Bóday Gáborra emlékeztek

A Bódéért Hagyományőrző Egyesület immáron hetedik éve hívja a hagyománytisztelőket, bányászati emlékeket őrzőket, falubelieket, hogy Bóday Gábor – született Czekelius Günther – születésnapján megemlékezésen vegyenek részt és koszorúikat elhelyezzék az emlékhelyen. Ebben az évben június 17-én szervezték a megemlékezést, amelyen megjelent Bóday Gábor lánya Alexa és fiának, Bóday Ottónak a felesége Bódayné Blaha Judit.
Horváth Károly elnök köszöntötte a megjelenteket a bódéi körforgalom közelében a parkban álló emléktáblánál, majd Bóday Gábor életútját ismertette, aki 1928-tól 1947-ig a Kőszénbánya Rt bányaigazgatója volt. Nevéhez fűződik a frontfejtéses technológia első magyarországi alkalmazása, a Jolán akna és a padragi új bányaüzem megnyitása. A fejlesztések tették lehetővé, hogy Ajkán felépülhetett az erőmű, a timföldgyár, az alumíniumkohó, amelyek megteremtették a későbbi város alapjait. Ajkáról távozva fontos, a bányászat területén országos szintű feladatokat látott el. Bóday Gábor rendkívüli, sokrétű személy volt, a bódéi hagyományőrzők feladatul tűzték ki, hogy felkutassák munkásságát, így 2009 óta állandó kiállításon mutatják be a hagyatékának egy részét.
gyj_bodai gaborra emlekeznek 2603A megemlékezés végén koszurúkat helyeztek el a család, az önkormányzat, a Városi Könyvtár és Szabadidő Központ, a Padragi Bányász Hagyományőrző Kör, a Padragi Bányász Kulturális Egyesület, a Nosztalgia Nyugdíjas Klub, az Ajkai Bányász Nyugdíjas Szakszervezet és a Bódéi Hagyományőrző Egyesület képviseletében.
A koszorúzás után baráti beszélgetésre hívtak minden megjelentet a Közösségi Házba, ahol Kulics János, titkár köszöntötte a vendégeket, majd Horváth Károly a 150 éves ajkai szénbányászat történetéről tartott előadást. Elhangzott, hogy októberben nagyszabású rendezvénysorozatra készülnek, amikor visszaemlékeznek, megünneplik a 150 éve indult ajkai bányászatot.
gyj_bodai gaborra emlekeznek 2627Ezt követően még anekdotázgattak a bányászok. Blaskó Sándor és Horváth Károly felváltva mesélték a véget nem érő történeteiket. A bányászatból nekik már csak az emlékek maradtak, de azokat őrzik. Az összetartásuk nem csak az aktív munkájuk idején, de a nyugdíjas éveikben is példaértékű az többi szakma számára.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply