Ajkának kínai testvérvárosa “született”

Fotó: Györkös

Testvérvárosi keretmegállapodást kötött Ajka Város Önkormányzata a kínai Donghai városával. Az együttműködés elsődleges célja a gazdasági kapcsolatok kialakítása a két város vállalkozásai között. Donghai-t a világ Kristály fővárosaként tartják számon, érdeklődésüket az Ajka Kristály üvegipari termék keltette fel elsősorban, de nyitottak oktatási, kulturális és turisztikai kapcsolatok kialakítására is.

A két város közötti keret-megállapodás aláírására érkezett a távoli országból az a 14 fős delegáció augusztus 24-én, amely az Ajka Kristály termékeivel és a várossal közelebbről is meg kívánt ismerkedni.

A megállapodás aláírási ceremóniájára mindkét fél a városát bemutató imázsfilmmel készült. Az ajkai résztvevők láthatták a hatalmas színes mezőket, ahol a virágtermesztés folyik és megtudhatták, hogy Donghai nem csak üvegiparáról híres, hanem  természetes ásványokkal való kereskedelme és ezek feldolgozása, megmunkálása is jelentős.

Kínában a kristályoknak  gyógyító erőt tulajdonítanak és minden ásványnak ismerik a tulajdonságait is. Van amelyik energetizál, van olyan, amelyik oldja a stresszt és több kristályt talizmánként tartanak számon – tudhattuk meg az ismeretterjesztő filmből.

A kínai delegáció egy hatalmas szerencsét hozó gravírozott hegyi kristállyal ajándékozta meg Schwartz Bélát, Ajka város polgármesterét.

A népes küldöttség vezetőjét Zhu Guobing-t, a Kínai Kommunista Párt Donghai Városi Bizottságának párttitkárát arról kérdeztük, hogyan találták meg a világtérképén Ajkát és milyen együttműködésben gondolkodnak?

– A Kínában működő Magyar Kereskedőház vezetője segítségével találtuk meg az Ajka Kristályt. A termék keltette fel a figyelmünket, hiszen a kristály-ipar jó együttműködési alapot teremt, ezt követően pedig már egyértelmű volt, hogy a várossal is szeretnénk kapcsolatot kialakítani. Köszönjük Ajka Város Önkormányzatának és az ajkai lakosoknak egyaránt, hogy létrejöhetett ennek az együttműködésnek az első lépése. Véleményem szerint először a kristályipar kapcsán lehetne  a technológiákat kölcsönös tanulmányozni, megismerni, később pedig a szakemberek képzése, vagy a humánerőforrás fejlesztése képezhetné az együttműködés főbb területeit, de van lehetőség a kultúra, vagy a turizmus terén is szorosabb kapcsolatra, ha megismerjük egymás erősségeit. Csehországban már korábban kötöttünk hasonló megállapodást és azóta Dong hai-ban, a Kristály Nagy Kereskedelmi Központban már ott van a cseh kristályüveg márkaboltja és most szeretnénk, ha a cseh sör is piacra kerülne nálunk. Tapasztalataim szerint egy ilyen kapcsolat kialakítása, ahol már konkrét üzleti aktivitás is van, természetesen mindkét fél akaratától függ – fogalmazott a párttitkár.

Wu Li-Ming, a kínai delegáció tolmácsa a Pekingi Idegennyelvi tanszékén 1992-től tanult magyarul, majd utolsó éves egyetemistaként az ELTE-n volt diák. 1995 óta Magyarországon él, de munkája Donghai-hoz is kapcsolódik. A magyar kapcsolatok alakulása az ő széleskörű ismereteinek is köszönhetőek. A találkozón elmondta, hogy júniusban volt virágexpo Donghai-ban, amin részt vett. Itt találkozott a cseh üvegipar termékeivel, amit a kínai vásárlók tettek híressé. A kínai turisták előszeretettel vásároltak cseh kristályt ajándékba, aminek rövidesen neve lett Kínában és  a terméknek a csehek ekkortól kezdve tudtak igazán jó marketinget csinálni. (Talán ez lehet az Ajka Kristály jövője és felemelkedése is?)

Az aláírást követően a delegáció ellátogatott az Üveggyárba, ahol Maiczen Ákos ügyvezető bemutatta az üveggyártás és az üvegcsiszolás folyamatát. A kész termékek széles palettáját az üvegmúzeumban nézték meg a vendégek. Az ügyvezető benyomása szerint értéknek tartották a látogatók az ajkai produktumokat, de konkrét ígéret nem hangzott el arra vonatkozóan, hogy ezt üzleti kapcsolattal, vagy együttműködéssel is szeretnék megpecsételni. Természetesen a vállalat szívesen nyitna a Távol-Keleti piac felé, ha ott lenne olyan, aki forgalmazná és felvásárolná az ajkai termékeket, ám ez most még távlati tervnek tűnik csupán, annak ellenére is, hogy Szun Ruj, a kínai delegáció tagja, aki kristályipari vállalkozó is Donghai-ban, lelkesen nyilatkozott az üzemben látottakról:

Fantasztikus! Nem is gondoltam volna, hogy egy 30 ezres városnak ekkora kristály üzeme van, ahol korábban 1600 fő is dolgozott. Érdekes volt a technológia, amit láttam, a termék pedig gyönyörű. Már a látogatás közben sok ötlet jutott eszembe a későbbi együttműködés kapcsán, de egyelőre nem volt esélyem ezek megbeszélésére, miután most elég sokan voltunk.

A közös gazdasági kapcsolatok lehetőségéről csak személyesen lehet beszélni a cég vezetőjével, így erre remélem, hogy legközelebb sor kerülhet. Bár rövid ideig voltunk Ajkán, de láttam, hogy szép, rendezett a város, a családi házak udvarai is rendben vannak tartva. Igyekszem mindig vállalkozói szemmel figyelni mindent, sokszor a legapróbb részletek segítenek abban, hogy milyen együttműködés alakulhat ki a két város között.

Schwartz Béla polgármester a találkozót követően elmondta, hogy a meglévő testvérvárosokkal a kulturális területen volt erős az együttműködés, de a kínai partner elsősorban gazdasági kapcsolatokat szeretne kialakítani, amihez a városnak alkalmazkodnia kell. Az együttműködés elsősorban nem az önkormányzatok között, hanem a gazdaság szereplői között valósulhatnak meg, ami hatással lehet a városok életére is. A kapcsolattartást is teljesen más módon kell majd megszervezni, hiszen hatalmas a távolság a két település között, tehát a klasszikus testvérvárosi kapcsolat itt biztosan nem működőképes. A polgármester azt is hangsúlyozta, hogy a kínai résztvevőkről egészen másfajta kép alakult ki az ajkai vezetésben, mint amit előzetesen képzeltek róluk. Egy liberális, nyitott társadalom tagjainak jellemezte a keleti delegáció tagjait, akiket érdekel az európai szellem.

Wu Li-Ming (magyarul Hajnalka a jelentése, mert hajnalban született) tolmács kifejtette, hogy Ajka a 30 ezres lakosságával egyáltalán nem kisváros, a film alapján azt látta, hogy ez egy innovatív település, ahol a fiataloknak is vannak programok, aktívak a lakói, egyfajta mintavárosként tudná leírni külső szemlélőként.

Az együttműködés konkrét lépéseiről is vannak határozott elképzelései a kínai félnek. Véleményük szerint jó lenne, ha az ajkai partner is tudna benyomásokat szerezni Donghai városáról és az ottani gazdasági lehetőségekről. Szerintük a távolság ma már nem okozhat problémát, hiszen 10 óra alatt közvetlen járattal már el lehet érni a kínai települést, a kommunikációnak pedig számos formája használható fel az online tér igénybevételével.

Azok a magyarok, akik nem jártak még Kínában, teljesen másképpen vélekednek az ottani életről és kultúráról, mint akik már megtapasztalták az ottani légkört, jelezték a partnerek. Ezért is szorgalmazták, hogy mihamarabb teremtsék meg a viszontlátogatás lehetőségét  az ajkaiak, ahol a gazdaság szereplői és a városvezetés képviselő is megismerkedhetnek a Donghai város kínálta lehetőségekkel.

Comments

comments

1 Comment

  1. Azt gondolom, hogy a kínai partnerség fontos dolog és jó lehetőség lehet Ajka számára. Érdemes időt és energiát fektetni bele.
    Ajka város igazságtalanul van megfosztva a pályázati és fejlesztési pénzektől, tudjuk kik miatt.
    Ez lehet, hogy nem változik rövidtávon.
    Ezért lenne lényeges, hogy Ajka vonzó legyen kínai cégek, befektetők számára, hogy friss ötletek, új gondolatok , innovatív vállalkozások érkezzenek az ajkai ipari parkba Kínából (is ).
    Az Innovációs Centrum gondolatát érdemes napirenden tartani.

Leave a Reply