Az tényleg nem lehet, hogy ne legyen felelős (videóval)

Veszprém, 2016. január 28. Szabó Györgyi tanácsvezetõ bíró kihirdeti a vörösiszapperben hozott ítéletet a Veszprémi Törvényszék tárgyalótermében 2016. január 28-án. A bíróság elsõ fokon felmentette a per mind a tizenöt vádlottját a halált okozó gondatlan közveszélyokozás vétsége, a gondatlanságból elkövetett környezet- és természetkárosítás, továbbá a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése vádja alól. MTI Fotó: Nagy Lajos

Az LMP, a Jobbik, a PM, a Fidesz-KDNP, sőt a kormány is sietett nyilatkozatban felháborodni az ítélet hallatán. Egymással versengve nevezték megdöbbentőnek, felháborítónak stb. a vörösiszap-perben hozott ítéletet és sürgettek jogszabály-változtatást. Érdekes koalíció.

Bár persze, nem meglepő. A közvélemény „vért akart látni”, és érezhető volt a csalódottság a felmentő ítéletek után. A politikusok pedig, jó szokásuk szerint, igyekeztek meglovagolni a hangulatot.

Na de akkor is… Magyarországról egykor azt tartották, hogy jogásznemzet. Rég volt, talán igaz se volt. Sok évtizedes népbutítás után most ott tartunk, hogy ha vádlottakat felmentenek, az valósággal sokkolja a közvéleményt. Összeesküvést szimatol, háttérhatalmakat sejt, titkos befolyásolást gyanít.

„Az nem lehet, hogy egy ilyen katasztrófának ne legyen felelőse!” – hőbörög egybehangzóan Gipsz Jakab a kocsmában és a kormányszóvivő a „közszolgálati média” vezető hírcsatornáján. A kormányszóvivőn nem csodálkozom, hiszen a főnöke – bizony, maga Orbán Viktor miniszterelnök – volt az, aki már a katasztrófa másnapján megnevezte a „felelősöket”. Akiket aztán a rendőrök és az ügyészek – az útmutatást követve – siettek is vád alá helyezni. Csakhogy az olajozott gépezetbe homokszem került, a bíró nem az elvárás, hanem a törvény alapján döntött.

A politika most igyekszik kiköszörülni a csorbát. Máris parlamenti bizottság elé idézték Darák Pétert, a Kúria elnökét és Handó Tündét, az Országos Bírósági Hivatal elnökét. Németh Szilárd fideszes képviselő pedig „liberális elhajlásnak elvárásnak” minősítette a hatalmi ágak szétválasztását.

És miközben halkan megjegyezném, hogy politikusok pontosan annyira illetékesek egy bűnügyi perről nyilatkozni mint Gipsz Jakab a kocsmaasztalnál, kissé csodálkozom, amiért utóbbinak se fordul meg a fejében, hogy talán nem a megfelelő emberek ültek a vádlottak padján, és azért születtek felmentő ítéletek. A botrányos per felelősét pedig nem a bíróságon kell keresni – egyelőre…

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply