Fűszernövények tartósítása – téli álmok előszele

A saját készítésű befőtteknek, lekvároknak nincs párja. A gyümölcsökben benne van a nyár minden napsütése és íze. Ezért aki csak teheti, ilyenkor raktároz belőlük a téli napokra. De ne feledkezzünk meg a fűszernövényekről sem.

Itt az idő, hogy a télire szánt fűszereket betakarítsuk, hiszen most van bennük a legtöbb íz- és aromaanyag. A majoranna, rozmaring, bazsalikom, oregánó, kakukkfű, borsikafű, és kapor is csak arra vár, hogy megszárítsuk és légmentesen lezárva eltegyük, vagy fűszerolaj, ecet esetleg pesto készüljön belőlük.

A legtöbb fűszernövénynek nem túl magas a nedvességtartalma, ezért jól viselik a szárítást. A nagyobb nedvességtartalmúakat, mint például a bazsalikom, metélőhagyma, menta és tárkony érdemes szárítóban, sütőben vagy fagyasztva tartósítani.

Egyet azonban fontos megjegyezni, “szüretelni” még virágzás előtt célszerű és általában a reggeli időszakban. Szárítás előtt a leveleket alaposan mossuk meg, majd papírtörlővel óvatosan itassuk le a felesleges nedvességet. Ez alkalmat ad arra is, hogy a leveleket kicsit átnézzük. Csak egészségeseket használjunk, a sárga, vagy foltos, szárazabb barna darabokat válogassuk ki és szedjük le.

A levágott hajtásokat kis kötegekbe kössük, legjobb ha gumizzuk, mert ahogy zsugorodik a növények szára, úgy fog lazulni a csokrunk is. A kötegeket ezután fejjel lefelé lógatva szellős, árnyékos helyen akasszuk fel száradni. Figyeljünk arra, hogy közvetlen napsütés ne érje őket, mert a napsugarak hatására az illóolajak elbomlanak. A száradás a nyári időszakban 6-8 napot vesz igénybe. Hosszabb ideig ne hagyjuk a szabadban a kötegeket, mert beporosodnak, és rovarok költözhetnek beléjük.

Gyorsabb eredményt érhetünk el, ha a modern világ vívmányait is bevetjük, például az aszalógépet, vagy a sütőt. Ezekeket a magasabb nedvességtartalmú levelek esetén érdemes alkalmazni.

Idén nálam rengeteg bazsalikom termett, ezért én is többféle tartósítási módot próbáltam ki ezen a növényen. Azt tapasztaltam, hogy a levegőn szárított bazsalikom bár lassabban száradt, de sokkal finomabb és ízletesebb lett mint az aszalóban készült. Sokan használnak mikrohullámú sütőt a szárításhoz, ez azonban nem a legjobb megoldás a bazsalikomnál. Rengeteg illóolajat és aromát tartalmaz ez a növény, amit tönkretehetnek a mikrohullámok.

Folyamatos ellenőrzés és átforgatás után akkor jó a szárítmányunk, ha csörgősre szárad és szépen morzsolható. De a száradás általában szemmel látható változásokkal is jár. A száradó növényi részek összezsugorodnak, ráncosodnak, keményednek. Én szárítás után egy nagyobb mozsárban összetörtem a leveleket és egy jól záródó üvegbe raktam. Az így telepakolt fűszeres kamrapolc látványa szemet gyönyörködtető. Bizony nincs annál finomabb milánói makaróni, mint amelyet a saját, szárított bazsalikomunkkal fűszerezünk.

Ne feledjük! Mindig címkézzük fel az üvegünket! Bár lehet, hogy miután minden elkészült, még meg tudjuk különböztetni a majorannát az oregánótól, de korántsem biztos, hogy ez fél év múlva is így lesz…

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply