Enyhül az idő – Mégsem olyan forró a kórházi kása Ajkán?

Sibak András (DK, Tapolca) és dr. Komáromi Zoltán (DK) árnyékminiszter

Tegnap a kórház előtt kisebb tömeg várta Dr. Komáromi Zoltán egészségügyi árnyékminisztert, aki le is tette voksát a Magyar Imre Kórház sebészeti betegellátó osztályának (SBO) bezárását ellenző sok száz ember akarata mellett. Az ezt megelőző napon kapott szárnyra a hír – természetesen meg nem erősített forrásból -, hogy bezárják az SBO-t Ajkán, ami már első látásra is súlyosan veszélyezteti a régióban élőket, s miután a hírre cáfolat nem érkezett, feltámadt a „népharag”, amire a hírt kommentelő sok száz bejegyzés a bizonyíték.

Innentől két szálon futott a cselekmény. Az egyik oldal a kórház előtti minifórumon hangoztatta a bezárás ellen szóló érveit, a másik oldal pedig a kórházban sürgősen válságtanácskozát hívott össze dr. (jur.) Navracsics Tibor terület fejlesztési miniszter, országgyűlési képviselőnk, és dr. (med.) Nagy Zoltán kórházi főigazgató, Dr. Királyné Dr. Gősi Erika orvos igazgató, valamint Fülöp Zoltán, a Fidesz Ajka városi elnöke részvételével. Az utóbbiról részletek nem szivárogtak ki, mindössze az Ajkai Szó riporterének sikerült egy összefoglalót (amolyan nyilatkozat félét) kapnia a főigazgatótól, aki látható zavartsággal (talán véletlenül), de kimondta, hogy ideiglenes bezárásról van szó. Hogy ez közelebbről mit is jelent, azt nem részletezte. Minden esetre a nyilatkozat némi fényt jelent az alagút végén, de köztünk szólva, vontak már vissza keményebb deklarációt is. („Ezektől minden kitelik” – mondja a népnyelv.)

A kórház előtt demonstrálók vezérszónoka szerint a helyzet rendkívül súlyos, mert az ajkai példa csak jelzi, hogy mekkora baj van az egészségügyben, ezért is szeretné a mostanában a kormány által prés alá vett Magyar Orvosi Kamara, hogy a kásahegyet globális módon közelítse meg az egészségügyi kormányzat, meghallgatva végre az orvosok, az egészségügyi szakszemélyzet és a betegjogi szervezetek véleményét is. Ez utóbbi fontosságát dr. Komáromi Zoltán svéd példával támasztotta alá. Ott a betegek érdekeit képviselő civilek vívták ki, hogy korlátozzák az egy orvos által, egy ügyeletben ellátott betegek számát, mert mindenkinek joga van kipihent, munkáját hibátlanul végző orvossal találkoznia. Érdekes módon ezt a fajta korlátozást a kamionsofőröknél hazánkban régen bevezették, de az orvosok esetében ez még nem sikerült, pedig azért ők sem „értéktelen” anyaggal dolgoznak, emberéletek múlnak rajtuk.

Információink szerint a háttérben azért megindult némi mozgás. Bár a főigazgató egy vizsgálat nyomán már tavaly szeptemberben szembesült a problémával, de igazából nem tett semmit Talán azért, mert ha a rendeleteknek betű szerint nem is felelt meg, de a gyakorlatban zökkenőmentesen működött az SBO. Ebbe tenyerelt most bele az országos tisztifőorvos azzal, hogy ellehetetlenítette az sürgősségi osztály működését és átadta az irányító szerepet egy alacsonyabb szinten működő „betegosztályozónak”. Ezért is posztolhatta Navracsics – a maga szofisztikált módján -, hogy „A híresztelésekkel ellentétben továbbra is biztosítjuk a sürgősségi ellátást 0-24 órában!” Csak hogy senki sem állította, hogy ne biztosítanák az ellátást, csak annak, a jelenlegihez képesti visszaminősítését tették szóvá. Tehát Navracsics olyasmit cáfol, ami nincs is, bár a felületesebb emberek (sokan vannak!) ebből szívesen kovácsolnak kormánypárti tőkét maguknak.

Mindezek ellenére lehet, hogy az illetékesek most mégis megemberelik magukat (lásd „ideiglenes” bezárás) és lépéseket tesznek az SBO előírások szerinti szakszemélyzetének kistafírozására. Azaz, orvosokkal felerőstíve mégis kiállítják az előírásos műszakot (jelenleg az ehhez szükséges négy orvosból legalább három hiányzik) és újra lesz teljes jogú SBO Ajkán. Hogy ezt hogyan oldják meg, az kemény dió, de ezért vannak ők kormányon, ezért veszik fel a fizetésüket.

A tegnapi kórház előtti sajtótájékoztató felvétele feliratozva itt tekinthető meg.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply