Aratás, marokszedés, aratóvacsora

Kézi aratást mutattak be a helybeliek a német nemzetiségi napok keretében szombaton az Ajkarendekért Egyesület délutánján. Az egykori paraszti viseletbe öltözöttek  Kovács Sándornak az iskola melletti búzatábláján mutatták be a betakarítást. Ahogy a régi időkben, a gazdasági év egyik legnehezebb munkája most is a termés és a gazdálkodók megáldásával kezdődött.

Az áldást német nyelven Schwartz Márton atya mondta el. Azt követően az aratók munkához láttak. Amíg az érdeklődők nézték, hogyan dolgoznak a betakarítók, és a marokszedő asszonyok, Töltl János, a helyi művelődési központ vezetője és Nagy Józsefné elmondta, a kézi aratásról ma már csak a legidősebbeknek lehetnek emlékei, a szövetkezetek megalakulása után már kombájnok végezték a munkát. A szombatihoz hasonló hőség igazi áldás volt az aratóknak, a vizes, ázott növénnyel ugyanis nehéz volt dolgozni. A forróságban a dolgozók hamar megszomjaztak, a friss vízről egy kislány gondoskodott, aki korsóban hordta az innivalót. A cséplést kézi erővel, majd később géppel végezték.
Töltl János kérdésünkre elmondta, az asszonyok a program előtti napokban az aratásokon még dolgozott idősek segítségével gyakorolták a marokszedést.
A munka után, akárcsak a régi falusi életben, következett a megérdemelt vidámság és pihenés. A helyi fiatalokból szerveződött színjátszó csoport tagjai a Lónak vélt menyasszony című vásári komédiát mutatták be. A színjátszó csoport közel egy évtizede működik. A darabot betanította Töltl János. A felnőttek este aratóbálra gyűltek össze az iskola tornatermében. A tánc előtt a szervezők aratólevest szolgáltak fel vacsorára, amelyet helyi recept alapján csülökből, kolbászból, káposztából és tarhonyából készítettek, majd az est folyamán mindenki kóstolhatott Nándi sült  kolbászából is.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply