Az Év Gyógynövénye: Fekete nadálytő

A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT) Gyógynövény Szakosztálya idén a fekete nadálytőt (Symphytum officinale) hirdette meg az Év Gyógynövényeként.

Az MGYT Gyógynövény Szakosztályának célja, hogy tevékenységével hozzájáruljon a gyógynövények szakszerű alkalmazásának terjedéséhez. Ennek jegyében indította útjára 2013-ban az Év Gyógynövénye kezdeményezést amelynek megválasztásával évről évre újabb gyógynövényre irányul a figyelem, és a kiválasztott növénnyel kapcsolatos ismeretek, a hatásával, alkalmazásával összefüggő információk az érdeklődők széles köréhez juthatnak el.

A fekete nadálytő nagymúltú, hazánkban is honos gyógynövény, amelynek kivonata gyógyszerkészítmények hatóanyagaként is forgalomban van. Gyökerének hatásossága klinikailag is jól alátámasztott, és elsősorban ízületi fájdalmak enyhítésében és tompa sérülések kezelésében rendelkezik nagy terápiás jelentőséggel. Korábban a levelét is fogyasztották teaként, sőt étkezési céllal is, azonban a teljes növénnyel kapcsolatban érvényes, hogy szájon át történő alkalmazása veszélyes.

A fekete nadálytő nedves területeket kedvelő, bíbor, rózsaszín vagy fehér virágú, évelő növény, népies nevén forrasztófű, összeforrasztófű, sarkosfű, összeplántálófű, nadálygyökér, madárgyökér vagy feketegyökér.

Az első tudományos értékű feljegyzés Krisztus után 50-ből származik, Dioszkoridész „Materia Medica” című művében értekezik a növény jótékony hatásairól, ebben már a Symphytum elnevezést is használja, amely a görög symphyo azaz összenöveszt szóból ered.

Comments

comments

1 Trackback / Pingback

  1. Az Év Gyógynövénye: Fekete nadálytő • Ezerjófű Gyógynövénybolt

Leave a Reply