Segítség a minőségibb élethez

Nehéz helyzetben levő nők életén kíván javítani az EMESE, esély, munka, életmiNŐség program, amely márciusban indult és 14 hónapig tart.

Varga Andrea projektvezetőtől megtudtuk, a programba bekapcsolódók területet és vetőmagot kapnak, hogy biztosítsák a családjuk élelmiszer-szükségletét, foglalkozásokon vehetnek részt, amelyeken elsajátítják a vegyszermentes tartósítás, a befőzés alapjait, valamint őstermelői igazolványt kapnak, hogy a fölösleget eladhassák és így bevételhez jussanak.

A Norvég Civil Alap által támogatott program két csoportjában 20-20 főt fogadnak. A projektvezető elmondta, hogy a parcella, amelyen amikor az időjárás engedi, megkezdik a gazdálkodást, már elő van készítve. A földet mindenki akkor műveli, amikor ideje van. Többen mondták, hogy gyermekeiket is bevonják a termelésbe, hogy átadják nekik a tapasztalatokat. A betakarítást követően a feldolgozáshoz is kapnak segitséget. A pályázati összegből fagyasztóládát, befőző edényeket, lékészítőt vásároltak a közösségi konyhához, ahol mindenki feldolgozhatja azt, amit termelt.

– A főzésnél a diétás ételek készítésére kiemelten figyelünk – mondta el a projektvezető. – Egy kis jövedelmű család a bevétele nagy részét rezsire és élelmiszerre fordítja. Ha valamelyik családtagnak betegség miatt különleges étrendre van szüksége, annak költségeit lehet, hogy ki sem tudják gazdálkodni. A nem megfelelő táplálkozásnak pedig esetükben súlyos egészségkárosodás, munkaképtelenség, további elszegényedés lehet a következménye.

A foglalkozásokat úgy szervezik, hogy jusson idő a beszélgetésre, átadhassák egymásnak a háztartás vezetésében bevált spórolási módszereket.

– Több résztvevővel beszélgettem, és tapasztaltam, hogy a túlélés érdekében milyen hasznos dolgokat találnak ki – tette hozzá Varga Andrea. – Egyikük kiszámolta, olcsóbb, ha nem a boltban veszi a tésztát, hanem ő gyúrja. Másikuk kéthetente megy vásárolni, reggel korán, amikor még jut neki is az akciós termékekből. Rájött, ha előre eltervezi, hogy mikor mit főz, ritkán megy boltba, jobban átlátja a kiadásokat. Egyik édesanya akkor vásárol, amikor gyermekei óvodában vannak, mert ha kértek édességet, nem volt szíve nemet mondani. Egy zacskó cukor árából pedig házi lekvárból annyi palacsintát keszít, amennyiből megebédel az egész család, és a gyerekek édesség iránti vágyát is kielégíti.

A projektvezető elmondta, szeretné, ha a nők közösséggé válnának az elkövetkező hónapok alatt, majd a program befejezését követően segítenék egymást. A gazdálkodással, a piacra termeléssel munkahelyet is teremthetnek maguknak, de ha csak saját szükségletüket elégítik ki és megtanulnak néhány hasznos dolgot, amellyel pénzt spórolnak, már sokat tettek családjuk jobb életéért.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply