Fontos a biztonság

Archív (Fotó: Györkös)

A hideg időjárás beköszöntével elkezdődött a fűtési szezon, ilyenkor hangsúlyt kell fektetnünk a fűtőberendezéseink ellenőrzésére, karbantartására. Régebben a sparheltek, kis kályhák fával történő begyújtásánál észre lehetett venni, ha dugulás jelentkezett, hisz amikor visszaáramlott a fűst, akkor azonnal intézkedett a gazda. Napjainkban a különféle tüzelési technológiák alkalmazásakor számtalanszor robbanások, tűzesetek fordulnak elő, ha nem ellenőriztetjük a tüzelőberendezéseinket, kéményeinket.
A”VKSZ” Veszprémi Közüzemi Szolgáltató Zrt kéményseprési csoportvezetője Köcski Károly tájékoztatott bennünket az ellenőrzés folyamatáról. Elmondta, hogy 2014. január 1-től Ajkán – és a megye többi településén is – a kéményseprési feladatokat az ő szolgáltatójuk vette át. Évente egy alkalommal végzik a sepréseket, ellenőrzéseket, amelyekre nagy szükség van, hiszen idővel a tartozékok és a béléscsövek elhasználódhatnak, a járatok eldugulhatnak. Amennyiben a kémény állapota indokolja, akkor az előírtnál gyakoribb ellenőrzés is szükséges lehet. Ha valaki problémát észlel, akkor a bejelentést követően, a szabad kapacitások függvényében a lehető leghamarabb elvégezik a szolgáltatást. Első alkalommal nem számolnak fel kiszállási díjat, további igények esetén azonban már igen. Fontos információ, hogy a szolgáltatási területen lévő összes használatban lévő valamint tartalék kéményt ellenőriztetni, szükség esetén tisztíttatni kell. Elsőre, ha nem tudnak bejutni az ingatlanba további értesítőket adnak ki, újabb időpontok megjelölésével, ha ezek ellenére sem járnak eredménnyel, akkor jelentik a tűzvédelmi hatóság felé. Jogszabályban előírt kötelezettség a kéményseprőket beengedni és munkájukhoz a feltételeket biztosítani.
gyj_kemenyseprok 0971Ellenőrzésekkor, a kéményseprők, ha nem megfelelő tömörségű füstcsöveket, kéményeket találnak, vagy azoknak nem megfelelő az állékonysága, soron kívül értesíteniük kell az elsőfokú építésfelügyeleti hatóságot, valamint gázfogyasztó készülék esetében a földgázelosztót. Probléma lehet a tüzelőberendezés működése közben az égéstermék 5 percen túli tartós visszaáramlása és a ki nem égethető égéstermék-elvezető belső felületén lerakódott szurokréteg. Az olyan kémény, amelynél a jogszabály szerinti műszaki vizsgálatot nem végezték el, az összekötő elem nem megfelelően rögzített vagy a tisztítóajtó, tisztítóidom nem megfelelően záródik, az veszélyforrás lehet. Ilyen esetekben a közszolgáltatónak jogszabályi kötelezettsége értesíteni a hatóságot. Fent nevezett hibák mind élet-, és vagyonbiztonságot veszélyeztetnek, ezért az égéstermék-elvezetőt a hiba kijavításáig üzemeltetni tilos.
gyj_kemenyseprok 0989Leggyakoribb probléma a fokozott légzárású-, vagy utólag tömített nyílászárók, melyeknél az égéshez-, illetve az égéstermék hígításához szükséges levegő utánpótlása akadályozott. Ilyen esetekben külön kell gondoskodni a szükséges levegő-utánpótlásról légbeeresztők beszerelésével.
Szükséges minden fűtési szezon elején az első begyújtásra nagy hangsúlyt fektetni. Célszerű a levegősen bekészített fát felülről begyújtani és az égéshez a kellő levegőt biztosítani. Tilos lezárni a kályhát, ha a tűztérben még pár cm-nél nagyobb, sárga lángok láthatóak. Az első alkalommal minden eseményre figyelni kell. A szénmonoxid-mérgezést is elkerülhetjük, ha résen vagyunk. Ez a melléktermék a tökéletlen égéskor keletkezik. A tömörtelen kéményen, vagy a tüzelőberendezésen keresztül kerülhet be a lakásba. A nem kellően tömör kályhákból, kandallókból, füstcsövekből, az elszennyeződött fürdőszobai átfolyós vízmelegítőkből közvetlenül is juthat szén-monoxid a lakótérbe. Ezért célszerű CO – érzékelőt beszerezni minden olyan helyiségbe, ahol a felsorolt veszélyek előfordulhatnak. Tisztázatlan eredetű nem bevizsgált készülékeket ne vásároljunk, arra ne bízzuk a biztonságunkat, életünket. Az érzékelőket a gyártó előírásainak megfelelően telepítsük és használjuk. Hasznos, általános tudnivaló még, hogy éghető, robbanásveszélyes anyagot a fűtőtest közelébe ne tároljunk.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply