány pillanatát mutatja be. Mesék az önzetlen segítőkészségről, az őszinte barátságról, a szeretetről. Bízom benne, hogy a könyvem elolvasása után, kíváncsiak lesztek a „manó lakta” gyönyörű vidékre. …és ha egyszer meglátogatjátok a Manók Házát, talán nektek is sikerül meglesnetek, vagy meghallanotok az apró manókat – ezekkel a gondolatokkal hívott olvasásra, kirándulásra Kiss Erzsi.

Bizony a negyedikesek, már részben, vagy teljesen elolvasták, megismerték a könyvet. Elmondták, hogy legjobban a Manók karácsonya tetszett nekik, de szívesen olvasták az Epres cukorka és a Hegyi tündér ajándéka részeket is. Magdi néni könyvtárvezető játékos feladványokat adott a gyermekeknek a könyv szereplőivel kapcsolatban, amit a kicsik helyesen oldottak meg. Felismerték a manókat és az állatokat.
Kiss Erzsi további munkáiról is hallhattak a kisdiákok. Második kiadott kötetét Leporolt emlékeim címmel írta, amellyel emlékezik nagyapjára és szüleire. Csipike, a kék cinke kalandja, amely most van nyomdában és jelenleg kiadásra vár a Pocok Peti a városban kézirat. Hat könyvet ajánlott fel a negyedikeseknek az alkotó, akiknek a nevét kisorsolták. A könyv megjelenése után a szerencsések meg fogják kapni az ajándékot.

Az irodalom óra keretében elmondta Kiss Erzsi, hogy mielőtt írni kezdett volna a Molnár Gábor Műhely Alapítványnál dolgozott gyógypedagógiai asszisztensként. Az ott eltöltött idő mély nyomokat hagyott benne, ezért is fontos számára a szeretet és az önzetlen segítség. Ott ismerkedett meg Zemán Jánossal, Janóval, a vak fiúval, a Hangadók zenekar frontemberével, akit meghívott a könyvbemutatóra. Janó a Torzomborz című mesét átírta Braille-írással a vakok számára is olvashatóvá. Ezt mesélte el a kisiskolásoknak, akik eddig ilyen előadást nem láttak. Erzsi néni ezzel is hozzájárult a más adottságokkal élők elfogadásához. A gyerekek rácsodálkoztak, hogy Janó az ujjaival tapogatta ki a szavakat és úgy olvasta fel élvezetes előadásban a szöveget. A felnőtteknek is meglepő volt és elérzékenyülve, nagy tisztelettel hallgatták ezt a megkapó előadást.
Az óra végén kis vendéglátással is készültek az intézmény dolgozói. A könyvben szereplő öreg hársfa ihlette a könyvtárosokat, hogy a virágaiból készült hársfateát kínálják fel a gyerekeknek, akik egy különleges irodalom óra élményeivel lettek gazdagabbak, amelyre remélhetőleg sokáig fognak emlékezni.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply