Átadták a Pannon Egyetem Ajka Kampuszát

Látványtervnek sem rossz, de ez már a valóság (Fotó: Burger Zsolt)

Május 6-án várostörténeti szempontból is jelentős esemény zajlott Ajkán. A város vezetése ünnepélyesen a Pannon Egyetem (PE) rendelkezésére bocsátotta a nemrég felújított Okosház, korábbi nevén Kaszinó épületét, ahol a jövőben egyre több, egyetemi szintű oktatás indulhat.

Csillag Zsolt, az egyetem kancellárja, az ünnepséget követő fogadáson elmondott pohárköszöntőjében egy felismerésnek tulajdonítja a város és az egyetem között egy stratégiai megállapodás keretében elindult együttműködés alapját. Nevezetesen az, hogy egy egyetemnek az oktatáson és kutatáson kívül ma már az is feladata, hogy támogassa az aktív közösségeket, együttműködjön térségének gazdasági szereplőivel, és segítse a kis- és közepes méretű városokat abban, hogy helyben tudják tartani a fiatalokat, ne kelljen nekik messze földre utazni – és távol is maradni városuktól – a magasszintű tudás megszerzéséért.

Schwartz Béla polgármester ünnepi beszédében kicsit távolabbról indított. Elmondta, hogy Ajka már hosszú évek óta próbálkozik bekerülni a felsőoktatás szentélyébe, de ez csak mostanra sikerült. Győrben és Miskolcon is kerestek kapcsolatokat, de mindez idáig Veszprémben is kikosarazták a várost ezirányú törekvéseivel. Változásokra volt szükség, hogy a mai nap eljöhessen. „Óriási napnak” nevezte az átadó napját a város életében és az amerikai Harvard Egyetemhez hasonlította helyi jelentőségét.

Ajka nemrégiben még az ország GDP-jének egy százalékát állította elő, tehát méretéhez képes hatalmas gazdasági potenciállal rendelkezik. Ennek a teljesítménynek a fokozásához egyre több szakemberre lenne szükség, de felmérések szerint ma is mintegy száz mérnöki állás betöltetlen a városban. Ennek a helyzetnek a megoldásához is segítséget nyújthat az újonnan létrejövő kampusz. Lehetőségeihez mérten a város is igyekszik ebben együttműködni, hiszen máris egy ösztöndíj rendszert hozott létre, aminek kiterjesztése várható a sport területén jó eredményeket elérő egyetemi hallgatók esetében. Hasonló lépéseket vár el az Ajkán működő gazdasági társaságoktól is.

Schwartz Béla megköszönte az egyetem vezetésének a kampuszalapítás folyamatát támogató hozzáállását és külön köszönetet mondott dr. Navracsics Tibornak, a Pannon Egyetem alapítvány kuratóriumi elnökének.

– Egy egyetem nem csak tudásgyár, nem csak a kiváló minőségű kutatások helyszíne, és nem is csak a művelt emberfők sokaságának gyűjtőhelyszíne, azaz nem lehet egyfajta elafántcsont torony – emelte ki köszöntőjében dr. Navracsics Tibor országgyűlési képviselő. – Az európai egyetemek kezdetüktől fogva nem csak kiválósági központok voltak, hanem térségszervező tényezők is.

Navracsics szerint az egyetemek egyre inkább visszatalálnak eredeti szerepkörükbe és részvételükkel a kultúra, a gazdaság, a helyben élők hétköznapi élete találkozhat a kiváló tehetségű emberek teljesítményével, és az egyetem feladata az, hogy a sokak által nem értett magas szintű kutatásokat a hétköznapok nyelvére fordítsa, illetve a hétköznapok problémáit lefordítsa a hétköznapi kutatások nyelvére.

Dr. Gelencsér András akadémikus, a PE rektora az oktatási intézmények hazai rangsorában elfoglalt helyére hívta fel a figyelmet. Mint mondta, a nemzetközi mércék alapján Magyarországon a veszprémi központú egyetem a 7-8. helyen áll, ám ennek is megvan az oka. Akik megelőzik, egyrészt méretben jóval nagyobbak, másrészt nem „hálózatos logikával” működnek, hanem egy-egy városban (telephelyen) fejtik ki tevékenységüket. Így a PE az első, amelyik ebbe az „elit klubba” vidéki hálózatos intézményként be tudott kerülni. Ezzel a megoldással már több intézmény próbálkozott Magyarországon, de igazán eddig csak a veszpréminek sikerült. A rektor véleménye szerint az egyetem és Ajka együttműködése „sikerre van ítélve”. Már csak azért is, mert az egyetem portfóliója tartalmazza azokat az igényeket, amelyekkel a város gazdasági szereplői előállhatnak. További előnye a mai napnak, hogy a korábbiakban (a Covid-járvány ideje alatt) megtapasztalt távtanuláshoz képest igazi fizikai kapcsolatok jöhetnek létre, ami újabb energiákat szabadíthat fel. A városban valóságban is megjelenik az egyetem neve és szellemisége, ami nem csak a képzésre és oktatásra lesz hatással, hanem lehetőséget ad olyan programok szervezésére is, amik az egyetemi tudást, a tudomány eredményeit hozzák el a városlakók számára. Ez jelentheti nyugdíjas szabadegyetemek és egyéb programok szervezését, amelyek a személyes és szakmai kapcsolatok erősödésével egyre gyakoribbá válhatnak. A maga részéről is némi csodálkozásának adott hangot, miszerint csak az a kérdés, hogy erre az eseményre miért nem került sor hamarabb, hiszen ezeknek a kapcsolatoknak az erősödését még csak az infrastruktúra állapota sem befolyásolhatta a fizikai közelség miatt.

Befejezésképpen arra biztatott mindenkit a városban – korosztálytól függetlenül -, aki épít az egyetem közreműködésére és épít a tudására, hogy keresse a kapcsolatokat az egyetemmel.

– Ismerjük meg egymást, építsük ki azokat a hidakat, amelyeken keresztül ez az együttműködés sikeres lehet – fejezte be mondandóját a rektor.

Ajka hivatalosan is egyetemi város lett a kampusz átadásával (Fotó: Futó)

***

Az elmaradhatatlan ünnepélyes szalagátvágás után kérdeztük dr. Utasi Anett egyetemi docenst, a Pannon Egyetem Duális Képzési Központjának igazgatóját, az Ajka Kampusz fejlesztéséért felelős megbízottat, aki már eddig is oroszlánrészt vállalt a még fel nem avatott kampusz működésében is, hogy minek, vagy kinek köszönhetjük az átadó ünnepség hátteréül szolgáló egyedi alkotást. Mint kiderült, egy élő falról van szó, ami a helyiség klímájának javításához is hozzájárul. A legjobb helyen érdeklődtünk, hiszen az okleveles környezetmérnöki képesítéssel is rendelkező docens egyedi ötletének, régi „víziójának” megvalósulásáról van szó, amit régóta szeretett volna formába önteni. Itt ez most sikerült. Mint elmondta a fal alapját kétféle színű (világos- és sötétebb zöld) izlandi zuzmó adja, amit egyedi dizájnnal igazítottak az Ajka Kampusz előcsarnokához. A fal gondozást nem igényel, nyírni, öntözni nem kell, hiszen a levegő nedvességéből táplálkozik, ezzel is hozzájárulva a környező tér páramentesítéséhez. Ezen kívül „sajtófalként” is működhet majd, azaz itt készülhetnek a későbbiekben az Ajka Kampuszról szóló televíziós tudósítások is.

Lékó Sándor

Comments

comments

1 Trackback / Pingback

  1. Siker! Várakozáson felüli a túljelentkezés a Pannon Egyetem Ajka Kampusz műszaki képzésére - Ajkai Szó

Leave a Reply