Esélyegyenlőség, munkaerőpiacra jutás

A munkaerőpiacra jutást, majd a munkaerőpiacon megmaradást támogatja az EFOP 1.5.2-16-2017-00007 pályázata a Molnár Gábor Műhely Alapítvány konzorciumi feladataiban, a humán közszolgáltatások fejlesztése című projektben. Ajka Város Önkormányzatának fontos, hogy a helyi lakosok jó eséllyel induljanak a munkahelykeresésben, majd hosszú távon találják is meg a számításukat. A rehabilitációs mentorok, a megváltozott munkaképességű és az ép munkavállalók esetében is ezt támogatják.

A Molnár Gábor Műhely Alapítvány vezetője, Lovas Irén kérdésünkre elmondta, hogy a workshopokat a járványhelyzet előtt nem tudták megtartani. A pályázatban szerepelt három esélyegyenlőségi nap szervezése is, amely 2018-ban és 2019-ben nagy látogatottság mellett zajlott az Agórán. Tavaly a pandémia miatt elmaradt, azt az idén június 4-én online pótolták.

Az alapítvány filmet készített a fogyatékossággal élőkről, azért, hogy a diákok jobban megértsék őket, és át tudják érezni a helyzetüket. Lovas Irén a bevezetőben elmondta, hogy a filmmel az a céljuk, hogy érzékenyebben közelítsék ezt a kérdéskört. A korábbi években szeptemberben az Agórán találkoztak, ahol ki is próbálhatták, milyen lehet például vakon, vagy kerekesszékesként élni az életet.

Sokan születnek betegen, mások családon belüli erőszak, autóbaleset, munkahelyi baleset, motorbaleset miatt lettek sérültek, az is előfordulhat, hogy orvosi műhiba következtében, vagy egy ikerterhesség elnyomott testvéreként születtek. Az új élethelyzetből kell kihozni a legjobbat. Lovas Irén hozzátette, ha valami miatt a sors elvesz a 100 százalékból, abból kell kihozni a legtöbbet, ami megmaradt.

A film azért készült, hogy megmutassa a sérültek mindennapjait, azt, hogy nem az elkeseredés, bezárkózás a megoldás, hanem az állapot elfogadása, ami elvezethet az új élet kialakításához.

A filmben egy édesanya beszélt a Down-szindrómás, ma már felnőtt lánya életéről. Beszélt a kezdeti küzdelemről, hogy elfogadják őt.

Egy autista fiúnak fontos volt, hogy az óvodában kialakítsanak egy olyan napirendet, amelyben ő biztonságban érzi magát. Ha nem így van, pánikkal reagált.

Egy családi erőszak következtében, deréktól lefelé lebénult édesanya, a három gyermekével alakította át úgy az életét, hogy megtanulják mindannyian a kerekesszék általi korlátokat kapaszkodóként használni.

A vak énekes, dobos, a Hangadók frontembere jelenleg egyedül él, és nem csak az alapítványnál, otthon is segítő közösség veszi körül. Egy motorbalesetét követően kerekesszékbe került férfi diplomát szerzett, hogy sorstársai érdekérvényesítéséért dolgozzon, és kosárlabdázik.

A Hangadók koncertjét is online közvetítették, amelyben bemutatták, hogy a fogyatékossággal élők is képesek az átlagot meghaladó művészeti tevékenységre. Az értelmi sérülteknek is van tánccsoportjuk, színjátszóik és versmondóik is. Ők is sportolnak, barátkoznak, táboroznak. Aki megtanulja a fogyatékosságot elfogadni, felnőttként is empatikus lesz, ezért az alapítvány munkatársai a filmet eljuttatták Ajka középiskoláiba is, ahol a diákok megtekintették és véleményezték az alkotást.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply