Petőfi, mint ember

Petőfi a legnagyobb arc című kiállítással emlékeztek a szervezők az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulójára a Városi Múzeum és Fotógalériában, amelyben a látogató megtudhatta, hogy mennyi a hasonlóság a költő és közte. Március 15-én délután sokan keresték fel a kiállító helyet, ahol jelvényt is készíthettek az érdeklődők.

Érdeklődéssel nézték, hogy Petőfi, ha ma élne, milyen volna a facebook profilja. A mostani szerint a költőnek 1848 ismerőse van, köztük Görgey Artúr, Damjanich János, Klapka György és Aulich Lajos.

Klapka Györggyel nem volt a legjobb a barátsága, a tábornoknak ugyanis nem tetszett Petőfi zabolázatlan természete, minden találkozásukkor összevitatkoztak. Egy alkalommal Klapka házi őrizetbe is záratta őt.

A kiállítás képeiről mindenki megtudhatta, hogy Petőfi 23 évesen már országosan ismert volt, okmányaiban születési helyét és évét is változtatta, ha így előnyösebb színben tüntethette fel magát. Sportos életmódot folytatott, vívott, evezett, egyszer életet is mentett. A feltűnés sem állt távol tőle, zsinóros attilát és kucsmát hordott, miközben az elfogadott divat a frakk és kalap volt. Gyakran tartott fokost a kezében, a járda helyett az út közepén közlekedett. Szerencséje, hogy nem volt túl nagy a forgalom.

Az ajkai iskolák tanulói a mai kornak megfelelően rajzolták le a költőt. A Bánki technikum diákja, Simonyai Karina, iPhone-nal a kezében, szelfi közben örökítette meg őt. A költő nem szerette a fotókat, mert azokat nem lehetett utólag módosítani. A rajzok, festmények a kedvére valók voltak, azokat ugyanis kedvére alakíthatta. A szintén bánkis Jusztin Zoé és Havai Viktória, a Csodavár diákja, valamint Kiss Mátyás, Vörös Olivér és Egeresi Regina rajza szintén látható a kiállításon.

Petőfi költőként is termékenynek számított, 8 év alatt mintegy 1000 verset írt, átlagban 3 naponta egyet. Egy írását, a Zöld Marci című népszínművet nem fogadta el a színház bíráló bizottsága, ezért dühében elégette. Kár volt.

A kiállítás március 27-ig látogatható.

(ta)

Fotó: Gyarmati

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply