A biofű olyan, mint az orosz rulett – sohasem tudhatod, mi lesz a hatása

Benke Ágnes (Fotó: Györkös)

Elkészült városunk új stratégiája a kábítószer problémák megelőzésére az Ajkai Család- és Gyermekjóléti Központ által működtetett Kábítószerügyi Egyeztető Fórumnak (KEF-nek), amit pályázati forrásból sikerült megvalósítani. Miután Ajka Város Önkormányzata elfogadja, 2018 és 2025 között lesz érvényben. A felmérés megdöbbentő tapasztalatairól Benke Ágnes igazgató-helyettessel beszélgettünk.

Mi előzte meg a felmérést?

-Felvettük a helyi általános és középiskolai intézmények igazgatóival a kapcsolatot, illetve a tankerület vezetőivel. Azt kértük tőlük, hogy az ötödik és tizenkettedik évfolyamos diákok között minél több gyerekkel töltessék ki az KEF tagjai által összeállított online kérdőívet, ami természetesen anonim volt.

Először is tisztázzuk, mik sorolhatók a legális és az illegális drogok közé?

-A legális drogok a teljesség igénye nélkül: cigaretta, e-cigaretta, vizipipa, alkohol, energiaital, biofű. Az illegális drogok közül néhány: extazy, speed, heroin, marihuána.

A friss adatok szerint a gyerekek 98 százaléka soha nem próbált ki illegális drogokat, de több mint hetven százalékuk kapcsolatba került a legálisan fogyasztható szerekkel. Melyek a legszembetűnőbb eredmények?

-A kérdőíven felsoroltak közül a cigaretta, az alkohol, az energiaital, illetve a biofű bizonyult a legnépszerűbb kábítószernek. A cigarettát több mint 70 százalékuk kipróbálta és 6,5 százalékuk napi szinten fogyasztja. Az alkohollal a gyerekek több mint fele – egészen pontosan 55 százaléka – már kapcsolatba került, de arra érdemes igazán felfigyelni, hogy a hétvégi alkoholfogyasztások valószínűleg úgynevezett fiatalkori rohamivások, vagyis nagyon rövid idő alatt nagy mennyiségű alkoholt fogyasztanak, méghozzá általában töményitalokat. Az energiaitalról is elmondható, hogy több mint hetven százalékuk kipróbálta, sőt 7,5 százalékuk napi szinten fogyasztja is. Ebből arra következtethetünk, hogy még mindig nincsenek azzal tisztában, milyen és mennyi káros hatóanyagot tartalmaz. A biofű esetében 3 százalék nyilatkozta, hogy kipróbálta, illetve fogyasztja azt alkalomszerűen. A kamaszok körében ezek a szintetikus cannabionidok nagyon népszerűek, talán azért, mert ez a bio előtag megtévesztő. Pedig nagyon veszélyes, mert nem lehet tudni a pontos összetevőjét és azt sem, hogy mennyit tartalmaz a káros anyagokból, ezért bizonytalan, kiszámíthatatlan hatásokat okoz.

Gyakran lehet hallani az okostelefonok túlzott használatáról is.

-Nagyon aktuális problémáról van szó. Itt arra voltunk kíváncsiak, hány órában használják az eszközöket és mire. Meglepő válaszok születtek: tíz százalékuk egész nap használja a telefonját, ötven százalékuk pedig napi 10-11 órát is képes eltölteni a közösségi oldalakon..

Milyen célokat fogalmaztak meg a drogstratégiában?

-A hagyományos programjainkat szeretnénk fenntartani, illetve bővíteni, hogy a gyerekek még szívesebben jöjjenek és kérjenek bátran segítséget. Tervezünk a szülőknek tájékoztatást nyújtani, szülőcsoportokat létrehozni, valamint igyekszünk felvenni a kapcsolatot a helyi egyházi, karitatív, illetve a civil szervezetekkel. Szeretnénk őket tagjaink között tudni, hogy közösen gondolkozzunk azon, milyen programok, feladatok lehetnének azok, amelyekkel meg tudnánk fogni a kábítószerfogyasztókat.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply