ÚJRAÉLESZTÉS VILÁGNAPJA Merjünk segíteni!

Csoportosan, vagy egyedül? Lényeg, hogy segítsünk!

Az eső ellenére is nagy sikert aratott az Ajkai Mentőállomás dolgozóinak kitelepülése a Zenit előtt október 16-án, az Újraélesztés Világnapja alkalmából, ugyanis mindenki kíváncsi volt arra, hogy vajon miért van kint a téren ennyi mentős. Az emberek találgattak, végül közelebb húzódtak, hogy lássák mi történt. A kíváncsiságot ezúttal gyakorlati tudásra és ingyenes szűrővizsgálatokra válthatták az arra járók, ami a későbbiekben akár életet is menthet.

A kellemetlen időjárás talán még pluszként is szolgált, ugyanis az egyik járókelő szabadkozott, hogy nem kell a mentősöknek ilyen időben „megmutatni” az újraélesztést a földön fekvő babán, amire a bajtársak csak legyintettek, jelezvén, hogy a rosszullét sem várja meg amíg kisüt a nap, tehát kár ilyesmin gondolkodni, helyette érdemesebb jönni gyakorolni, elvégre minden körülmények között az a legfontosabb, hogy az állampolgárok tudjanak és merjenek segíteni, ha szükség van rá.

Molcsán András állomásvezető szerint erre a tudásra mindenkinek szert kell tennie, amit a belvárosban sétálók, bevásárlók meg is értettek, ugyanis a délelőtt során folyamatosan érkeztek érdeklődők a felállított sátorhoz. A mentősök legnagyobb örömére az szolgált, hogy az emberek mertek kérdezni és gyakorolni (is) az utcán, így számtalan hasznos tanáccsal tudták ellátni őket. Volt, aki egyedül érkezett, más csoportba verődve merített bátorságot, de minden esetben a lényeg az volt, hogy időt szántak arra, hogy tanuljanak. Az állomásvezető kollégáival együtt egyetértett abban, hogy „bejött az utcára vonulás”, ezért a későbbiekben is terveznek hasonló kitelepüléseket, előreláthatólag évente kétszer.

Stabil oldalfekvés lesz belőle, netán újraélesztés, esetleg elég csupán a szűrés?

Az érdeklődők többsége az újraélesztés gyakorlati lépésein túl a saját egészségére is kíváncsi volt, így részt vettek az OMSZ munkatársai által szervezett vérnyomásmérésen és vércukormérésen is, így a kezdődő cukorbetegségre, magas vérnyomásra is fel tudták hívni a figyelmet a szakemberek.

A 70 év feletti Horváth Attiláné, (aki inkább tűnt 60 évesnek) ugyan nem tudott a mentők akciójáról és a postáról jövet botlott bele a kezdeményezésbe, de jónak tartotta a programot, mert szerinte fontos, hogy mindenki figyeljen a saját és mások egészségére. Kiss Tamásné olvasott a felhívásról az interneten, így ő célzottan érkezett gyakorolni. Egykor ápolónőként dolgozott, de úgy érezte, hogy érdemes felfrissíteni a tudását.

Pad Ferenc önkormányzati képviselő, aki szabadidejében szívesen motorozik, hasznosnak tartotta a bemutatót és el is sajátította a lépéseket, elvégre útközben is bármikor szükség lehet a segítségre…

Imre Sándor mentőtiszt, az Ajka és Térsége Mentésügyért Alapítvány kuratóriumi elnöke kérdésünkre megerősítette, hogy a rendezvénynek kettős célja volt. Egyrészt az, hogy megtanítsák az arra járóknak az újraélesztés lépéseit a világnap kapcsán és eloszlassák a bennük lévő kétségeket, miszerint bajt okoznak, ha esetleg rosszul próbálnak segíteni. A mentőtiszt szerint ilyen nincs, hiszen annál nagyobb problémát nem tudnak csinálni az emberek, mint hogy otthagyják a bajbajutottat. A törött borda összeforr, viszont segítségnyújtás nélkül meg is halhat a beteg.

Hát igen ezzel valóban nem lehet vitatkozni… Másrészt az alapítvány népszerűsítését tűzték ki célul.

– Vannak olyan fejlesztési céljaink, amiket az Országos Mentőszolgálat nem biztosít, mert drágák, vagy nem kerültek még rendszeresítésre, de talán a távolabbi jövőben bevezetik. Ilyenek például a vérzéscsillapító kötszerek, vagy éppen a korszerűbb eszközök. Tavaly néhány hónap alatt közösségi gyűjtésből egy LUCAS3-as típusú mellkaskompressziós géppel gazdagodott a mentőállomás, pedig akkor még nem is volt meg az alapítvány. Ennek sikerén felbuzdulva Kálmán Endre helyi vállalkozó szorgalmazta, hogy legyen alapítványunk, így szabályozott keretek között kaphatunk támogatást, ami megkönnyíti a terveink megvalósítását – fogalmazott a kuratóriumi elnök, aki azt is elárulta, hogy jelenleg elsősorban a vezető ajkai cégek nyújtanak segítséget, de magánszemélyektől is kapnak felajánlásokat. Mindegyikért hálásak.

Az ajkai mentők mindennapjairól, munkájáról folyamatosan beszámolunk mi is, mert ők tényleg megérdemlik a támogatást és a figyelmet, de aki kíváncsi rájuk a közösségi portálon is, az az @ajkamentők néven találja meg a „csapatot”. Lelkesedésük és hivatásszeretetük határtalan, ezért mi jó szívvel ajánljuk őket, ha valaki segíteni szeretné eszközbeszerzéseiket, fejlesztésüket. Ajka és Térsége Mentésügyéért Alapítvány (Budapest Bank 10101133-29006000-01005003)

Szántó Renáta

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply