Egyházmegyei Énekverseny a Szent István Király Római Katolikus Általános Iskolában

A Szent István Király Római Katolikus Általános Iskola harmadik alkalommal hirdette meg az intézmény névadójáról elnevezett megyei Egyházi Énekversenyt, melynek az iskola kápolnája adott otthont március 30 – án. Az első évben még online formában zajlott a verseny, amit a tavalyi és az idei tanévben már személyes jelenléttel tudtak megrendezni.

A veszprémi főegyházmegye 4 katolikus általános iskolájából 17 diák érkezett a megmérettetésre Pápáról, Tapolcáról, Veszprémből, illetve a házigazda ajkai iskolából. Elsőként a lebonyolítással kapcsolatos technikai információkat Németh Noémi szervező mondta el, majd Rieder András igazgató köszöntötte a diákokat, kísérő pedagógusokat, szülőket, és örömét fejezte ki, hogy ismét ilyen sok résztvevőt láthatnak vendégül. A gyerekek három korcsoportokban mérték össze tehetségüket. Az 1. 2. osztályosok, a 3. 4. osztályosok és az 5. 6. osztályos diákok alkottak egy-egy kategóriát. Mindannyian egy a korcsoportjuk tudásszintjéhez mért Szent István Királyról szóló kötelező éneket, és egy szabadon választott vallásos témájú éneket adtak elő kotta nélkül, igény szerint hangszerkísérettel. A diákok korábban már a saját iskoláikban megrendezett házi versenyeken előadták ezeket az énekeket, így mindannyian felkészülve érkeztek a megyei fordulóra.

A verseny értékelését és a minősítést négytagú szakmai zsűri végezte. Elnöke: Dékány Árpád Sixtus atya, a Veszprémi Főegyházmegye Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatóságának vezetője. A zsűri további tagjai: Dankos Attila, a Veszprémi Főegyházmegye Zeneigazgatója, orgonaművész, a veszprémi Szent Mihály – Főszékesegyház zeneigazgatója, C. Tóth Zoltán a keszthelyi Magyarok Nagyasszonya Plébániatemplom orgonistája, a keszthelyi Salve Regina kórus karnagya, Kóta – díjas karnagy és Szincsák-Lukáts Fruzsina a házigazda intézmény ének –  angol szakos tanára, az ajkai Forrás Női Kar karnagya.

A gyermekek láthatóan sokat készültek erre a versenyre. Kicsik és nagyok egyaránt izgultak a szereplés előtt, de mindannyian ügyesen adták elő saját énekeiket. Türelmesen, figyelmesen hallgatták végig egymást, megtapsolva minden egyes produkciót, melyek között gregorián éneket, egyházi népénekeket és ifjúsági keresztény dalokat is hallhatott a közönség.  Örvendetes látni, hogy ezeknek a diákoknak fontos művelni, megismerni és megtanulni az egyházi éneklésnek a szépségét, mélységét és lehetőségét. Ezek az alkalmak aztán önmagunk gazdagodásán túl mindannyiunk örömévé válnak, másokat is gazdagítva. A szép és imádságos éneklés pedig külön ajándék. Az Egyházmegye számára ezért fontosak ezek a találkozók, mert ezt a belső gazdagodást láttatja és segítheti, hangsúlyozta Sixtus atya.

A zsűri az eredményhirdetésen bronz, ezüst, arany és kiemelt arany minősítéseket adott ki, egy az énekversenyeknél megszokott szempontrendszer alapján. Dankos Attila elmondta, legfontosabb nézőpont az intonáció volt, vagyis hogy mennyire tisztán énekeltek a gyerekek, értékelték továbbá a hangképzés minőségét, az előadásmódot, és a dalválasztást is. A verseny nívóját mutatja, hogy összesen 3 bronz, 9 ezüst, 3 arany és 2 kiemelt arany minősítést osztott ki a neves zsűri.

Eredmények:

Nagyboldogasszony Római Katolikus Általános Iskola, Tapolca: Molnár Gréta- bronz, Gelencsér Luca – ezüst, Horváth Gréta – ezüst, Nagy Botond – ezüst, Bognár Olívia Benigna – arany,

Szent István Király Római Katolikus Általános Iskola, Ajka: Binder Lili – ezüst, Molnár Anna Veronika – ezüst, Meylinger Mila – arany, Vér Dóra Alexandra – arany, Kanyár Kata – kiemelt arany.

Szent István Római Katolikus Általános Iskola, Pápa: Hencz Zselyke – bronz, Fűzfa Ádám – bronz, Burai Eszter – ezüst, Faller Petra – ezüst, Szakács Kende István – ezüst, Szakács Kirill Bulcsú –ezüst

Szilágyi Erzsébet Keresztény Általános Iskola és AMI, Veszprém: Szerdahelyi Luca – kiemelt arany

A verseny az oklevelek és az ajándékok kiosztásával, valamint az összes résztvevő közös énekével zárult.

NéNo

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply