Bányásznapi megemlékezés Padragkúton

Ajkán a legnagyobb hagyománya a megszűnt bányászatnak van, amelyet rendezvények sora a mai napig nem feledtet, életben tart. Évente a legjelentősebb hagyományos ünnepség a szeptemberi bányásznap, amikor emlékeznek a bányászatra és az áldozatokra.

Idén Padragkúton a bánya bejáratánál felállított emlékmű megkoszorúzásával kezdődött városunkban a rendezvénysorozat szeptember másodikán. Blaskó Sándor, a Padragi Bányász Hagyományőrző Kör elnöke „jó szerencsét” köszönéssel kezdte megemlékezését.Milyen régen is volt, amikor munkába járva köszöntünk így. Az idő kereke nagyot fordult azóta, már alig halljuk e szép bányászköszönést. Talán a mai napon, amikor ismét bányásznapot ünnepelünk. Olyan alkalom ez, amikor emlékezünk egy ősi szakma képviselőire, amelyben jelen van az elődök tisztelete, főhajtás mindazon társaink előtt, akik embert próbáló, a napi veszélyekkel szembenéző küzdelmei során életüket áldozták azért, hogy jobb, szebb, emberibb legyen világunk – emlékezett a nyugdíjas bányász.

A megemlékező beszéd után koszorúzási ünnepség zajlott a 2006-ban állított emlékműnél. Elsőként Schwartz Béla polgármester az önkormányzat nevében helyezte el az emlékezés virágait, majd a bányászathoz kötődő egyesületek, klubok és szervezetek koszorúztak. Ezt követően a Padragkúti Kultúrházban a meghívott vendégek megtekintették a Bányászati Aknamélyítő Vállalat emlékkiállítását, amelyen számtalan korabeli dokumentum, fénykép, bányászlámpa, kupa volt látható. Tóth Árpád nyugalmazott vezérigazgató a tárgyi emlékeket kiegészítve áttekintést adott a vállalat 110 éves tevékenységéről. Majd Kerekes Árpád, a Padragi Bánya nyugalmazott igazgatója idézte fel emlékeit.

Baráti beszélgetésekkel, visszaemlékezésekkel ezen a délutánon ismét felelevenítették az ajkai medencében egykoron volt bányászatot, a bányásznapok hangulatát. Tisztelegtek a nagy megbecsülésnek örvendett szakma előtt. Az ünnepség fényét emelte az Ajka-Padragkút Táncegyesület kulturális műsora. A rendezvény a Padragi Bányász Hagyományőrző Kör és a Bányász Kulturális Egyesület szervező munkája által jött létre.

Cs.B.É.

This slideshow requires JavaScript.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply