Érdeklődés, erőfeszítés és elhivatottság – ismerjék meg Erős Mátét

Erős Máté édesanyjával a parlamenti díjátadón (Fotó: családi)

Máté az Országos Tanulmányi Versenyen elért eredményének köszönhetően teljesítette automatikai technikusi vizsgakövetelményeit. A szombathelyi Puskás Tivadar Szakképző Iskola végzőse a Szakma Sztárja döntőjében harmadik helyezést ért el, így a közelmúltban a Parlamentben vehette át az érte járó díjat. Az ajkai fiatalember számára azonban mégsem ez az elismerés jelenti a legnagyobb örömet.

Különböző emléklapok, oklevelek és plakettek hevertek Máté mellett, amiket kérésemre készített össze a beszélgetésünk apropóján. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által szervezett Országos Szakmai Tanulmányi Verseny Országos Döntőjén automatikai technikus, gyártástechnika szakmairányban elért III. helyezésére a legbüszkébb. Kimagasló teljesítményéért díszoklevelet is átvehetett a szombathelyi Megyeházán. Szép tanulmányi eredményéért iskolai kitüntetést kapott, így lett tulajdonosa a Puskás Plakettnek. Egyéniben és csapatban is szívesen versenyez. Legnagyobb örömet számára az idén elnyert Csernyánszky Imre Országos Középiskolai Pneumatikai Versenyen elért dobogós helyezések jelentik, ahol a csapattársaival közösen bizonyíthatták be kiemelkedő tudásukat a többi iskolával szemben. A sportban is szépen teljesít, ezért tavaly díjat vehetett át az ajkai Sportváros Nonprofit Kft. által szervezett Sportgálán.

Erős Máté a kézfogásával és az egyéniségével is hű a nevéhez. Rendkívül céltudatos és állhatatos, ha olyasmiről van szó, ami igazán érdekli. Sikerei mögött elsősorban komoly erőfeszítés rejlik, nem bízza magát a szerencsére – nagyon érdekes gondolatot fogalmazott meg ezzel kapcsolatban, amiből kirajzolódik személyiségének egy fontos oldala. A szerencse kérdésével kapcsolatban az az álláspontja, hogy nem akar függeni valamitől, ami nem az övé. A tudása, a gondolatai mind-mind a sajátja, de a szerencse sosem. Az újságíró számára azonban nagy szerencse egy ilyen tudatos, a felnőttkor küszöbét éppen átlépő, fiatal férfi meggyőződéseit és érveit hallgatni.

Máté szakmailag elhivatott, ideje nagy részét tudásának mélyítésére áldozza. Szerinte szükség van egy alapvető képességre, fogékonyságra és nem kevés kitartásra ahhoz, hogy eredményes legyen és sikeres az általa választott hivatásban. Középiskolásként képes volt a kötelezőkön kívül is tanulni, fáradtságát legyőzve olykor hajnalig virrasztani a fizika tankönyvek felett. Véleménye szerint, akiben megvan a kellő érdeklődés, akár a legnehezebb feladatot is meg tudja oldani.

Fontos számára a fejlődés, a siker érdekében nagyon sokat készült a megmérettetésekre, a gyakorlások által pedig kialakult egy valós képe a tudásáról. Korábban részt vett matematika- és sportversenyeken, így már a vizsgahelyzetek sem ismeretlenek Máté számára. Elméje edzése mellett testedzésre is sok időt fordít: középiskolásként kézilabdázott, a nyár folyamán az evezést is kipróbálta.

A támogató hátteret is megkapta egyrészt a családjától, másrészt az iskolától, a tanáraitól és a gyakorlati helyétől is. Édesapja és a bátyja is villamosipari területen dolgozik, ezért családi indíttatásra választotta ezt az irányt. Tőlük látta és hallotta, hogy ennek a szakmának van jövője. Arra a kérdésre, hogy számára mi a szépsége ennek az iparágnak, nagyon röviden és velősen foglalta össze meglátását. Szerinte számos szépsége mellett a legfontosabb, hogy sosem avul el. Együtt fejlődik a világgal, kénytelen lépést tartani vele és ez benne a rendkívüli.

Az Országos Tanulmányi Verseny eredménye

A családja mellett sokat köszönhet az iskolának is. Barátjával és versenytársával, Kopácsi Martinnal, egymást inspirálva, értékes órákat töltöttek a tudásuk megszerzésére. Hálás az osztályfőnökének, Bodó Juditnak, aki a legnehezebb helyzetekben is ott állt mögöttük. Sokat tanult a szakmáról Hegedűs Sándortól és Tatai Tamástól.

Hosszasan beszélgettünk Mátéval több, a tanulmányaihoz kapcsolódó témákról, mint a példamutató és önfeláldozó pedagógusairól, a duális képzés előnyeiről, a megfelelő tanműhelyek fontosságáról, valamint a mesterképzett szakemberekről. A duális képzés 11. évfolyamától a gyakorlatot a Schaeffler Savaria Kft. tanműhelyében töltötte. Itt fontosnak tartotta elmondani Nagy Miklós tanműhelyvezető nevét, akinek fontos szerepe van abban, hogy a szakmát magas szinten elsajátíthassák a fiatalok. Az automatikai technikus feladata – mint ahogy az elnevezés is utal rá – automatizált gyártósorok karbantartása, amik állhatnak robotból, illetve többféle robot manipulátorból. Máté számára nem a monotonitás, hanem a fejlődés a vonzó. A tanulmányai és a szakmai kiállítások során azt tapasztalja, hogy a robotok gyártását a folytonos fejlesztés jellemzi. Valószínűleg elsősorban a tömeggyártásnál fogják alkalmazni ezeket a gépeket.

Máté fejlesztő mérnökként tudja magát elképzelni és az elektromobilitás irányába szeretne haladni. Tanulmányait ősztől a győri Széchenyi István Egyetem villamosmérnöki karán folytatja, állami ösztöndíjjal.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply