Fejlesztések Unnában, az ajkai tapasztalatok alapján

Ajka története a Kaszinó parkban (Fotó: Györkös)

Hasznos tapasztalatokkal és új, számukra is alkalmazható ötletekkel gazdagodott az itt töltött néhány nap során a német delegáció a szociális városrehabilitációs kérdéseket illetően, illetve a helyiek megszólításának témakörében, így az augusztus 20-ai programsorozatot követően elégedetten tértek haza, településünk testvérvárosába, Unnába, ahol a látottakat ők is szeretnék valamilyen formában megvalósítani az ajkai példa alapján.

Az öttagú küldöttség (Renate Nick polgármesterhelyettes, Bernd Dreisbusch SPD, Franz Rottinger CDU, Werner Neumann, részlegvezető a szociális és lakásügyeknél) augusztus 18-án érkezett Kispál Beáta Testvérvárosi és Európaügyi megbízott vezetésével Ajkára, hogy egyrészt ápolják a német-magyar barátságot és a két település közötti kapcsolatot, másrészt végigjárják azokat a helyszíneket, illetve megismerjék azon folyamatokat, ahol változások történtek az elmúlt időszakban.

A csapatot Tóth Gergely, az önkormányzat stratégiai és fejlesztési referense, illetve Varga Andrea, a Kristály-völgy Egyesület elnöke kalauzolta a városban, bemutatva a szociális városrehabilitációs projekt eredményeit és a helyi fejlesztéseket, amelyek Ajka lakosságát és vezetését valamilyen módon közelebb hozták egymáshoz.

A megújult Kossuth utcai tízemeleteseknél is jártak

Az Ajka-túrán a delegáció képet kaphatott továbbá a jelenleg is folyamatban lévő változásokról, amelyek között az Ajka megújul projekt, az Okosház, a közösségi tervezés és kertészkedés, a Sportváros fejlesztése, valamint a Panel-program is helyet kapott, de az elektromos töltőállomás helyi úttörő szerepéről és a molinókampányról is tájékozódhattak a vendégek.

A németek egyöntetű véleménye az volt, hogy sokat lehetett tanulni a látogatásból, mert a saját szemükkel látták, hogy itt kapcsolat van a város vezetése és a lakosság között. Ennek jó példájaként az Ajka megújul molinókat és reklámokat emelték ki, amik szerintük nagyszerűen mutatják be, hogy változás várható a település adott részén, amiről a polgárok időben értesülhetnek. Így van idejük felkészülni rá és be is vonódnak általa, hiszen tudják mi várható a jövőben.

Jónak tartották a városrehabilitációs törekvések és a közösségek elérésének újszerűségét is (lásd közösségi kertészkedés Bolgárkert, vagy többek között a sérültek bevonása a programokba), ahol igazán erősen jelen van az európai gondolkodásmód és az uniós eszmék valóban a gyakorlatban valósulhatnak meg.

Az EU kapcsán megemlítették, hogy szerintük több mint gesztus az, hogy Ajkán van már Unna utca, hiszen ez egy plusz összekapcsoló erő a testvérvárosok között.

Zárásként azt is megtudtuk a delegációtól, hogy köszönetüket szeretnék kifejezni a jó tapasztalatokért, mert évről évre mikor Ajkára látogatnak látják, hogy a település fejlődik, így  egyre inkább olyan számukra, mintha a családjukhoz jönnének haza. Élhető városnak tartják településünket, ahova jó visszatérni.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply