Csékút első 700 éve

Hétszáz éve, 1319. június 17-én kelt oklevélben említik először Csékút nevét. Az egykori falu ma Ajka város egyik településrésze, de a lakosság őrzi a múltat. A 700 éves évfordulót emléktábla avatással és Veszprém megyei kút nevű településének találkozójával ünnepelték július 27-én.
Csékút kezdetét Ajka felől érkezve egy tábla jelzi, majd a Kállai Éva utca bal oldaláig tart, a másik oldalon Tósok felé a mostani zagytározók egy része is egykor a faluhoz tartozott.
A főút mellett álló Csillés emlékműnél Csékút történetét kutató Varga György szólt az egykor önálló falu múltjáról. A szép számmal megjelent érdeklődők megtudták,  hogy a név jelentése olyan forrás, amelyből a víz csövön folyik ki. Elődeink ugyanis  olyan helyre telepedtek le, ahol volt a közelben iható forrásvíz. A terület a török időkben elnéptelenedett, később svábokkal telepítették be, akik gyorsan elmagyarosodtak. Sokáig a mezőgazdaság jelentette a fő megélhetési forrást, majd a szénbányászat megindulása viszonylagos jólétet teremtett a csékútiak számára is.
Csékútat és Padragot 1961-ben Padragkút néven egyesítették, majd 1977-ben Ajkához csatolták. Az idősebbek még emlékeznek a középkori templom csonka tornyára, amelyet 1984-ben leromboltak. Ma a falu címere, egy szobor és egy autóbusz megálló elnevezése őrzi az emlékét. Az emlékművön, ami a forgalmas főút mellett áll, a szikla a szilárdságot, az elpusztíthatatlanságot és az örökkévalóságot jelképezi, a csille a szénbányára és kőbányára utal, a hordó a szőlőhegy jelképe, a virág a reményé és a szereteté.
A településrész lakóinak összetartása példaértékű, a Csékúti Baráti Kör fogja össze a tenni akarókat. Az elszármazottak, éljenek bárhol az országban, szintén támogatják egykori lakóhelyüket. Szívesen adakoznak, ha emlékmű állításra, kopjafára, vagy rendezvényre kell a pénz.
A 700 éves évfordulóra készült emlékmű leleplezését követően a művelődési házban folytatódott az ünnepség. A programra Úrkút, Lókút és Hárskút fogadta el a meghívást. A ma már néptelen Iharkútról Tölgyesi József helytörténeti kutató beszélt. A községek megjelent képviselői bemutatták jellegzetességeiket, értékeiket, múltjukat. Csékút régi fotókkal mutatkozott be. Az idősek közül többen fel is ismerték magukat és egykori barátaikat a fekete-fehér fényképeken.
Puskás Károly önkormányzati képviselő elmondta, hogy a lakók igazi lokálpatrióták, kutatják a múltat, összetartó közösséget alkotnak. Schwartz Béla polgármester ünnepi köszöntőjében kiemelte, nagyszerű kezdeményezés, hogy Csékúton ünnepelhetjük Veszprém megye kút nevű településeinek találkozóját. Egy kisebb közösségben könnyebb megőrizni az identitást. Ajka városa is segíti azokat a törekvéseket, amelyek az összefogást, a megújulást szolgálják. Kijelentette, hogy a városrészek lakóinak összetartó erejét növeli az Ajka várossá nyilvánítása 60 éves évfordulójának megünneplése céljából szervezett rendezvénysorozat, ahol a csékútiak nagyon jól szerepelnek.
Az emlékmű leleplezésén a Padragi  Bányász Férfikar működött közre, a köszöntők után az Ajka-Padragkút néptáncegyüttes és az Orfeum Operett Musical Társulat adott műsort.
Az emlékművet a Csékúti Baráti Kör tagjai Biró Józsefné és Bencsay Antalné leplezte le.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply