Ne legyünk hiszékenyek!

Bűnmegelőzési előadást  szervezett az Őszirózsa nyugdíjas klub szeptember 20-án. Az Ajkai Rendőrkapitányság bűnügyi osztályának két munkatársa, Ihász Csaba hadnagy és Nagy Gábor zászlós a korosztály tagjaira leselkedő veszélyekről szólt. 

A fűtési idény kezdetén az illegális faárusok okoznak kárt a hiszékeny vásárlóknak. Sokan, főként akik kevesebb pénzből élnek, azonnal kihasználnak minden lehetőséget, ahol olcsóbban szerezhetik be a háztartásukban szükséges dolgokat. Ezt használjak ki azok, akik a szokásos árnál olcsóbban, vagy kedvezőbb feltételekkel, például ingyenes szállítással kínálnak tűzifát. A hirdetésben telephelyet nem, csak egy mobiltelefon-számot adnak meg. A vásárló csak a kiszállítás és fizetés után jön rá arra, hogy becsapták, a kifizetettnél kevesebb vagy rosszabb minőségű fát kapott. Az áldozattá válást úgy lehet megakadályozni, hogy csak olyan kereskedőtől vásárolunk, akit ismerünk, és akinek telephelye van. Aki telephelyet épített, beruházott, az nem teszi tönkre a hírnevét, a vállalkozását azzal, hogy a vevőit becsapja. A számlaadás azért fontos, hogy reklamáció esetén azzal tudjuk bizonyítani, milyen minőségű tűzifát és mekkora mennyiséget fizettünk ki. Az illegális árusok nem csupán a nem megfelelő teljesítéssel károsíthatják meg a vevőt, hanem az ingatlanba bejutva körülnéznek, hogy a házban, a gazdasági épületben milyen értékek vannak, majd egy későbbi időpontban akár be is törhetnek.

A trükkös tolvajok többnyire az egyedül élő, idős, nehezen mozgó, rosszul látó vagy halló személyeket választják célpontnak. Gyakran már a bevásárlóközpontban, a bankautomatánál kezdik figyelni őket, hogy mit vásárolnak, mennyi pénz van náluk. Aki felkeltette a figyelmüket, azt hazáig követhetik. Útközben, ha ismerőssel találkoznak, aki megszólítja őket, már a becenevüket is megtudják. A lépcsőházban vagy a lakás ajtajában már így szólítják meg őket. Az idős személy azt gondolja, régi ismerőssel találkozott, így könnyebben a bizalmába fogadja az ismeretlent. A trükkös tolvaj jól öltözött, ápolt, megnyerő modorú. Figyelmes, kellemes beszélgető partner. Az, hogy a lakásból hiányoznak bizonyos értéktárgyak vagy a pénz, csak a távozása után derül ki. A rendőrség kéri, ha valaki ilyent tapasztal, azonnal hívja az ügyeletet. Ne várja meg, amíg este hazaér a gyerek vagy az unoka. A trükkös tolvajok nem saját településükön követik el a cselekményt, hanem utaznak. Ha a sértett időben értesíti a rendőrséget, van esély, hogy elkapják, de órákkal később már lehet, hogy egy távoli városban követi el az újabb cselekményt. A rendőrség kiérkezéséig ne takarítsák ki a lakást, ne töröljék le az asztalt, ahol a tolvaj ült, és mutassák meg a rendőrnek a tárgyakat, amikhez hozzáért. Ha tudnak nyomokat rögzíteni, lehet, hogy az elkövető személye is ismertté válik. A trükkös tolvajok gyakran adják ki magukat szolgáltatók munkatársainak, önkormányzat dolgozóinak. Mielőtt otthonunkba beengednénk bárkit, kérjünk fényképes igazolványt. Egyetlen szolgáltató nem küldi házhoz munkatársaival a visszajáró összeget, vagy postán adják fel, vagy számlára utalják vissza. Gyanakodjunk, ha bárki pénzvisszafizetés ürügyén akar bejutni otthonunkba. Az önkormányzat sem ad senkinek kérés és határozat nélkül segélyt.

Ajkán villanyóracsere ürügyén akartak lakásokba bejutni tisztességtelen szándékkal. Az előadók elmondták, hogy az áldozattá válás elkerüléséhez a lakosság óvatossága és odafigyelése is kell. Aki gyanúsan viselkedő személyt lát, hívja a rendőrséget! A járőr kimegy, intézkedik, és ha megállapítja, hogy nem történt szabálysértés, a bejelentőt nem vonják felelősségre.

Gyuris Mónika főhadnagy azt tanácsolta, hogy aki kerékpárral közlekedik, a kerékpárúton is vegyen fel láthatósági mellényt. A tömegközlekedési eszközön tegye maga mellé a táskáját úgy, hogy lássa azt. Az ajkai autóbuszokon nem jellemző a lopás, de ennek ellenére nem árt az óvatosság.

(ta)

gyj_kozlekedesbiztonsagi-ea-nyugdijasoknak-5058
A szépkorúak érdeklődéssel hallgatták az előadást

 

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply