Művésztáborban jártunk – 40. évfordulójukat ünneplik a grafikusok

Az Ajkai Grafikai Műhely idén is megszervezte nemzetközi grafikai táborát a Magyarpolányi Tájház és Falumúzeum területén. A művésztelepen nyitott műhelyt, vagyis karcnapot hirdettek július 15-én, ez alkalomból kerestük fel őket.

A táborban minden évben meghirdetik a nyílt napot annak érdekében, hogy az érdeklődőknek bepillantást engedjenek munkájuk részleteibe. Így bárki megismerheti a különböző technikákat, egy-egy alkotás elkészítésének mozzanatait. Éppen ezért tartják fontosnak a tárlatvezetéseket is a kiállításokhoz kapcsolódóan.

Csabai Tibor művészeti vezetőtől azt is megtudtuk, hogy 2003 óta szervezik meg Magyarpolányban a táborokat (korábban Csingerben tartották), ami jó lehetőség arra, hogy találkozni tudjanak egymással az ország különböző városaiban élő egyesületi tagok. A kerek évforduló alkalmából ezúttal észt vendégek érkeztek hozzájuk, az Észt Grafikusművészek Szövetségével ugyanis már hosszú évek óta kapcsolatban állnak. Ők is szeretnék megtanulni azt a hagyományos, 500 éves, sokszorosító grafikai technikát, amit az ajkaiak már évtizedek óta használnak. A rajz maratásos eljárással kerül bele a fémlemezbe (vörös- vagy sárgaréz, vas), majd mélynyomással a papírra. Sokszorosító grafikának azért hívják, mert ugyanarról a lemezről sok nyomatot le lehet húzni, így azok egyformák lesznek. Arra is van lehetőség, hogy kísérletezzenek, kitágítsák a műfaji határokat: a hagyományos technikákat alkalmazzák ugyan – mint a rézkarc, vagy az aquatinta -, de emellett színezik a lemezt, ami által már a grafika egyedivé válik. Linóleum esetében magasnyomású technikát alkalmaznak. A módszerek elsajátítása nem nehéz, ám a sok technikai művelet számos hibalehetőséget rejt magában. A grafikus szerint hosszú évek, rengeteg gyakorlás és nagyon sok ismeret szükséges ahhoz, hogy jól sikerüljenek a művek. Egy hét alatt a táborban legfeljebb két munkát tudnak elkészíteni, tehát óriási idő ráfordítás van egy-egy alkotás mögött.

A művészeti egyetemek fiatal hallgatói is többször felkeresik a grafikusokat, hogy elsajátíthassák azokat a technikákat, melyekre az iskolában kevesebb a lehetőségük. A középiskolai képzőhelyek próbálják ezeket a technikákat átadni, de előfordul, hogy onnan is érkeznek fiatalok. Az évek során voltak olyan alkotók is, akik néhány év után önálló művészként tevékenykednek. Az egyesület erős magja már inkább egy baráti társaság, fiatalok azonban mindig vannak közöttük.

Az Ajkai Grafikai Műhely 40 évéről készült katalógusának lapjaiból készült szabadtéri installáció megtekinthető Ajkán, az Agóra téren. Következő kiállításuk augusztus 19-én 17 órakor lesz az ajkai művelődési központban.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply