Elmarasztaló ítélet született a vörösiszap perben

A Győri Törvényszék február 4-én hozott ítéletet a vörösiszapper megismételt elsőfokú eljárásában, melyben tíz ember bűnösségét mondták ki, öt vádlottat felmentettek. Az első- és a másodrendű vádlottat, a Mal Zrt. volt vezérigazgatóját és műszaki vezérigazgató-helyettesét letöltendő szabadságvesztésre ítélték. A bíróság B. Zoltánt két év hat hónap, D. Józsefet pedig két év végrehajtandó fogházbüntetésre ítélte. A harmad-, negyed-, ötöd-, hatod-, nyolcad- és tizennegyedrendű vádlott felfüggesztett szabadságvesztést, a hetedrendű pénzbüntetést, a tizenharmadrendű pedig megrovást kapott. Minden vádpont alól a törvényszék öt vádlottat mentett fel.

A Mal Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el, a katasztrófa következtében tíz ember meghalt, több mint kétszázan megsérültek és házak százai váltak lakhatatlanná. A vörösiszapperben ítélet először 2016-ban született, amely szerint bűncselekmény hiányában senkinek sem kellett börtönbe menni.

Akkor a bíró szerint nem volt felelőse a katasztrófának. Szerinte az altalaj tehetett róla, ami miatt a töltés tönkrement, illetve a korábbi tervezési és építési hiányosságok. 2017 februárjában másodfokon új eljárást rendelt el a Győri Ítélőtábla, ami 2017. december 11-én kezdődött. Az ügyészség ezúttal is azt indítványozta, hogy a bíróság mondja ki a vádlottak bűnösségét.

A mostani tárgyaláson Németh Miklós bíró mintegy öt órán keresztül ismertette, hogy a vádlottak több foglalkozási szabályt megszegtek 2009-től. Egyebek mellett olyan technológiai változtatásokat vezettek be, amelyek eltértek a hatóságilag engedélyezettektől és nem tartottak be több üzemeltetési szabályt. Az elsőrendű vádlott, a cég egykori vezérigazgatója az utolsó szó jogán azt mondta: – ami tőlünk tellett emberileg és szakmailag az megtettük előtte és az azt követő időszakban is. A tragédia nem volt előrelátható és semmit nem tudtunk volna tenni ellene.

Az utolsó szó jogán felszólaló vádlottak mindegyike együttérzését fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak és azoknak akiket a vörösiszap katasztrófa valamilyen formában érintett.

Kolontár polgármestere, Tili Károly  így vélekedett az új ítéletéről: – Akinek hozzátartozója van a kolontári iszapkatasztrófa áldozatai közt, annak nincs olyan ítélet, ami rendbe tenné a lelkét.

A  devecseriek úgy vélték, hogy  enyhe ítélet született a perben.

Ferenczi Gábor Devecser polgármestere szerint nincsen összhangban az ítélet azzal a súlyos tragédiával, ami 2010-ben történt, hiszen tíz ember haláláról, több mint kétszáz sérülésről, több száz ingatlan lakhatatlanná válásáról és felbecsülhetetlen mértékű természeti kárról van szó. Devecser abban reménykedik, hogy a másodfokú ítélet szigorúbb lesz. Ferenczi Gábor azt is elmondta, hogy indítványozni fogja annak a titkosított jelentésnek a feloldását, valamint a nyilvánosságra hozatalát amiben még országgyűlési parlamenti képviselőként maga is tevékenyen részt vett. Azt, hogy mit tartalmaz pontosan a jelentés, annak titkos mivolta miatt nem tudhatjuk, azonban a polgármester szerint egyértelmű, hogy bűncselekmény történt. Egyesek azt is sejteni vélik, hogy szándékosság is állhat a tragédia hátterében…

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply