Álarc nélkül nincs farsang

A farsang időszakában a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központban minden évben vidám farsangi kreatív tevékenységekre várták a gyerekeket, hogy elkészíthessék saját kezűleg azokat az álarcokat, maszkokat, melyekhez már csak egy praktikus jelmezt kellett választani az iskolai rendezvényre. A idén sajnos ez a program sem valósulhatott meg, így most az általános iskolákba vitte a választható maszkok sablonjait és díszítőelemeit Horváth Rita programszervező.

Valamennyi iskola kapott ilyen csomagokat, bennük azok a kivágható álarcok és szemüvegek, melyeknek anyagát különleges mintázatú scrapbook papírokból válogatta ki, mert ez az alapanyag tartós, kicsit vastagabb mint az átlagos dekorációs kartonok. Így nem maradtak a gyerekek kreatív munka nélkül, és a közös alkotás élményét is átélhették. A sablonok három csoportban érkeztek az iskolákba, busó-álarcot, állatfigurás maszkot, vagy díszített szemüveget lehetett készíteni a tanító nénik útmutatásával.

A Csodavár Általános Iskolában február 7-én készítették el a kisdiákok a maszkokat. Előtte Pénzesné Nakovics Hajnalka pedagógus a vízkereszttől farsang farkáig tartó időszakról beszélgetett a gyerekekkel, akik már nagyon sok ismerettel rendelkeztek a farsangi szokásokról. Olyan szavak kerültek fel a táblára, mint a mulatság, a jelmez, a farsangi fánk, hogy megidézzék a tanteremben az esemény hangulatát.

Ehhez az időszakhoz számtalan program fűződik szerte a világban, mint a velencei vagy a riói karnevál, hazánkban a mohácsi busó-járás a legismertebb, leglátványosabb, de természetesen egy-egy iskolai farsang is mindig nagy szenzáció a gyerekeknek.

A téma felelevenítése után választották ki a diákok, hogy milyen álarcot készítenének szívesen, a fiúk többsége a busót részesítette előnyben, míg a lányok a cica maszkot és a tollas szemüveget kedvelték meg. Gyönyörű mintájú papírok érkeztek az iskolába a sablonokkal, melyeket Horváth Rita már előre fel is rajzolt, a gyerekeknek csak pontosan ki kellett vágniuk a formát. A busó álarc igényelt egy kicsit több munkát, hiszen egy arc különböző elemeit, szemet, hajat, szájat is fel kellett ragasztaniuk, színezniük, hogy hasonlítson az eredetire. A cica álarcra csak a fülek és az orr készült más színű papírból, hogy a szép mintás anyagtól elkülönüljenek, megadva ezzel a maszk karakterét. Színes tollakkal pedig csak vidámabbá, egyedivé tették a farsangi szemüveget, melynek hatalmas előnye, hogy bármilyen farsangi jelmezhez viselhető. A gumi beillesztése és megkötése igényelt egy kicsivel több türelmet a gyerekektől, hogy aztán minden készen álljon, és megmutathassák egymásnak milyen érzés álarc mögé rejtőzni. Az elkészült remekművek február 16-án az osztályfarsangon jó szolgálatot tettek, addig pedig díszei voltak az osztályteremnek, vagy otthon várták, hogy jelmezbe öltözött készítőjük ismét álarc mögé bújjon.

V.H.A.

Comments

comments

1 Trackback / Pingback

  1. Álarc nélkül nincs farsang – Csodavár Általános Iskola – Ajka

Leave a Reply