Nőnapozás Padragkúton futással, zenével és virágokkal

A Civil Fórum „Padragkútért” Egyesületre jellemző az egész napos, vagy összetett programok szervezése egy-egy jeles esemény kapcsán. A nőnap ünneplése is e szerint zajlott március 5-én. Délelőtt nőnapi futásra gyűltek össze Csertelepen, délután pedig musicallel, virággal köszöntötték a férfiak a hölgyeket a padragkúti művelődési házban.

Szentmiklósiné Czibere Csilla egyesületi tag volt az ötletgazdája a délelőtti sportos, egészségcentrikus rendezvénynek. Az eredeti elgondolás egy futás volt, kizárólag hölgyek részvételével. A férfiak is szerettek volna csatlakozni, ezért a testmozgás célja kiegészült a „futás a nőkért, a nők után, vagy a nők elől” humoros gondolattal. A Bányakertben található futópályán a hölgyek, a férfiak és a gyerekek összesen 61.282 kilométert futottak, kocogtak, vagy éppen sétáltak – kinek hogyan esett jól a mozgás. Ezt egy kiváló hangulatú bemelegítés előzte meg, pörgős, zenei aláfestéssel. A közösség első alkalommal szervezte meg a programot, melyen 37-en indultak. Figyelemre méltó, hogy többségük középkorú hölgy volt. A futásban legügyesebbnek és leggyorsabbnak Gazdag Istvánné Anna bizonyult, aki ajándékot kapott a teljesítményéért. Anna rendszeresen kerékpározik és sétál, így nem meglepő az eredmény.

Kovács Tibor, a Bolgárkert gondnoka frissítő gyógyteákkal szolgált és lelkesen válaszolt minden felmerülő kérdésre a meleg italokkal kapcsolatban. A csalánteát ajánlotta elsősorban a sportolás végeztével, aminek elfogyasztása üdítően hatott a résztvevőkre. Ezenkívül menta-, hársfa- és citromfű tea közül is lehetett válogatni.

Egy kis pihenő után délután következett a jól megérdemelt szórakozás a művelődési házban. Róka József, az egyesület elnöke köszöntötte elsőként a hölgyvendégeket, hangsúlyozva különlegességüket. Puskás Károly önkormányzati képviselő vette át a szót ünnepi köszöntője erejéig, melyben részletesen beszélt a Nőnap eredetéről, a nők múltbeli és jelenlegi helyzetéről. Kezdetben, egészen pontosan 1857. március 8-án negyvenezer munkásnő sztrájkolt a béregyenlőségért, a rövidebb munkaidőért, a választójogért és a gyermekmunka ellen New Yorkban. A nőnapot 1913-ban tartották meg először néhány európai országban, majd 1977-ben hivatalosan is a világnapok közé került.

Míg a női létnek van egy nemzetközi napja, addig arra is gondolnunk kell, hogy még ma is, nagyon sok helyen a női egyenjogúság körül problémák vannak. Itt a szokásokról, beidegződésekről van szó. Hiába egyenlő a nő papíron, ha néhány országban nem akadályozzák meg a bántalmazásokat – tette hozzá a képviselő, aki Szalai Pál: „Nőnapi köszöntő” című költeményével zárta gondolatait.

A délután további részében a Pápai Musical Stúdió két tagból álló kamaracsoportja állt színpadra, akik szerelmes dalokkal, slágerekkel hívták fel magukra elsősorban a hölgyek figyelmét. Sikerük vitathatatlan volt és az is igaz, hogy a közönséget be tudták vonni a produkciójukba – ám a hozzáértők észrevehették, hogy hangképzési technikájukon még érdemes lenne csiszolniuk.

A jelenlévő hölgyektől színes virágokkal búcsúztak a szervezők.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply