Csékúti katonák nyomában Varga Györggyel

A Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ kiállítótermében nagy érdeklődés mellett tartották meg Varga György 21 csékúti a Nagy Háborúban című könyvének bemutatását az ünnep előtt.

A számos meghívott vendég mellett a széksorokban felfedezhettük a szerző közösségeinek tagjait, a Csékúti Baráti kör, a Veszprém Megyei Honismereti Egyesület, az Ajkai Képzőművészeti Egyesület, az Ajkai Helytörténeti Klub és a Bánkis Természetjárók Nyugdíjas Klub részéről. De számos lokálpatrióta is megtisztelte Varga Györgyöt, aki szemmel láthatóan meghatódott a megjelentek száma láttán.

Számos érdeklődő megvásárolta Varga György könyvét. Itt Puskás Károly képviselőnek dedikált a szerző.

Beszélgető partnerei Márkusné Vörös Hajnalka főlevéltáros, a Veszprém Megyei Honismereti Egyesület elnöke és Németh István Péter író, könyvtáros voltak. Hangsúlyozták a szerző érdemeit, hogy 3-4 nemzedék elmúltával is még számos forrásra lelt a múlt mély kútjában, szűkebb környezetében Csékúton. Pedig nem volt könnyű, mert a háborúból hazatért katonák nem beszéltek azokról a szörnyűségekről, amiket megéltek, hiszen fájdalom volt a visszaemlékezés nekik és nem akarták megterhelni környezetüket sem vele. A fellelt néhány levélben érzelmi megnyilvánulásokon keresztül ismerhetjük meg a sorsokat a harctéren és itthon, amelyek a fehér foltok kitöltésében segítenek. Hiszen sok eddig feltáratlan rész van még, amelyet nem ismerünk a száz évvel ezelőtt történt eseményekből, amelyeket a kutatások után bele lehet helyezni a történelemkönyvek lapjai közé. Ez a kiadvány erre hivatott és reményt ad a következő generációknak arra, hogy van még esély múltunk jobb megismerésére, majd értékelésére.

A könyvbemutató alatt Paksa Milán vetítéssel illusztrálta a könyvben leírtakat. Biró Józsefné és Kaszás Erika versmondása színesítette az eseményt.

Ez a program is az Ajka 60 részeként íródott be a város történelmébe

A kötet magánkiadásban, ízléses kivitelben került az olvasó elé A5-ös méretben, 160 oldalon, 300 példányban számos támogató patronálásával. A lektori munkákat Tilhof Endre és Németh István Péter végezte el. Az adatgyűjtésben Domján János működött közre. Czekelius Günther korabeli fényképei, illusztrációi és számos csékúti tulajdonban lévő dokumentum és fénykép tette hitelesebbé a kötetet.

A könyv a művelődési ház információs részlegén megvásárolható, továbbá a Csékúti Baráti Kör megbízottjánál, a 20-397-5757-es telefonszámon lehet hozzájutni.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply