Siker! Várakozáson felüli a túljelentkezés az Ajka Kampusz műszaki képzésére

A Pannon Egyetem Ajka Kampuszát 2022. május 6-án adták át, azóta rendszeresek a különféle oktatások, előadások, melyek egyre nagyobb érdeklődés mellett zajlanak.

Óriási siker, hogy a műszaki mérnökasszisztens felsőoktatási szakképzésre a felvi.hu adatai alapján a vártnál jóval többen jelentkeztek – tudtuk meg dr. Utasi Anettől, egyetemi docenstől, az Ajka Kampusz igazgatójától.

Az összes jelentkező 56 fő, melyből 37 fő elsőnek az Ajkán induló képzést jelölte meg. A levelező tagozatos, államilag finanszírozott, 4 féléves felsőoktatási szakképzés szak csak az Ajka Kampuszon indul, Veszprémben 2023-ban kizárólag nappali tagozatra lehetett jelentkezni. Mivel a szakra 24 fő a felvehető kapacitás, így a jelenleg megjelölt minimum ponthatárt 240-ről valószínűleg emelni szükséges majd.

A műszaki mérnökasszisztens szakképzés az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségnek örvend a hallgatók körében. A szakon négy specializáció (gépészet, vegyipar, környezetvédelem-vízgazdálkodás, elektrotechnika-elektronika) közül választhatnak a hallgatók, figyelembe véve az azokra vonatkozó létszámkorlátokat.

A képzés célja olyan műszaki szakemberek képzése, akik specializációjuknak megfelelően széleskörű – természettudományi, társadalomtudományi, műszaki, informatikai, gazdaságtani – ismeretekre tesznek szert, melynek birtokában gyakorlati szaktudásukkal támogatni tudják a vállalatoknál, különböző állami intézményeknél dolgozó mérnökök munkáját. Szakképzésük megszerzésével a munkaerőpiacon széles választék közül választhatnak, köztük például magasan képzett ügyintéző, fa-és könnyűipari technikus, műszaki rajzoló és szerkesztő, munka-és termelésszervező, munkavédelmi és üzembiztonsági munkakörökben is.

A Pannon Egyetem Ajka Kampuszának célja, hogy a már elinduló képzések hosszú távon fenntarthatóak legyenek, a maximális kapacitást minden évben elérjék és a helyi iskolákkal, vállalkozásokkal együttműködve, egyre szélesebb körben biztosítsák hallgatóik számára az elméleti mellett az utolsó félév gyakorlati oktatását.

A jelenlegi eredményekhez és a további tervek megvalósításához elengedhetetlen az a tettre készség, innovációra való nyitottság, szakmai elhivatottság, amely a kampusz vezetőit és dolgozóit jellemzi.

A városvezetéssel, a helyi gazdasági társaságokkal, intézményekkel, civil szervezetekkel kialakított, előremutató együttműködés, a közös gondolkozás, valamint a társadalom legszélesebb köre számára nyújtott előadások is nagymértékben hozzájárulnak a jelenlegi sikerekhez.

Az elmúlt hónapokban olyan neves professzorok, oktatók előadásait hallhattuk Ajkán, mint dr. Gelencsér András, dr. Fodor Attila, dr. Horváth Krisztián, dr. Szentgyörgyi Szilárd, dr. Kővári Edit és dr. Domokos Endre, akik saját területeiken országosan (többen nemzetközi szinten is) szaktekintélyeknek számítanak.

Az éghajlatváltozás, fenntarthatóság, energetika, társadalomtudomány, magyar nyelv, kommunikáció témakörökben elhangzott előadások mindegyike megtöltötte hallgatókkal a Kampuszt, amely egyértelműen hozzájárult ahhoz, hogy az egyéb képzések, szolgáltatások iránt is egyre nagyobb az érdeklődés.

Az ismeretterjesztő kampusz előadások, emelt érettségire felkészítések, nyelvvizsga szolgáltatások, pályaválasztási tanácsadások mellett hosszabb távú tervek között szerepelnek további felsőoktatási képzések elindítása, melyeknek kiváló lehetőséget biztosít az Ajka Kampusz jól felszerelt, modern oktatási környezete, válogatott oktatói csapata.

A nemzeti felsőoktatási törvény értelmében a felsőoktatási intézményeknek meg kell határozniuk a felvehető kapacitásukat, azt a létszámot, amelynek képzésére megvannak a személyi, tárgyi és infrastrukturális feltételei, és erről tájékoztatniuk kell a jelentkezőket.

A felvételi eljárás során ott alakulhat ki magasabb ponthatár, ahol az adott szakra a felsőoktatási intézmény által a képzésre megállapított felvehető kapacitásnál többen jelentkeztek, így a jelentkezők között rangsorolni kell.

Idén volt a legmagasabb a felsőoktatásba jelentkezők száma az elmúlt 12 évben: közel 126 és fél ezren nyújtottak be érvényes jelentkezést a 2023. szeptemberben induló képzésekre. A legtöbben, a jelentkezők 69 százaléka alapképzést jelölt meg első helyen, osztatlan képzést 10 százalékuk, 4 százalékuk felsőoktatási szakképzést, 17 százalékuk pedig mesterképzést. Erősödött a vidéki egyetemek iránti érdeklődés: a tavalyi évhez képest másfélszer többen választottak nem fővárosi intézményben meghirdetett alapképzést. Szintén az átlagnál jobban nőtt az érdeklődés a matematikai, természettudományi, műszaki és informatika képzési területek szakjai iránt, valamint az agrár, a pedagógusképzés, az orvos- és egészségtudomány képzési területekre is. – a szerk.

VB

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply