A városról és a vírusról

Az Ajka TV vendége volt Fenyvesi Zoltán (Fidesz-KDNP) országgyűlési képviselő. Meghívására az szolgáltatta az indokot, hogy Schwartz Béla polgármesterrel közösen eljuttattak egy levelet Gulyás Gergely kancellária miniszterhez, miután a miniszterelnök hozzá delegálta a tárgyalási jogot a támogatásért bejelentkező városokkal és megyei jogú városokkal.

Riporterünk, Horváth Tibor azzal az „ártatlannak” látszó kérdéssel kezdte, hogy „Hogy van?” Persze rögtön hozzátette, hogy nem szokványos választ vár, hanem a járványhelyzetnek megfelelőt. Fenyvesi Zoltán elértette a kérdést, ő köszöni, jól van, de tudja, hogy családok ezreit érintette meg a járvány, és az ismerősei, barátai között is van olyan, aki már átesett a fertőzésen. A témánál maradva a riporter felvetette, hogy az Ajka TV és az Ajkai szó közérdekű adatigénylésként már többször kérte a kormányhivatalt (a járásit és a megyeit is – L. S.), hogy adják ki az ajkai fertőzöttségi adatokat, legalább heti bontásban, de eddig mindhiába, a hivatal a 45 napos határidő betartását ígérte, azaz gyakorlatilag nem teljesítette kérdésünket.

Az információ hiány jó is lehet

– Nem lenne-e sokkal megnyugtatóbb a lakosság számára, ha nem csak általános, akár megyei szintű, hanem helyi, Ajkára vonatkozó információkat kaphatnánk, és nem másfél havonta, hanem legalább egyheti bontásban?

– Én megértem, ha a lakosság úgy érzi, hogy információ hiányban szenved, hiszen egy vírushelyzetben ez előfordul – felelte a képviselő. – Nekem is sokszor okoz gondot, hogy kevés információval rendelkezünk. Én sem kapok információkat, nekem is meg kell járnom azokat a csatornákat sokszor, amik szükségesek, de azt tudom mondani, hogy a járványhelyzet valószínűleg ezt kívánja tőlünk, hogy kevés információval rendelkezzünk, illetve személyiségi jogok is sokszor előfordulnak és nagyon sok olyan család van, aki nem szeretné, hogy kiismerhető legyen a személyiség az információkból. Én ezt is meg tudom érteni, ilyen világot élünk, és türelemre van szükségünk.

– Bocsásson meg, nyilván nem név szerint kellenek az adatok, csak egy szám kellene, hogy most ezen a héten Ajkán mennyi… Tehát hangsúlyozom, ilyen információkra lenne szükség.

– Nem tudom, hogy ez jó lenne-e. Nyilvánvaló információ hiányban szenvedünk és abból a szempontból jó. De nem tudom, a későbbiek során ez mennyire lenne fontos számunkra, hogy ez az információ meglegyen. Nem tudok erre a kérdésére választ adni. Személyesen, emberként én is úgy gondolom, hogy szükséges lenne, politikusként nem biztos.

Ez után Horvát Tibor azt kérdezte Fenyvesi Zoltántól, van-e rálátása arra, hogy az ajkai háziorvosoknak megvannak-e az objektív feltételei az oltási protokoll betartásához?

A képviselő elismerte, hogy eddig csak a saját háziorvosa rendelőjében járt, ebből következően nem tud ilyen információval szolgálni. De egészen biztos abban, hogy megvannak a szükséges feltételek.

– Hiszen azok az információk, amik egy orvos számára kellenek, megvannak. Ugyanúgy kell beadni ezt a vakcinát – gondolom én -, mint bármelyik másikat, és az orvosok esetében ez nem okozhat problémát.

Orbán Viktor szeretné átadni

Az egészségügynél maradva Horváth Tibor megkérdezte, hogy hol tart az ajkai kórház fertőző osztályának felújítása jelenleg, és lesz-e elegendő pénz, hogy tejes egészében megtörténjen a rekonstrukció?

Fenyvesi Zoltán válaszában kifejtette, hogy a fertőző részleget még a Covid-járvány előtt lezárták. Mikor a miniszterelnök Ajkán járt, neki is feltűnt a lezárt épület és megkérdezte, hogy mi van benne? A kórház főigazgatója azt felelte, hogy ez lenne a fertőző osztály. Erre a miniszterelnök kifejezte azt a reményét, hogy legközelebbi ajkai útja alkalmával át is adhatja az intézményt. A képviselő szerint a miniszterelnök is úgy gondolja, hogy előbb-utóbb el fog készülni és ez mindenképpen fontos feladat. De egyeztetett már Navracsics Tiborral, az Észak-Nyugat Magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna kormánybiztosával is ebben az ügyben.

– Az elkövetkező uniós ciklusban az ő szava és az ő gondolata mindenképpen fontos lesz a fejlesztések irányában. Ővele arról egyeztettem, hogy az ajkai kórház – tekintettel arra, hogy régiós feladatokat lát el, hiszen a fertőző részleg megyei feladatot, és akkor pedig, amikor járványkórház volt a kórházunk, akkor pedig régiós feladatot látott el. Nagyon fontos lenne ennek az épületnek a felújítása és rendbetétele. Én nagyon remélem, hogy meg fogjuk találni a következő európai uniós ciklusban a forrást is.

– …és remélem, hogy ez a ciklus folyamán minél előbb bekövetkezik, hiszen hét évről beszélünk, reméljük, hogy nem a hatodik, vagy hetedik évben fog erre sor kerülni – tette hozzá a riporter – és miniszterelnök úr mielőbb jön ajkára átadni.

Levelüket megírták…

Itt Horváth Tibor rátért arra a levélre, amit Fenyvesi Zoltán közösen írt alá Schwartz Bélával és így juttatták el azt Gulyás Gergelyhez, a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez. Ebben közösen kérték, hogy segítse az ajkai önkormányzatot és támogassa a városban tervezett beruházásokat.

– Kérdés, hogy mire számíthatunk? Önnek vannak-e olyan információi, amik szerint ez a levél meghallgatásra talál?

– Egészen biztos, hogy meghallgatásra talál, hiszen, a kormányzat már tudósított arról, hogy minden önkormányzat esetében történik valamilyen kompenzáció. A 25 ezer fő alatti települések esetében ez automatikus, hiszen nagyon sok olyan önkormányzat van, akiknél a vírushelyzet nagyon komoly bevételkiesést jelentett, tekintettel arra, hogy mindenkinek ki kell venni a részét nyilván a vírushelyzetből. Ezt nem mi választottuk, és nem örülünk ennek, hogy van és nyilvánvalóan jelentős anyagi forrásokat igényel a kormányzat részéről is. A kormányzat önmagában is követett el spórolási feladatokat, az önkormányzatokra is ugyanez áll és természetesen látjuk, hogy a családok esetében hasonló a helyzet. A vállalkozásokról nem is beszélve. Tehát én azt gondolom, egészen biztos az, hogy ez be fog következni. A 25 ezer fő feletti települések esetében pedig arról volt szó, hogy egyedi elbírálás alapján történik meg. Ezek a települések nem egyformák. Vannak települések, amelyek nagyon jó kondíciókkal rendelkeznek, a bevétel kiesésük nem annyira jelentős. És vannak olyanok, akiknél nagyon komoly bevétel kiesést jelentett…

– Ugye ez Ajkán milliárdos nagyságrend… – vetette közbe a riporter.

– Ajka esetében több száz millió forintról beszélünk, így igaz, de hozzá kell tennünk azt is, hogy az iparűzési adó csökkentése, vagy amikor a kormány azt mondta, hogy ebből 0,9-et nem kell befizetni, az marad a vállalkozásoknál. Tehát ez továbbra is ott maradt az embereknél, hiszen a vállalkozások ezáltal tudtak bért emelni, meg tudták őrizni a munkahelyüket, és ez ilyen értelemben lecsapódhatott az ajkai embereknél is, akik nem kerültek utcára és nem jelentek meg az önkormányzatnál segélyért. Tehát én azt gondolom, hogy ez összetett feladat, és az önkormányzat pedig megkapja – reményeink szerint – a kompenzációt. Hogy ez mekkora, az nyilván a tárgyalások függvénye lesz, hiszen a kormányzatnak most az volt a szándéka, hogy egyelőre begyűjtse az igényeket és lássa, hogy mekkora tételről van szó. Hiszen egyáltalán megsaccolni sem lehet, hogy mekkora költségről van szó.

– Ezért ment a levél…

– Ezért ment el a levél, így igaz, és miniszter úrral tegnap frakcióülésen találkoztunk, és ő említette is, hogy az elmúlt héten nagyon sok levél érkezett. Most ezeket feldolgozzák és utána természetszerűleg el fognak kezdődni a tárgyalások.

Újraindulhat a gazdaság

Ezen a ponton vetette fel a riporter a gazdaság újra indításának kérdését, hiszen Ajkán nagyon sok az érintett vállalkozás. Fenyvesi Zoltán válaszában kifejtette, hogy most a kormányzat legfontosabb szándéka, hogy beszerezzék a megfelelő mennyiségű vakcinát. Ez a vakcina szükséges ahhoz, hogy az életünk visszatérhessen a „normál” kerékvágásba. Akkor lehet majd bizonyos könnyítéseket tenni és nyitni sok mindent, ha „megfelelő vakcina áll rendelkezésre”, hiszen látunk erre ellentétes példát.

– Akkor, amikor korán nyitottak, mikor jelentős könnyítést tett egy ország, gondolok itt Portugáliára, akkor néhány napon belül újra elszabadult a vírus és most ott tart Portugália, hogy az összes intenzív ágyán betegek fekszenek, és jelen pillanatban a kórházi ellátás akadozik, és nagy gondban van Portugália. Németországtól már segítséget is kért, hiszen megfelelő orvos és megfelelő lélegeztető gép sem állt rendelkezésre. Én azt gondolom, hogy ezt kell nekünk elkerülni és akkor kell elkezdenünk a nyitást, amikor a vakcina mennyiség rendelkezésre áll. Én ezt úgy saccolom, hogy körülbelül április vége, május közepe lesz az az időszak, amikor megfelelő mennyiségű vakcina itt van, és mindenki, aki be szeretné magát oltatni, az be tudja oltatni magát. És én erre az időszakra teszem a nyitási lehetőséget. Persze folyamatosan és megfelelő átgondoltsággal a részleges nyitást korábban is meg lehet tenni.

Ezt követően Fenyvesi Zoltán összefoglalta a kormánynak a gazdaság újraindításával kapcsolatos lépéseit. Megemlítette, hogy néhány nappal ezelőtt az Ajkai Elektronikai Kft. 62 millió forintos támogatást kapott a gazdasági minisztériumtól, amivel 317 munkahely megőrzéséhez sikerült hozzájárulni.

– A bértámogatásokkal, a gazdaság fellendítésével és a vállalkozások támogatásával több mint 327 ezer munkahelyet sikerült már eddig is megmenteni.

A gazdaság fellendítésének országos szintű, 7 pontba sűríthető tervéből is hozott néhány példát a képviselő. Megemlítette az új építésű lakások ÁFÁ-jának 5 százalékra csökkentését, a lakások felújításának támogatására adandó 3 millió forintos vissza nem térítendő támogatást, az egészségügyi dolgozók 80 százalékos béremelését, a fogorvosok és háziorvosok tervezett 100 százalékos béremelését, és a hálapénz kivezetést. Negyedik fontos lépés a képviselő szerint a hitel moratórium meghosszabbítása volt. A héten megkezdődött a 13. havi nyugdíj „visszaépítése” egyheti plusz jutatás formájában. A kormány a 25 év alatti fiataloknak a következő évtől szja mentességet ad. A KKV-k 10 millió forintos hitelt kapnak majd vállalkozásaik újra indítására – három év törlesztési moratóriummal. Fenyvesi sajnálja, hogy mindeközben az ellenzékre nem lehet számítani, mert „álhírek gyártásával” van elfoglalva. Tavasszal a lélegeztető gépek beszerzését kritizálta, most pedig a vakcina beszerzésekkel kapcsolatban fogalmaz meg komoly kritikákat. Ezzel csak a bizonytalanságot erősíti az emberekben, akik emiatt nem tudják eldönteni, hogy beadassák-e a vakcinát, vagy sem, vagy melyik vakcinát adassák be maguknak. Fenyvesi úgy gondolja, hogy bármelyik vakcina jobb, mint a vírus.

A magyar kormány dönt, nem az Unió

Horváth Tibor ismét közbe vetette, hogy szerinte az emberek azért félnek, mert nincs elegendő információjuk a kínai, vagy az orosz vakcinával kapcsolatban, mert ezeket az Európai Gógyszerügynökség sem fogadta el. Sokan mondják, hogy „amíg itt Európában nem fogadják el, addig nekünk nem kell”.

Fenyvesi Zoltán szerint amíg nem volt Európai Unió, addig is elfogadták a szakemberek ezeket az oltásokat, mégpedig magyar szakemberek, és most is erről van szó.

– Ha a magyar szakemberek biztonságosnak ítélnek meg egy vakcinát, arra lehet hagyatkozni. Egyébként én azt látom, hogy az Európai Unió mindig az események után kullog, és biztos vagyok benne, hogy az orosz vakcina is és a kínai vakcina is előbb-utóbb megfogja kapni az engedélyt, de addigra már Magyarországnak olyan tartalékai lesznek, amivel el tudja indítani ezt a folyamatot. Látjuk, hogy az Európai Unió későn eszmélt, rosszul mérte fel a helyzetet és lemaradt a vakcinák beszerzésében, három hónapos késében voltunk. Nem véletlen, hogy Nagy-Britanniában már 13 millió embert oltottak be a mai napig. Az Európai Unióban pedig országonként 100 ezer emberről beszélhetünk. Magyarország jól áll ebben az ügyben, ez a szám 3-400 ezer, ami igaz, messze van még a 13 milliótól.

Fenyvesi Zoltán szerint nem elegendő ebben az esetben az Európai Unióra várni, mert akkor az év végéig is eltarthat, mire beérkezik a mindenki beoltásához szükséges mennyiség.

Horváth Tibor ezt követően két ajkai nagyprojekt sorsáról érdeklődött a képviselőnél. Az egyik az úgynevezett belső elkerülő út, a másik pedig a Torna patak belvárosi szakaszának átépítése volt. Fenyvesi Zoltán valóban égető kérdésnek nevezte a patakmeder felújításának és a vízelvezető rendszer átalakításának gondolatát, emlékeztetve a néhány évvel ezelőtti belvárosi árvízre, ami szerinte a Torna patak medrének hiányos karbantartásából adódott. Ezt tudja támogatni, amihez szerinte forrásokat is lehet szerezni, de a tervek további részével nem ért egyet.

– Az, hogy a belváros ilyen grandiózus átalakításon menjen-e át, ez már megfontolást igényel. Nem vagyok benne biztos, hogy egy víziszínpad szükséges ide, nem vagyok abban biztos, hogy egy teljes körforgalmat át kell építeni, hogy az egész közlekedési rendszert át kell építeni. Ebben én most nem nyilatkoznék, mert kevés információm van…

Az elkerülő úttal kapcsolatban a képviselő elmondta, hogy támogatja a belváros forgalommentesítését. Egy évvel ezelőtt már tolmácsolta is ezt a kérést a miniszterelnöknek.

Évek múlva kezdődhet a 8-as út négysávosítása

Az interjú napján az Innovációs és Technológiai Minisztériumban is felvetette ezt, de ott a mai napig nem tudnak az útépítés szándékáról. Ez kapcsolódik a 8-as főút négysávosításának terveihez és a képviselő kérte az ITM munkatársait, hogy a tervekben szerepeljen a belső elkerülő út csatlakozása is. Nemrégiben született egy kormányhatározat, aminek értelmében elindult a Devecserig tartó négysávosítás (újra)tervezése, Bakonygyepesi elkerülő úttal. A korábbi verzió nem tartalmazott lejárót sem Kislődnél, sem Ajkarendeknél és áthaladt volna Bakonygyepesen. Fenyvesi felvetésére ezt a változatot felül fogják vizsgálni, az új verzió már tartalmaz majd lehajtókat a településekhez és Bakonygyepesen sem fog keresztül haladni.

A kiviteli tervek elkészülte után május vége felé várható a közbeszerzési eljárás kiírása. Őszre érkezhetnek be az ajánlatok, miután elkezdődhet a környezetvédelmi tanulmányok készítése, illetve a környezetvédelmi „komolyabb” engedélyek beszerzése.

– Én azt gondolom, a folyamat elindult, és reményeink szerint 2024-ben már többet látunk ezzel kapcsolatban. Ezt Navracsics Tibor úrnak is említettem, hiszen Európai Uniós forrásokat is fel szeretnénk használni az út továbbvitelére egészen Devecserig, illetve az út Devecsert is elkerülné. Ez Herendtől Devecserig mintegy 20-30 kilométeres szakaszt jelent.

Befejezésül Ajka esélyeiről volt szó a következő uniós ciklusban. Fenyvesi Zoltán elmondta, hogy eddig is törekedett a pályázati pénzek egyenletes elosztására és az ő választókörzete is ugyanolyan támogatásban részesült, mint a többi. Megnézhetjük közelebbről a Balaton-felvidék, Ajka, Tapolca, vagy Sümeg környékét, vagy a kisebb településeket, mindenhol sikerült érvényesíteni az arányosság elvét. Hogy a többi választókerületben hogyan történt az elosztás, azért nem vállalhat felelősséget.

Lékó Sándor

 

 

Click to access Partnersegi_anyag.pdf

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply