Grincsfa, vagy inkább hagyományos koszorú?

Az utóbbi évek egyik legvitatottabb dekorációja a grincsfa vagy manósapka. Számos háztartást díszít ez a mutatós, ám akárhogy is vesszük még is csak az ünnep fényét elhalványító szorosan gúzsba kötött fácska.

Mindenki ismeri a nagy sikerű Grincs című filmet, amelyet minden karácsonykor lejátszanak. A főszereplő egy szőrös zöld, gonosz manó. Nagyon utálja a karácsonyt és az embereket is, ezért ellopja és összekötözi az összes karácsonyfát, égőt, dekorációt, ajándékot. Mindezt azért, hogy senki se ünnepelje meg a karácsonyt.

Bár boldog véget ér a történet, mégis megmaradt belőle ez a negatív szimbólum. Egy fénytelen, gúzsba kötött zöld fácska, amit általában zanótból vagy zsurlóból készítenek. Ez utóbbinak ráadásul vannak mérgező változatai is (mocsári zsurló).

A grincsfa tehát ennek a mesének a világát idézi, a hegye lefelé lóg, keresztény szemmel azt is mondhatnánk, hogy a “pokolba néz” és nincsen rajta sem gyertya, sem világítás. Szemben az adventi koszorú kerek formájával, ami alakjával az örökkévalóságot, az állandóságot, négy gyertyájával pedig a hitet, a reményt, az örömöt és a szeretetet jelképezi.

Csak rajtunk múlik, hogy mit jelent és mennyire fontos számunkra advent üzenete, mennyi szeretettel, illattal és fénnyel töltjük meg a várakozás heteit és az azt követő ünnepet, ezt mérlegelve érdemes dekorációt is választanunk.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply