Satírozós művészet

t-szabo-kiallitasnyito

„Végy egy kétforintost és egy darab papírt, utóbbit helyezd a pénzdarabra és grafitceruzával vagy krétával satírozd be! Az érme kiemelkedő részei így rajzolt mintát adnak, míg a mélyebbeknél nem színeződik el a papír, pontosan kirajzolódik a kétforintos ábrája.” Így írta le P. Szabó Ernő művészettörténész a frottázs készítésének folyamatát.

Nem gondoltuk, hogy gyermekkorunk dörzsöléses élménye évtizedekkel később a képzőművészet egyik technikájaként fog visszaköszönni egy ajkai kiállítás kapcsán.

A Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ kiállítótermébe november 25-én T. Szabó László tapolcai képzőművész hozta el a legfrissebb frottázsait. Ő volt 2015-ben az Ajka Tárlat fődíjasa. A művelődési központban szokás, hogy az előző évi nyertes művésznek lehetőséget teremtenek a bemutatkozásra önálló kiállítás keretében. Most ennek a tárlatnak a megnyitó programján vettek részt az érdeklődők.

t-szabo-kiallitasnyito
Mayer István és Mészáros Róza népi hangszeres muzsikával és dallal üdvözölte a megnyitó résztvevőit

A kedvcsináló műsor részeként a művész barátai, a képzőművész házaspár Mayer István és Mészáros Róza népi hangszeres muzsikával és dallal üdvözölte a megnyitó résztvevőit. Majd P. Szabó Ernő művészettörténész méltatta a festőművész munkásságát.

– T. Szabó László művein többszörös átalakulás, összetett alkotói folyamat eredményeként jelennek meg azok a formák, amelyek keletkezésekor kulcsszerepe van a frottázs készítéséhez használt alapanyagnak, a kátránypapírnak. A lényeges természetesen nem is ez, felületeinek egyenletes faktúrája mindenesetre sejteti az anyaghasználatot, ahogyan utal a frottázst használó szürrealista elődökre, illetve a hozzájuk szorosan kapcsolódó két magyar kortárs, El Kazovszkij és Zoltán Sándor művészete iránti tiszteletére – hivatkozott a kiállításon is jelenlévő két alkotóra az előadó. Művészetük tetten érhető T. Szabó László képein.

A tárlat a sokat sejtető Mű-út címet viseli. A kiállított képeket Németh István Péter 12 verse a „21hurok”-ból tette teljessé. Egy nagyon szép, színvonalas katalógus által mindenki számára otthon is láthatóak a képek, ami Navratil Ferenc munkáját dicséri.

A kiállítás december 10-ig naponta 9.00-16.30 óráig, szombaton 9.00-15.00 óráig látható a művelődési központ kiállítótermében.

Cs.B.É.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply