A kultúra nyelvén üzentek haza

Üzenet haza címmel nyitotta meg Padné Szabó Mária, az Ajkai Kisgrafika Barátok Körének kiállítását a Magyar Kultúra Napja alkalmából a Városi Múzeumban, január 21-én.

Krajcsi Tiborné hatalmas kisgrafikai gyűjteményéből olyan ex libriseket, könyvjegyeket válogattak, amelyek alkotói az új határokon túl is folytatták alkotó tevékenységüket. Trianon után 3,2 millió magyar nemzetiségű honfitársunk került akarata ellenére az újonnan létrehozott államokhoz. Művészek, tudósok menekültek olyan helyre, ahol biztosabbnak látták tevékenységük folytatását. Sokan nem feledték a gyökereiket, üzentek haza, szóban, írásban, rajzban.

Az embereket, korszakokat összekötő magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük. A baráti kör kiállítása a nemzeti értékekhez, a képeikkel haza üzenő művészekhez kapcsolódik. A tárlókban Karancsi Sándor, Xantus Géza, Gy. Szabó Béla, Plugor Sándor, Baász Imre, Hervai Katalin, Imecs László, Bardócz Lajos Romániában, Németh Nándor USA-ban, Sós Zsigmond Németországban, Gyarmati Lea Olaszországban, Harmos Károly Csehszlovákiában, Salamon Árpád Szlovéniában, Piller Attila Ausztriában, Kónya Sándor a Dél-afrikai Köztársaságban és Buday György Nagy-Britanniában alkotó művészek lapjai, katalógusai láthatók.

A falon öt olyan alkotó kisgrafikái szemlélhetők meg, akikhez a baráti kör tagjait személyes kapcsolat is köti. Ők Andruskó Károly, Petry Béla, Kósa Bálint, Klein Ervin és Torró Vilmos.

– A kultúra az egyik legátfogóbb, legösszetettebb fogalmunk, az emberiség által megteremtett, összegyűjtött és továbbadott értékek rendszere – fogalmazta meg Padné Szabó Mária.

– Ide tartozik az építészet, szobrászat, festészet és grafika, iparművészet, vallás és filozófia, tudomány és technika, a zene, a tánc, a színház, a film és az irodalom is. Mindezekből mi teremtettük meg magunknak többek között a lakáskultúrát, a mozgáskultúrát, a  viselkedéskultúrát, de a termelési kultúrát is. A kultúra általános és nemzetközi, de jól elkülöníthető nemzeti vonásokkal  rendelkezik – fogalmazott.

Az irodalom, a színház és a tudomány az anyanyelv, a grafika pedig a vonalak nyelve segítségével közvetít értékeket.

A megnyitón népdalokat énekelt Fodor Eszter és Ramasz Lászlóné.

A kiállítás február 12-ig tekinthető meg.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply