Szórakozás volt a javából

A Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ színházterme február 15-én ismét megtelt a kórusmuzsikát kedvelő közönséggel. A Kultúrházak éjjel-nappal országos eseménysorozat részeként szervezett ajkai kórusok vidám farsangi hangversenye évente eleget tesz annak a célkitűzésnek, hogy a művelődési házat és az ott folyó közösségi művelődést terjessze, népszerűsítse.

Ennyi idő távlatából elmondható, hogy a városunkban működő kórusok megtalálták azt a közönséget, akiknek élményt, szórakozást, kellemes időtöltést jelent egy-egy bemutatkozás. A farsangi kórusmuzsikára pedig ez hatványozottan érvényes. Az est szervezésével járó temérdek munkát Eisennágel Erika irányította ez alkalommal.

Idén a Cantabile Vegyeskart, a Padragi Bányász Férfikórust, a Jubilate Női Kart, az Ajkai Pedegógus Női Kart és vezetőiket, zongorakísérőiket továbbá a nézőközönséget Pákai Péter önkormányzati képviselő, a Gazdasági és Városfejlesztési Bizottság elnöke köszöntötte. A farsangi időszakkal kapcsolatban elmondta, hogy hossza évről évre változik, mivel zárónapja a húsvét időpontjához kötődik. A farsang a tavaszvárás, a tréfacsinálás, a bolondozás, az eszem-iszom, a vidámság, a párkeresés és az udvarlás időszaka. Csúcspontja a „farsang farka”, a karneválok ideje, mint a riói és a velencei. Hazánkban pedig az időszak legnevezetesebb népszokása a mohácsi busójárás. A képviselő Lévai Erzsébet idézetével kívánt jó szórakozást a közönségnek: „Farsang napja eljött már, kezdődik a jelmezbál, zeneszóra vígan lép, ring a tarka báli nép. Nagy mulatság van itt ma, ezerféle maskara perdül-fordul, integet, búcsúztatja a telet.”

A Cantabile Vegyeskar itt az Omegát idézte

Parrag Leonóra színvonalas konferálásával kezdődött a kórusok bolondozása. A Magyar Televízió táncdalfesztiváljának jól ismert szignálja után a konferanszié köszöntötte a Szovjetunió, Ausztria, NDK, Bulgária és Románia tévénézőit is.  Majd a Cantabile Vegyeskar fergeteges produkciójában Szécsi Pált, Fenyvesi Gabit, Zalatnay Saroltát és az Omega együttest idézte fel Eisennágel Erika vezetésével. A jól ismert slágerek telitalálatok voltak ezen az estén. A több, mint fél évszázaddal ezelőtti időszak dalainak megszólaltatásával nosztalgiázhatott a többnyire idősebb korosztály. A fiatalabbak, pedig betekinthettek egy számukra ismeretlen miliőbe.

Farkas András is beugrott a Padragi Bányász Férfikórus törpéihez

A Padragi Bányász Férfikórus tagjai számos programjuk mellett vállalták a szereplést, amelyben egy három évvel ezelőtti meséjüket újították fel. A Hófehérke és a hét törpe átdolgozását játszották, énekelték, mindeközben közéjük görkorizott Darth Vader, aki megvívott a királyfival, hogy elnyerje Hófehérke kegyeit. Profikat megszégyenítő szerepet vállalt Kanyárné Grünvald Petra karvezető Hófehérke szerepében és Kovácsné Pogány Kinga zongorakísérő, Boszorkányként. A Csárdáskirálynő betétdalát meglepetésként Farkas András énekelte. Az este bebizonyította, hogy a jó előadást nem lehet megunni, elő lehet venni a tarsolyból – a vastaps garantált.

A Jubilate Női Kar a látványra is nagy hangsúlyt fektet

A Jubilate Női Kar műsorában különféle ismert táncdallamok csendültek fel. Járták a Zorba dalát a görögöket megformálva, majd átváltoztak és osztrák polkát, később mexikói rumbát szólaltattak meg. Felidézték a 60-as évek táncőrületét, a twistet, majd a csábító primadonnák színpadi világát a cintányéros cudar világot. A kórus törekvése ezen az estén is megmutatkozott, hogy minél több nép zenéjét ismertessék meg a hallgatósággal. A dalokat Hartinger Nándorné tanította be és vezényelte. Zongorán kísért, az örök átváltozó Vörös Jánosné Klári.

Pedagógus Női Kar, a visszafogott elegancia

Befejezésül a Pedagógus Női Kar tagjai berendezték a színpadot a választott daloknak megfelelően és ők is egy nemzetközi válogatást adtak elő. A Mambo Italiáno ritmusos dalával kezdtek, majd Óz, a csodák csodájában a szivárványon túli világot mutatták be. Megtudta a közönség, hogyan alszik az éj leple alatt az oroszlán és még az éjszaka zenéjét is megszólaltatták az Operaház fantomjából. Majd a Kalinka, Kalinka ismert dallamával vitték el Oroszországba a hallgatóságot. Vezényelt Petheő Balázsné és Cserháti Csilla. A színvonalas dalokat Vörös Jánosné kísérte zongorán.

Zárásként az összkar nyolcvan kóristája a Mexikói karnevált énekelte Hartinger Nándorné vezényletével, majd a Különben dühbe jövünk című film slágerét adta elő Cserháti Csilla dirigálásával, nagy sikerrel.

A koncerten kellemesen szórakozott az előadó és a néző is. Megmutatkozott, hogy a kóruséneklésnek milyen nagy ereje van. Bátran megjelentek a színpadon olyan egyéniségek, akik ott felvirultak és mosolyt csaltak a közönség szemébe. Öröm volt látni a kiteljesedésüket.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply