Dokumentumfilm az álmokról, az emberfeletti küzdelmekről

Magyarok a Barcáért – Több, mint egy történet című dokumentumfilm megtekintésére és közönségtalálkozóra várták a futball szerelmeseit február 18-án a művelődési központ színháztermébe. Geri Gyula, a Sportváros Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója volt az est házigazdája, a programra Schwartz Béla polgármester is ellátogatott.

Kubala Laci azt jelenti a Barcelonának, mint Puskás Ferenc a Real Madridnak – talán ez volt az összejövetel egyik kulcsmondata, ami három kitűnő ember és sportoló pályáját mutatta be.

A film rendezője és producere, a pápai születésű Kocsis Tibor, aki tíz évvel korábban hallott először Kubala Lászlóról, a spanyolok legnagyobb legendájáról, mégpedig Amszterdamban egy katalán producertől.

-Ekkor kezdtem el kutatni a focista után és elhatároztam, hogy filmet forgatok az életéről, hiszen a magyaroknak nagyon fontos tudniuk róla. Később kiderült számomra, hogy több magyar is focizott a Barcelonában, sőt nekik köszönhető, ahol ez a csapat ma is tart. Büszkék lehetünk arra, hogy az FC Barcelona nem lenne a világ egyik legjobb klubja a három magyar játéka, tehetsége és zsenialitása nélkül. Az ifjabb generáció számára, akik Messit imádják és az ő neve szerepel a pólójukon, talán nem is tudják, hogy a Barca első aranykorának Messijét Kubala Lászlónak, Neymarját Kocsis Sándornak, Suarezét Czibor Zoltánnak hívták. Akkor még nem volt tévé, internet, mégis mindenki ismerte a nevüket. Sokan azt sem tudják, hogy egy magyar kapusról még verset is írtak.

-Közel négy év alatt készült el a film, óriási munka volt, sokan vettek részt benne, amelyben legalább olyan fontos az ember, mint a foci. Igazából nem is a fociról szól a film, pedig látunk végig gólokat, az aranycsapatot, de még fontosabbak az álmok. Azt, hogy Kubala a világ legjobb csapatában játsszon, egy percig sem adta fel. Mesélték róla, hogy edzés után még órákig a szabadrúgást gyakorolta. Hihetetlen volt az akaratereje, a fizikuma, őt nem lehetett feldönteni, egyszerűen nem lehetett elvenni tőle a labdát. Láttam filmeket arról, hogy mennyit edzett. Már elmúlt hetven éves, amikor még mindig két órakor a barcelonai hőség közepén teniszezett, biciklizett. Erős fizikuma volt, amíg az Alzheimer le nem döntötte.

A másik meghívott vendég egy olimpiai bajnok labdarúgó Dunai II Antal volt, aki sokáig dolgozott Spanyolországban. Személyes, közvetlen és humoros hangvételben szólt a közönséghez, számtalan személyes történettel, sztorikkal szórakoztatta a hallgatóságot (többek között gratulált a polgármester legutóbbi góljához). Elmondta, hogy Kubalának köszönheti kijutását Spanyolországba, mert ő ajánlotta ki, mint edzőt – ehhez képest sem edző nem volt, sem spanyolul nem tudott. NB2-es focicsapatba került, akikkel rögtön megnyerték a bajnokságot. Kubalától tanulta többek között azt is, hogy elsősorban a profi szintű játékos a legfontosabb, lehet bármilyen az edző vagy a taktika, nem az számít igazán. Tíz éven át dolgozott öt klubnál, sok tapasztalatot szerzett. Ő avatta fel Kubala László szobrát a Camp Nou stadion előtt, amely Európa legnagyobb futball létesítménye. Ezt egy ember miatt építették, akit Kubala Lászlónak hívtak, aki minden magyaron segített, akivel csak találkozott, nagyon szeretett magyar nótákat énekelni és tudott örülni az élet apró örömeinek.

A film az Aranycsapat fénykorának, és különösen azoknak a legendás magyar játékosoknak állít örök emléket, akik az FC Barcelonában lettek később világsztárok. A magyarok tehetségéről, a nagy álmokról és azok megvalósításáról, a kitartásról, a helytállásról, 1956-ról, a barátságról, a hazaszeretetről és honvágyról mesél a három zseni életén keresztül. Természetesen látjuk a csodás gólokat is, a Helsinki Olimpia döntőjét, a berni VB döntőt, de a film közben igazi moziként szórakoztat bennünket: elgondolkodtat, megnevettet, vagy éppen könnyeket csal a szemünkbe.

Idén van Kocsis Sándor születésének kilencvenedik évfordulója, amit Barcelonában fognak ünnepelni. Az is kiderült a filmrendező szavaiból, hogy tavaly melléjük állt a Nemzeti Filmalap és bíznak benne, hogy lesz egy másik egész estés film, amelyben Kubala László életét szeretnék feldolgozni és bemutatni (ami ebből kimaradt).

A vetítés végén ajándékokat nyerhettek azok a jelenlévők, akik helyesen válaszoltak a szervezők feltett kérdéseire.

This slideshow requires JavaScript.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply