Mitől magyar a magyar? – Az ajkai diákok már tudják…

Városunk 7. osztályos diákjai számára készített az 1853-ban alapított Budapesti Filharmóniai Társaság egy elgondolkodtató, egyben ismeretszerző előadást Magyarnak lenni… címmel az országos Lázár Ervin Program keretében.

A művelődési központ színháztermében március 21-én délelőtt megtartott rendkívüli ének-irodalom-és egyben történelem órának is beillő előadáson a Filharmónia Társaság négyfős zenekara és Szabó Arnold színész rendhagyó módon vonta be a fiatalokat az előadás menetébe. A zenei részletekkel, vetítésekkel, videóbejátszásokkal tarkított előadáson néha viccesen, máshol komolyan esett szó a magyar kultúráról. Híres zeneszerzőkről, költőkről, sportolókról, közös írott és beszélt nyelvünkről, amit mindannyian megértünk.

A magyar irodalom, a zene, a táncok, különböző művészetek összessége, melyek gyermekkorunk óta körülvesznek bennünket. Jellegzetes ételeink, jelképeink, amiket tisztelünk, híres csavaros észjárásunk, amiről messze földön híresek vagyunk, mind-mind magyarságunk egy apró darabkája.

Puskás Öcsi, Rubik Ernő, vagy Liszt Ferenc nevét szinte az egész világon ismerik, és kultúránk fontos részét alkotják. Azt azonban kevesebben tudják, hogy vélhetően Bartók Béla a legismertebb magyar. Arcképét a mai napig a legtöbbet nyomtatják bélyegekre külföldön, szobrot emeltek tiszteletére, utcát neveztek el róla az országhatárainkon túl, több földrészen.

Mitől lesz valaki magyar? A kultúrától, amit tanulni, tanítani és tovább adni kell. A diákok Radnóti Miklós: Nem tudhatom című versével a fülükben indultak vissza az iskoláikba és reméljük, hogy a nemes gondolatok egyike-másika megmarad nem csak elméjükben, hanem a szívükben is.

„Óriási örökséget kaptál-vedd birtokba! Találd meg a gyökereidet! De miért van erre szükség? Ha nem tudod, hogy ki vagy és hogy honnan származol, akkor egyedül fogsz maradni és ki fogsz száradni.”hangzott el az előadáson. Közös kultúránkat felfedezni, megérteni megszeretni és továbbadni épp úgy feladatunk, mint elődeinknek volt.

NéNo

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply