A kultúra az, ami a nemzetet egységbe fogja

Országszerte évente egyszer a Magyar Kultúra Napján, a több évezredes hagyományainkra, gyökereinkre, szellemi értékeinkre irányítjuk a figyelmet, nem feledve, hogy mennyit adtunk mi magyarok Európának, a világnak. Városunkban különösen nagy hagyománya van az eseménynek, hiszen az Ajkai Képzőművészeti Egyesület ekkor mutatja be alkotásait és ekkor adják át a rangos önkormányzati elismerést, a Művelődésért Díszoklevelet, továbbá képzőművészeinknek az alkotói díjakat.

Idén január 20-án a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ kiállítótermében rendezett ünnepségen emlékeztünk nemzeti Himnuszunk születésére és felelevenítettük a kultúra ezer arcát. Horváth Tibor, a Fekete István Irodalmi Társaság elnöke ünnepi gondolataiban a nagybetűs EMBERT és az általa létrehozott kulturális értékeket, – a táncot, a dalt, a nyelvet, a zenét, a színházat, a képzőművészeti alkotásokat és sorolhatnánk tovább – állította a középpontba.

Horváth Tibor, a Fekete István Irodalmi Társaság elnöke nyitotta meg a kiállítást

 – A kultúra az, ami a nemzetet egységbe fogja. Továbbá a társadalomba való illeszkedésünket is meghatározza. Nemcsak magyarságunk, társadalmi viszonyaink is kultúrafüggőek. A magyar kultúra nem állóvíz, hanem széles medrű, mély sodrású folyam, amely egyre bővíti partjait. Akik ma itt kiállítanak: adnak. Adnak magukból, adnak nekünk, akik szemlélői vagyunk az alkotásnak, és hozzátesznek a magyar kultúrához is: tágítják a partokat, mélyítik a medret. A kultúrának vannak tehát művelői és vannak befogadói is. A kettő között pedig ott vannak azok az intézmények, dolgozók, akik közel hozzák, elénk tartják, amit nélkülük talán meg sem ismernénk. A múzeumok, könyvtárak, művelődési házak, ahol most is vagyunk. Köszönet érte nekik! – ezen gondolatok jegyében köszöntötte az ünnepet és nyitotta meg a kiállítást Horváth Tibor.

A Pannon Várszínház színésznői ünnepi műsorral köszöntötték a kultúra napját

Az eseményre a Pannon Várszínház művészei is elhozták a kultúra sokszínűségét, amikor kizárólag költőnők verseit idézték fel. Zilahy Károly (1838-1864) gondolataiból merítették az inspirációt: „Tán nem csalódom ha azt állítom hogy a férfiak és a nők költészete közt több, mint csupán külsőséges a különbség. A mennyire különbözik kedélyük, annyira különbözik költészetük is.” A veszprémi színészek Szendrey Júlia és Kisfaludy Atala költeményeitől egészen napjaink lírájáig szólaltatták meg a verseket. Közben Kovács Ágnes Magdolna költészetet méltató dalválogatásával emelte az előadás hangulatát. A páratlan előadásban résztvevő további művésznők Oravecz Edit, Pap Lívia, Kárpáti Barbara és Egri Zsófia voltak.

Az ünnepségen az Ajka Város Önkormányzata által adományozott Művelődésért Díszoklevél kitüntetést Csabai Tibor grafikusművész vehette át dr. Horváth József alpolgármestertől az Ajka számára kivételesen értékes művészi és tanári pályafutása során nyújtott egyedülálló tevékenysége elismeréseként.

Csabai Tibor 35 éve Ajka város és a megye elismert művésze és tanára, a kulturális élet és az oktatás kimagasló egyénisége.

Művészek egymás között: Papp Béla és a Trombitás testvérek

Hagyománnyá vált, hogy ez alkalommal adják át az alkotói díjakat az Ajkai Képzőművészeti Egyesület tagjainak. A kiállított művészi alkotásokat Bábics Valéria, a művelődési ház igazgatója és Csabai Tibor értékelte. Javaslatuk alapján  Ajka Város Önkormányzatának elismerését Németh Ferenc vehette át dr. Horváth Józseftől. A Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ díját Bábics Valéria adta át Helyes Zoltánnak. A Dorner Alumíniumöntöde elismerését Ozorai Sándor vette át Dorner László alpolgármestertől.

A tavaly 25 éves képzőművészeti egyesület idén 58 festménnyel, szobrokkal és egyéb képzőművészeti alkotással lepte meg a látogatókat. A 14 alkotó által kiállított művek főleg a természet szépségét tárják a látogató elé, ki-ki a saját egyedi stílusában jeleníti meg az erdők, a virágok, a távoli tájak sokszínű világát. E rohanó életünkben jól esik egy-egy mű előtt megállni, hogy magunkévá tegyük azt az élményt, amellyel az alkotó megajándékoz bennünket.

A kiállítás megtekinthető február 11-ig, munkanapokon 9-17 óráig, szombaton 9-15 óráig.

Tartsuk szem előtt, hogy jövőre lesz 200 éve annak, hogy Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én Csekén, a nemzeti újjászületés hajnalán fejezte be a Himnusz megírását, amely 1989 óta hirdeti a kultúra napját.

***

Köszöntjük mi is a kultúra napját Radnóti Miklós 1942-ben írt Bájoló című versével, melyet a műsorban Kovács Ágnes Magdolna előadásában hallottunk dallá kottázva: 

„Rebbenő szemmel /ülök a fényben, /rózsafa ugrik /át a sövényen, /ugrik a fény is,
gyűlik a felleg, /surran a villám /s már feleselget /fenn a magasban /dörgedelem vad dörgedelemmel, /kékje lehervad /lenn a tavaknak /s tükre megárad, /jöjj be a házba,
vesd le ruhádat, /már esik is kint, /vesd le az inged, /mossa az eső /össze szívünket.”

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply