Bejegyezték az alapítványt – Összefogás a mentőkért

Imre Sándor a kuratórium elnöke (Fotó: Györkös)

Megalakult a városban az Ajka és Térsége Mentésügyéért Alapítvány. Nem a semmiből jött, előzményei is voltak és tervei a távoli jövőbe mutatnak. Támogatói között tőkeerős ajkai vállalkozásokat üdvözölhetünk, de a kezdeményezéshez bárki csatlakozhat, ami reményt ad arra, hogy egyre magasabb színvonalon látják majd el a rászorulókat az elsősegélyre felesküdött bajtársak. Ehhez azonban szükség van a civil társadalom hathatós támogatására.

Magyarországon a messzi múltba vész a mentőszolgálat megalapítása, de a tény az, hogy 1926 óta (!) hívhatjuk őket telefonon, ha bajba kerülünk, vagy tanúi lettünk egy balesetnek, rosszullétnek, esetleg körzeti orvosunk javasolja a szolgálat igénybevételét.

Tény, mindig akadnak szolgálatra kész és hivatástudattal felvértezett emberek, akik készek bajba került embertársaik sorsának enyhítésére, megmentésükre, a megfelelő orvosi ellátásukhoz való eljuttatásukra.

Azt hinnénk, nincs ennél fontosabb és nemesebb emberi cél, lévén a mentés legősibb alakja ösztönös tevékenység, melynek elsődleges célja, hogy elhárítsa a balesetet szenvedett életét, vagy testi épségét veszélyeztető tényezőt.  Ebben a tevékenységben  jellegénél fogva, a civil társadalomnak mindig is döntő szerepe volt.  Jószándékkal és segítőkészséggel megáldott tagjai nem csak elismerték a mentők erőfeszítéseit, de támogatták is őket.

Ajkán régóta létezik az ad hoc segítség “intézménye”, vagyis a támogatók akkor fejezik ki segítőkészségüket, ha egy-egy konkrét cél felbukkan a láthatáron. Így jutott tavaly 5 millió forint értékű újraélesztő készülékhez  (Lucas-3) is az ajkai mentőállomás, de egyben ez adott ötletet a Validus Trans Kft. tulajdonosának, Kálmán Endrének is. Úgy gondolta, nem elég, ha időnként besegít az eszközbeszerzésbe, jobb lenne, ha egymásra találhatnának mindazok az emberek és vállalkozások, amelyek hajlandóak javaikból áldozni ugyanazon célokért. Némi (de csak némi) túlzással ebből a  gondolatból jött létre az Ajka és Térsége Mentésügyéért Alapítvány, amit a napokban be is jegyzett az illetékes törvényszék. Az alapítók között találjuk a – más módon is segítő – Le Bélier Zrt-t, és a Poppe + Potthoff  Hungária Kft-t is, amik az alapítvány kuratóriumába is delegáltak tagokat.

A kék, hatágú, ún. „Konstantin-kereszt” az élet csillaga. A mentés hat alapvető követelményét szimbolizálja: felismerés, segélykérés, elsősegély, mentőellátás, szállítás alatti kontroll, definitív ellátás. A kígyós bot (Aszklépiosz pálca) az orvoslás-gyógyítás eszméjét fejezi ki.

Nagy szükség volt erre a mostani vérzivataros időkben, amikor jó lenne lépést tartani a szakmai fejlődéssel és nem kevésbé azokkal az ajánlásokkal is, amelyeket az Országos Mentőszolgálat fogalmaz meg, hozzátéve, hogy pénze csak ezek egy részének beszerzésére elég. A mentésügy nem olcsó mulatság. Drágák ez eszközök, a munkatársak továbbképzése is pénzbe kerül és látjuk, hogy ingatlanjaik is felújításra szorulnak. Szóval van helye a támogatásoknak.

Imre Sándor mentőtiszt, az újonnan létrehozott Ajka és Térsége Mentésügyéért Alapítvány kuratóriumának elnöke elárulja például, hogy nagy szolgálatot tenne munkájukban egy olyan vérzéscsillapító kötszer, amit az amerikai és izraeli hadsereg harctéri körülmények között tesztelt, ám adagja 7000 forint.  Az alapítvány ezen túl segíthet a hasonlóan költséges eszközök, de adott esetben életet mentő  eszközök beszerzésében,  és a bevételek függvényében a szakmai továbbképzés elősegítésében is, ami egy-egy munkatárs esetében alkalmanként több tízezer forintos anyagi terhet jelenthet. Imre Sándor bizakodó abban a tekintetben, hogy néhány év alatt az ajkai mentőállomás épülete is megújul, erre már konkrét elképzelések vannak, de a berendezés, a komfortossá tétel nagyban függ majd a támogatók jószándékától, ez előre látható.

Az ajkamentők Facebook oldalán több információ mellett elérhető az alapítvány számlaszáma (Ajka és Térsége Mentésügyéért Alapítvány  10101133-29006000-01005003) is, ahová a támogatások érkezhetnek majd. Sajnos ebben az esetben is szükség van két lezárt gazdasági évre, hogy a bizonyos 1 százalékos felajánlásokból is részesülhessenek, de minden bizonnyal eljön az az idő is, mivel az alapítvány a közösséget szolgáló célok teljesítését vállalta. Mint a mentőtiszt kérdésemre elmondta, nem egyedi kezdeményezésről van szó – Kecskemétet, Székesfehérvárt és Veszprémet említette példaként – de nem is túl sűrű a mentőket támogató alapítványok létrejötte. Ők, amennyire módjukban áll, nem csak gyors és szakszerű mentésekkel, de bemutatókkal is hitelesítik munkájukat. A tavalyi, Lucas-3-at bemutató rendezvényük még a támogatókat is meglepte. Fontos volt azonban abból a szempontból is, hogy mindenki lássa: a mentők hálásak tudnak lenni, ha segítik őket.

Természetesen mindez az Országos Mentőszolgálat által biztosított fejlesztéseknek csak kiegészítője, de nagyon fontos, mondhatnánk nélkülözhetetlen része. Nem sokkal húsvét előtt kapott például a mentőállomás az OMSZ-tól egy jól felszerelt esetkocsit, ami ugyancsak meglepetés volt az Ajkán dolgozó mentők számára.

Ilyen ez, ha jó célokért összefog egy társadalom. Hogy mentse, ami menthető.

Lékó Sándor

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply