Csiki-csuki

Nem tudom, önök mennyire mélyedtek el már a játékelmélet tudományában, de a sokat-sokat Amerikában alkotó tudós, Neumann János (barátainak csak „a Jancsi”) egészen biztosan, hiszen ő találta ki. Nem haszontalan tudomány. Követői közül az ugyancsak magyar származású Harsányi János (szintén a több Nobel-díjast adó híres Fasori Gimnázium tanulója) 1994-ben a nem-kooperatív játékok elméletében az egyensúly analízis terén végzett úttörő munkásságáért (első magyarként!) közgazdasági Nobel-díjat kapott. Tehát nem egy haszontalan interdiszciplínáris tudományágról van szó.

Mielőtt azonban elvesznénk a „fentebb stíl” útvesztőjében, engedtessék megjegyeznem, hogy a magyar(nak gondolt) malom játék is ide sorolandó, lévén kezdetben egyenlő felek küzdelme, csak játék közben derül ki, hogy ki használja fel jobban erőforrásait – amik egyébként ellenfelének is ugyanúgy rendelkezésére állnak. Ha „szerencséje” van, úgynevezett csiki-csukit hozhat létre, azaz korlátlanul letarolhatja ellenfele figurát a játszótérről.

Az önkormányzatiság összetett dolog, de tagadhatatlanul jelentős része a közgazdaságtanon, illetve annak ismeretén alapul. Persze kell még hozzá egy jó adag emberismeret, jártasság jogban, politikában – hadd ne soroljam.

A legutóbbi önkormányzati testületi ülésen a képviselők fontos döntést hoztak, aminek lényege, hogy 25 évre koncesszióba adják a városi hőszolgáltatás üzemeltetését. A kiinduló gondolat az, hogy a szolgáltató nem emelhet árat – ezt a kormány a rezsitörvénnyel és a hozzá tartozó hatósági árral garantálja – de ha mégis, akkor az önkormányzat fenntartotta magának a jogot az újonnan alkalmazandó árképzés jóváhagyására. Vagyis, a szolgáltató csak úgy növelheti a nyereségét, ha „saját ujjába harap”, azaz kiadásait próbálja csökkenteni.

Csiki-csuki.

Jövőre ugyanígy fogja az önkormányzat az évente meghirdetett – szinte csak látszatintézkedésnek jó – közbeszerzési eljárást a helyi közlekedésben is alkalmazni és a Volánt ugyanígy „megkínálni” a koncesszióval.

A hírek szerint a polgármester már gyerekkorában is játszotta a malom játékot. Márpedig, akit az istenek szeretnek, megtartják gyereknek…

Lékó Sándor

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply