Napelemes kutat készítettek a fiatalok (videóval)

A Borsos Miklós Általános Iskola technika termében gyülekeztek az Ezermester verseny résztvevői. A majd fél évszázaddal ezelőtti politechnika órákat idézte a területi vetélkedő január 28-án délután.
A Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara finanszírozásával lebonyolított versenyt Kundermann Róbert matematika, fizika és technika tanár szervezte. Segítségére volt Vesztróczy László nyugdíjas fizika tanár, aki az egykori tanítványnak mindig örömmel segédkezik. A vetélkedőn megjelent Tungli Zsuzsanna pályaorientációs tanácsadó az iparkamara részéről, Varga Judit technika tanár és Ásványi János igazgatóhelyettes a rendezvénynek helyt adó iskolából.
A versenyre két fős csapatok érkeztek Úrkútról, Halimbáról, Nyirádról. A Fekete-Vörösmarty iskolából két csapat, a rendező iskolából három csapat indult a megmérettetésen. Kizárólag gyakorlati feladattal kellet megbirkózni a nyolc csapatnak. Az idők változását, a fejlődést mutatta, hogy egy napelemmel működő kutat kellett elkészíteni. Az alkatrészek, a munkadarabok összeállítását tervrajz és leírás alapján kellett elkészíteniük kéziszerszámok segítségével. A fiatalok nagy lelkesedéssel kezdtek kreálni, köztük Egyed Eszter egyedüli lányként is versenybe szállt. Méricskéltek, fűrészeltek, reszeltek, illesztettek. Kis idő múltával kalapálástól és szegeléstől volt hangos a terem. A szorgos kezek nyomán üzemképes napelemmel működő eszközök hamarosan a zsűri asztalán sorakoztak. A technika fejlődését nyomon lehetett itt is követni, hisz házi feladatként elkészített elektromos szivattyúval működő kutak mellett kaptak helyet az elkészült alkotások. A zsűri értékelte a működőképességet, szakszerűséget, pontosságot és ezek egyenlősége esetén a gyorsaságot. Az Ezermester versenyen első helyezett lett Gazsó Bálint és Lukácsa Dominik összeállítású csapat, második helyezést ért el Tóth Attila és Heinfarth Dávid. Mindkét csapat tagjai a Fekete-Vörösmarty iskolába járnak. Riba Lászlóné technika tanár eredményes munkáját dicséri a sikerük. Harmadik helyezést a Borsos iskolából Buda Koppány és Boldizsár Bálint ért el. A jutalmul kapott építőkészletekből lépegető robotot, lánctalpast és propelleres járművet készíthetnek majd. Minden résztvevő emléklapot, elemes ventilátor építőt vihetett haza.
Kundermann Róbert elmondta, hogy sok ügyes kezű diákkal találkozott az évtizedek alatt, többek között azért is gondolt egy ilyen jellegű versenyre, amelyet 2013-ban már rendeztek. Fontos számára, hogy a gyerekeknek legyen sikerélményük. Márpedig, ha a kezük nyomán elkezd működni egy szerkezet, az bizonyára olyan élményt ad a számukra, amely ösztönzi őket a későbbiekben.
A Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szakembere Tungli Zsuzsanna elmondta, hogy minden alkalmat megragadnak a szakmák – főleg a hiányszakmák – népszerűsítésére, amelyekből a megyében jelenleg húsz van. Többek között ilyenek a villanyszerelő, asztalos, gépi forgácsoló, ipari gépész, szociális munkás. Bármilyen meglepő, a vájár szakmát is idesorolta, hisz a technológia fejlődése lehetővé teszi a bányanyitásokat, de a szakemberhiány ezt gátolja. A kamara anyagilag és szakmailag támogat minden olyan kezdeményezést, amely népszerűsíti a szakmunkát. Így nagy elismeréssel beszélt Kunderman Róbert elhivatott munkájáról, amely összhangban van az iparkamara szlogenjével: „Egy jó szakma felér egy diplomával.”
Az Ajkai Borsos Miklós Általános Iskola Technika Munkaközössége ezzel a vetélkedővel népszerűsítette a kétkezi munkát abban a reményben, hogy elindított néhány diákot egy jó szakma megszerzése felé.
CS. Bosits Évi

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply