A Pedagógus Nyugdíjas Klub 40 éves

pedagogus nyklub 40 eves

Időutazáson vettek részt a jelenlévők január 25-én délután a Városi Múzeumban, amikor a Pedagógus Szakszervezeti Nyugdíjas Klub 40 éves jubileumi összejövetelét tartotta.

Napjainkban 31 taggal működő csoportból 24-en voltak jelen e neves eseményen, ami a tagság életkorához viszonyítva nagyon szép számnak mondható. Dr. Stolár Magdolna klubvezető a pedagógusok közösségi munkájáról szólt elismerően az 1950-es évektől – amikor még nem klubkeretek között tevékenykedtek – napjainkig. Itt felhasználta édesanyja tanulmányát, amelyet a várossá nyilvánítás ötvenedik évfordulójára írt. Legendás tanárok, tanítók munkásságát méltatta, akik a város életében jelentős szerepet töltöttek be. Megtudták a jelenlévők, hogy Mohos Ferenc volt az első pedagógus, aki diplomája megszerzésének 50-ik évfordulóján kitüntetést kapott. Pentz Gyuláné Blanka néniről kevesen tudták, hogy megírta a saját életrajzát, hogy majd a temetésén olvassák fel, amely sajnos elveszett, az önéletrajz sorsát senki sem ismeri. (talán Tomor Sándor plébános hagyatéka között megtalálható)

A nyugdíjasklub 1977 január 17-én alakult meg Dávid Aladárné vezetésével, majd 1984-ben Tolnai Pálné vette át az irányítást. Stolár Mihályné 1991-től volt a csoport élén. Napjainkban lánya Magdolna vezeti a klubot. A legidősebb megjelent klubtag Gaál Zsigmondné Margit néni 85 éves volt januárban, de Németh Jánosné Jucika is hamarosan eléri ezt a kort. A legfiatalabb tag Bogdán Lajosné Burucs Erika.

A klubvezető visszaemlékezését követve az eltávozott pedagógusok emlékére gyertyát gyújtottak, majd Vincze Edit néni emlékezését hallhatták. Ő 1955-ben szerzett diplomát és 1957-től tanított Ajkán biológiát, földrajzot és kémiát. Mesélt azokról az időkről, amikor a tanítványok szüleihez jártak ebédelni. Abban az időben egy intézményként működött az iskola és az óvoda. Az ő feladata volt, hogy a megépülő új iskolákban megszervezze a természettudományos oktatást.

Varga Istvánné Fábián Jutka néni szintén az ötvenes években szerezte meg diplomáját Baján az akkori tanító és óvónőképzőben. Részt vett a 12 óvoda beindításában. Nagy érdemei vannak a 9-es óvoda tanuszodájának a megépítésében. Büszke az olimpiát is megjárt Európa bajnok tanítványára Kis Gergőre. Fekete István író, a Vuk című meséjét az ő csoportjának adta elsőként feldolgozásra, amikor még nem volt könyv formában készen. Úgy emlékezik vissza, hogy különálló lapokból dolgoztak. A Rubik kocka óvodákban való bevezetésében is úttörő szerepet vállalt.

Gaál Zsigmondné Margit néni, a gimnáziumban irodalmi színpadot, szakkört, munkaközösséget vezetett. Most készül 50 éves érettségi találkozóra az első osztályával, amelyben 30-an érettségiztek és abból 10-en kitűnővel végeztek. Nagyon várja már a találkozást. Elmondta, hogy büszke arra, hogy nem tud kimenni az utcára anélkül, hogy rá ne köszönnének régi tanítványok. Napjainkban felkérik zsűrizésre és a nyugdíjaskluboknak is tart előadásokat még ebben a szép korban is.

Az “Életet az éveknekAjkai Nyugdíjas Klubok Egyesülete elnöke Zábrák Béla elismerően beszélt a klub tevékenységéről további tartalmas együttműködést kívánva a városi rendezvényeken. Mező Jánosné a dicsérő szavak után ismertette az egyesület idei programját.

Majd a retikülökből előkerültek a megkopott képek, az újságcikkek, amelyek láttán emlékek, történések sokasága elevenedett fel.

Cs.B.É.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply