Civil szervezetek a vírushelyzetben – Hogyan és mit terveznek a civil szektor képviselői 2021-ben?

A Fúvósok farsangi koncertjére minden évben sokan látogattak el, hiszen derűből nem volt hiány - most egyelőre marad a távolságtartás.. Fotó: Györkös

Teljes a tanácstalanság az idei év terveit illetően a civil szektorban, a klubok, egyesületek városunkban is csak a tavalyi év megvalósulatlan munkaterveiről tudnak beszámolni. 2020-ban március közepétől függesztették fel tevékenységüket a művészeti együttesek, a közös érdeklődési kör mentén szerveződött klubok, egyesületek, és a nyári időszakban is inkább vigyáztak egymás egészségére, online tartottak vezetőségi összejöveteleket is.

Mindez napjainkra sem változott, holott már a 2021-es munkaterveket kellene összeállítani, hiszen minden egyesület alapszabálya rögzíti a működés feltételeit, menetét, melynek alapköve az éves tevékenység meghatározása. Ehhez társul a költségvetés elkészítése, illetve az előző év gazdálkodásáról szóló pénzügyi és szakmai beszámoló. Most az a furcsa helyzet állt elő, hogy mindössze két és fél hónap tevékenységéről tudnak egyes szervezetek jelentést adni, mely magában foglalja a teljes éves statisztikát is. Ami jelen esetben szintén csak pár hónapot ölel fel, így az idei év lesz az első, amikor az online felületek kitöltése mindössze néhány percet vesz majd igénybe. Mindezek mellett a legszomorúbb az egyesületek szakmai tevékenységének szinte teljes hiánya, mely a művészeti bemutatkozásoktól az adománygyűjtésig ezerféle dolgot jelent. Természetesen azok a szervezetek, melyeknek tagjai fiatalok, nyáron igyekeztek bepótolni néhány szakmai feladatot, de az idősebbek önkéntes karanténba vonultak. Közben a programok, rendezvények továbbra is elmaradtak, így sok erre vonatkozó pályázati költséget is át kellett ütemezni, jó esetben 2021. őszére. A Nemzeti Együttműködési Alaptól (NEA) nyert forrásokkal idén szeptember 30-ig kell elszámolni.

Annak néztünk utána, természetesen a teljesség igénye nélkül, mit terveznek az ajkai szervezetek 2021-re, ha ebben a bizonytalan helyzetben terveznek valamit egyáltalán.

A nagy múltú Ajkai Bányász Fúvós Zenekar vezetője, Szücs Krisztián arról számolt be, hogy a „hazánkban is megjelenő koronavírus visszaszorítására hozott kormányzati intézkedések a művészeti ágakon belül a zeneművészetre voltak leginkább hatással. Ennek a hosszútávú befolyásnak eredményeképpen zenekarunk a 2021-es évre tervezett hagyományos Farsangi, vagy más néven Tavaszváró hangversenye mellett, a Magyar Fúvószenei és Mazsorett Szövetség 5 évente megrendezésre kerülő országos minősítésén való megmérettetésünket is beláthatatlan időre el kellett halasztanunk.” Az egyesület 2019-ben ünnepelte fennállásának 95. évfordulóját, akkor egy nagyszabású nemzetközi fúvószenekari találkozóval ünnepeltek, de 2020. februárja óta nem volt lehetőségük programot szervezni, vagy azon részt venni. Holott bevételeik nagy részét a fellépéseken kapott tiszteletdíj jelenti, melyből éves egyesületi kiadásaikat fedezik. Mint a többi ajkai egyesület, így ők is a fenntartásra és a rendezvényekre szoktak pályázni, de ezek a lehetőségek is beszűkültek tavaly, valamint  a kormányzati megszorítások, adóelvonások következtében Ajka Város Önkormányzata sem írta ki szokásos pályázatát a működő szervezetek részére. „Így természetesen a tavalyi tervek pótlása mellett újabb nagyszabású ötleteket senki sem tervez”- hangsúlyozta a kilátástalanságot a karnagy.

Az Ajka-Padragkút Táncegyüttes helyzete sem rózsásabb, Ramasz László művészeti vezető, az egyesület elnöke többek között azt is nehezményezi, hogy az igazolt versenyzők járhatnak edzésekre a sportegyesületeknél, viszont a táncosok, akik maguk is versenyzők nem próbálhatnak. A hatalmas tánctermekben pedig szintén biztonságosan lebonyolíthatóak lennének a táncpróbák. „A mi műfajunkban nincs szükség versenyigazolásra. Ezt senki nem veszi figyelembe, így a helyzetünk elég elkeserítő. Már arra is gondoltam, hogy csinálok nekik egy sportegyesületet és leigazolom őket, hogy ilyen esetben is folyhasson a munka”-osztotta meg velünk gondjait a művészeti vezető. Májusban szeretnék megtartani az önálló estjüket, melynek a koncepciója már készen van, de ha így folytatódnak  a korlátozások, nem lesz idő addigra felkészülni. A művészeti együttesek pályázati lehetőségei nagyon kötöttek, főleg fesztiválokra, programokra, képzésekre lehet támogatást kérni, erre viszont most nincs lehetőségük sem szervezőként, sem résztvevőként. „Nagyon bizakodunk a 2021-es évben! Reméljük más lesz mint a múlt év”- összegezte elképzeléseit az elnök.

Néptáncgála 2019 nyarán.. nehéz helyzetben vannak a táncosok, hiszen nem számítanak “versenyzőknek”

A 2014-ben alakult Forrás Női Kar a Hangok Forrása Egyesület keretén belül működik. 2018-ban a Velencei Nemzetközi Kórusversenyen kategóriagyőztesként ezüst minősítést szereztek, vezetőjük Szincsák-Lukács Fruzsina karnagyi különdíjban részesült. 2020-ban minősítésre készült a kórus, melynek szervezését megkezdték, de a járvány miatt nem tudták megvalósítani. „A kialakult helyzet miatt sajnos március óta nem próbált az együttes. Bár nyáron a korlátozásokat enyhítették, de több nemzetközi szakmai fórum, illetve a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége (KÓTA) kifejezett javaslatára mi nem mertünk kockáztatni, mivel a kóruséneklés kifejezetten veszélyes ebben a helyzetben. Nyár végén és ősz elején megkíséreltük az újrakezdést, de érthető módon a kórustagok többsége korukra és esetleges alapbetegségeikre való tekintettel nem vállalkozott a kóruséneklésre. Ezen okok miatt a konkrét terveink csak a járvány megszűnésével realizálhatóak”-avatott be bennünket a kórus mindennapjaiba Szincsák-Lukács Fruzsina. Pályázni a művészeti csoportokat sújtó kötött kiírások miatt ők sem tudtak, így forrásaik lassan kimerülnek. „Nagyon várjuk a járvány végét, a korlátozások beszüntetését, hogy újra nekiláthassunk a munkának”- mondta a karnagy.

A Bahar Orientális Tánc és Kulturális Egyesület tagjai is egy sikeresebb évben reménykednek, amikor majd ismét bemutatkozhatnak a közönségnek. Több csoportjuk is online próbált a tavalyi évben, majd nyáron tudtak egy kicsit együtt készülni, de aztán megint bezártak a közművelődési intézmények, és életbe léptek az újabb korlátozások.”Egyelőre az idei versenyek is a levegőben lógnak, minden szervező bizonytalan, így még mi sem tudjuk, hogy számíthatunk-e a már tavaly őszre tervezett bécsi versenyre, vagy ha megrendezésre kerül, fel tudunk-e készülni rá”- osztotta meg velünk aggályait Sipőcz Andrea az egyesület elnöke. Ők egy nagyszabású pályázat eredményére várnak, számukra új kosztümöket, eszközöket, és egy új weboldalt is hozhat az idei év. A szokásos éves gálaműsorokra is számíthat majd a közönség, ha végre minden visszazökken a régi kerékvágásba.

Pályázat eredményére vár a Bahar, akár még új kosztümök és eszközök is érkezhetnek általa az egyesülethez

Az Ajkai Pedagógus Női Kar szintén csak online eseményekről tudott beszámolni, lassan egy éve működnek a virtuális térben. “2020-ban rendhagyó módon online ünnepeltük a magyar kórusokat. December 16-án és 17-én több órás műsorfolyamban vettünk részt beszélgetésekkel, zenei összeállításokkal, amelyet a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége (KÓTA) Facebook-oldalán lehetett élőben nyomon követni. A videók bármikor visszanézhetőek, de emellett hamarosan a KÓTA YouTube csatornájára is felkerülnek, ahol tartalomjegyzék könnyíti majd az egyes műsorrészek közti eligazodást”- avatott be bennünket a kórusok tavalyi legnagyobb eseményébe Királyné Molnár Rita, az egyesület elnökségi tagja. Petheő Balázsné karnagy a szakmai terveket illetően felvázolta, hogy idén júliusban remélhetőleg megvalósul Ljubljanában az európai kórusok találkozója, és az őszi minősítő rendezvény is, melyen már 2020-ban is részt szerettek volna venni. Ha igen, akkor rengeteg munkát jelent majd erre felkészülni. Rendszeresen pályáznak a NEA kiírásaira, így tudják a működéshez biztosítani a feltételeket a jelenlegi ínséges helyzetben. A közös próbák, az együtt éneklés élménye már nagyon hiányzik mindenkinek, ahogy a fellépések, a közönséggel való találkozás is.

Kórusok együtt, amikor még lehetett

Ajka legnagyobb ernyőszervezete az Ajka és Térsége Civil Szerveztek Szövetsége, melynek 20 civil szervezet és három alapítvány a tagja. Ezek közül sokan a programjaikat, találkozóikat is a Civil Házban bonyolítják, azaz bonyolították volna, ha a vírushelyzet nem írta volna felül a terveket. Heizer Ferenc elnök szerint 2021-ben talán húsvét környékén lehet már rendezvényt szervezni szabad téren, de ez „egy nagyon optimista becslés”- mondta. Az elnökségi üléseiket továbbra is online tartják, ahol még nem döntöttek az éves munkatervről, mert belátható időn belül nem tudják, mire számíthatnak a korlátozások terén. A NEA pályázatukon nyertek ugyan pénzt a fenntartásra, de ezt csak szeptember 30-ig kell elszámolniuk, így kivárnak a forrás költésével. Közösségi tervezéssel készült három pályázatuk is az Ajkai Kapocs Helyi Akciócsoport felhívásaira, ezeket azonban át kellett ütemezniük, és abban bíznak, hogy ősszel már le tudják ezeket bonyolítani.”Szomorúak vagyunk, de most az egészség a legfontosabb”- mondta az elnök, aki szerint a vírushelyzet után sokkal több lesz az együttműködés és az összefogás a civil szektorban, mert az emberek jobban igénylik majd a közösségi eseményeket.

A Dinamik Rock and Roll Klub versenyzői is csak nyáron tudtak intenzíven gyakorolni, ők a Civil Házban tábort is tartottak, így a területi és országos versenyekre is fel tudtak készülni. Novemberben azonban megszakadtak a hazai versenyek a szigorítások bevezetésével, viszont online a világkupán is indulhattak. A Halmai Jázmin, Csite Adrián páros a világranglista ötödik helyén zárta az évet, míg a Remember elnevezésű felnőtt nagyformáció versenyre kiküldött videófelvétele majd csak idén kerül a bírák elé. „Volt már online közgyűlés- tudtuk meg Dr. Horváthné Baráth Piroskától, az egyesület vezetőjétől- a hazai versenyeket is szeretnék elindítani, akár zárt kapus, vagy online formában. Mi mindenképp csatlakozunk, és a Nemzetközi Rock and Roll Szövetség ( WRRC) által kiírt online versenyekre is nevezünk a válogatott páros és a formációs csapatunkkal. Amíg tart a szigorítás ahhoz kell alkalmazkodni, de szeretnénk minél hamarabb visszaállni a régi normál edzésekre és versenyekre. A versenynaptár most készül, mi május 15-re kaptunk egy rendezési felkérést, ez még bizonytalan, de minden lehetőséget megragadunk. A második félévre már mindenki az élő verseny rendezésében bízik”- zárta terveiket az elnök.

Remélhetőleg az idén ezek az elképzelések megvalósulhatnak, bár az egyesületek a jelenlegi helyzetben a második félévre prognosztizált programokra koncentrálnak. A későbbiekben ezekről az eseményekről is beszámolunk majd Önöknek.

V.H.A.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply