POSTALÁDÁNKBÓL „Tegyél a jövődért!” – Az érettségire felkészítő esti felnőttképzés története Ajkán

Illusztráció

2007 nyarán, a Bercsényi Miklós Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium kezdte el az esti gimnáziumi felnőttképzést az akkori győri Rába Gimnázium telephelyeként Ajka város képviselő-testülete és Schwartz Béla polgármester engedélyével.

2008-ban ezt a tevékenységet Ajka városa integrálta az ajkai Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Gimnázium tevékenységébe, mondván, a felnőttképzés a város kötelező feladata, és ezt a képviselőtestület egy induló fejlesztés első lépcsőfokának tekintette a felsőoktatás kialakítása felé.

Ez az időszak 2012 nyaráig tartott, amikor Ajkán döntés született, hogy az Ajkai Szakképző Iskola (a Bercsényi és a Bánki Szakképző Iskolák összeolvadásával létrejött intézmény) kerüljön ki az állami irányítás alól, és vagy alapítványi, vagy egyházi fenntartás alá kerüljön.

A végkifejlet már ismert:, az Ajkai Szakképző Iskola 2012. december 31-ével a HIT Gyülekezete fenntartása alá került, a felnőttképzést ellenben a város 2012 nyarán a várpalotai Képesség- és Tehetségfejlesztő Magán Iskolának adta át külön megállapodással, ajkai telephellyel, ami maradt az ajkai Vörösmarty Gimnáziumban.

Ekkor már az esti felnőttképzésen két szakirányban oktattunk:

  • szakmunkások érettségire felkészítő 2 éves szakközépiskolája,
  • illetőleg 4 éves képzésben felnőttek gimnáziuma.

2012-2018 nyara között dolgoztunk ebben a felállásban. Mindezen változtatni kellett, mert az alapítványi iskoláktól az állam véglegesen elvette a szakképzés jogát, így a várpalotai Képesség- és Tehetségfejlesztő Iskolából is kivezették a szakképző osztályokat. Ez érintette az esti felnőttképzést is Ajkán, hiszen kivezették a „szakmunkások érettségire felkészítő kétéves szakközépiskolája” képzést.

Kézenfekvő volt a megoldás, hogy ez az oktatási forma 2018. szeptember 1-jén kerüljön át az Ajkai Szakképzőbe, hiszen az egyházi fenntartók tekintetében a szakképzést nem tiltotta meg az állam.

2019. szeptember 1-jétől pedig a négyéves, felnőttek gimnáziumi képzése is átkerült az Ajkai Gimnázium, Technikum, Szakképző Iskola, Általános Iskola, Sportiskola és Kollégiumba.

Viszontagságos évek, nehéz döntések és helyzetek állnak mögöttünk, ami jellemző az egész magyar közoktatás helyzetére. De hál’isten! vannak személyek, akik végig kitartottak a képzés mellett és segítették azt, közöttük Schwartz Béla polgármester, aki a város vezetőjeként és magánemberként is patronálta, pártfogolta a felnőttoktatást.

Több száz felnőtt tisztelt meg minket azzal, hogy hozzánk iratkozott be, nálunk kívánt érettségi bizonyítványt szerezni, nálunk akart tanulni.

A biztonságos felkészítés, a megfelelő óraszám, a kiszámíthatóság, a sikeres érettségik alapozták meg a jó hírünket. Az esti felnőttképzésen oktató kollégák 20-30 éve dolgoznak együtt, legtöbbjüknek 20-25 év érettségire felkészítő tapasztalat áll a háta mögött.

Ha egy felnőtt azt mérlegeli, hogy a „drága idejének a feláldozásáért” kap-e annyi tudást, ismeretet, információt, ami megéri, biztosíthatjuk, hogy a tantestületünk ezt az igényt maximálisan kielégíti, sőt mindehhez nyugodt, családias légkört biztosít. Ez teszi lehetővé a dinamikusan fejlődő tanulólétszámot.

Becsei Éva

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply