„Tiszteletbeli ajkaiak” rendhagyó tárlatmegnyitója

Három olyan képzőművész közös kiállítása nyílt meg január 10-én a vmk-ban, akik mind erősen kötődnek Ajkához, annak ellenére, hogy vagy nem itt születtek, vagy lakcímkártyájuk szerint nem ajkaiak.

Csabai Tibor grafikusművész jelenleg Magyarpolányban él és dolgozik, de jó ideje vezetője és meghatározó egyénisége az Ajkai Grafikai Műhelynek. Kiss Miklós üvegtervező iparművész Erdélyből származik, jelenleg Ajkán él, de Magyarpolányban van az alkotóműhelye, Németh Gyula pedig már 25 éve számít „tiszteletbeli ajkainak” mint a grafikai műhely rendszeresen alkotótáborozó és kiállító tagja.

A Repedések című kiállítást több szempontból is rendhagyó módon nyitották meg. Nem volt meghívott „nagy ember”, aki beszédet mondott volna, ehelyett az alkotók maguk ajánlották műveiket az érdeklődők figyelmébe.

Csabai Tibor elmondta: mindegyikük más-mást csinál, de az alkotói folyamatban valamilyen módon mégis rokonságban vannak egymással. Ennek megvilágítására Pilinszkyt idézte: „A művészetet egyedül az élteti, ami csakugyan van, mi csakugyan megtörténik. Ahogy az éhezőt nem lehet szép szavakkal megetetni, a művészet se táplálkozhat utópiákból. A legtündöklőbb elgondolás sorsa is megformálásakor, anyagában dől el, ahogy egy szerelemé az ölelésben. A művészet: inkarnáció. Minél szellemibb, annál „tapinthatóbb”. És fordítva: minél „tapinthatóbb”, annál bensőségesebb, annál szellemibb.”

Csabai Tibor végül nemcsak a maga nevében beszélt, hanem Kiss Miklós munkásságát is ő mutatta be, mivel a közelmúltban Szombathelyen ő nyitotta meg az üvegtervező egyik kiállítását, és az ott elhangzottakat mindegyikük aktuálisnak és ideillőnek ítélte. Szerették volna alkotása folyamatait is bemutatni egy a szombathelyi tévések által készített kisfilmen, azonban ez végül technikai problémák miatt a megnyitón nem sikerült. Remélhető azonban, hogy a kiállítást később meglátogatók számára már be tudják mutatni.

Tartott azonban egyfajta bemutatót abból, hogy egy-egy mű milyen folyamatokból születhet meg, a harmadik kiállító, Németh Gyula. Egy mobil szerkezetet állított fel, amely vásznakra vetített képek, mozgó árnyékok, változó fények mellett a festő spontán beavatkozása révén a helyszínen is formálódott mint egy különleges, megismételhetetlen műalkotás.

Az akció végeztével Kiss Miklós is bemutatta, mennyire más hatást tud kelteni ugyanaz a mű a bemutatás körülményeinek változtatásával. Leoltották a villanyt, s a sötétbe borult teremben belülről megvilágítva fénylettek fel színes üveg kisplasztikái, elragadtatott tapsot kiváltva a megjelentekből.

A kiállítás január 20-ig naponta 9.00 órától 16.30 óráig tekinthető meg.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply