Hamarosan olvashatjuk az Ajkai Századok éves számát

Ezen tájékoztató megírásakor még a nyomdában van a helytörténeti kiadvány, de az ígéretek szerint hamarosan már mindenki a kezébe veheti szűkebb környezetünk történelmének egy újabb lenyomatát.

Idén a Covid-19 járványra való tekintettel nem lesz bemutatója a folyóiratnak, ellenben az Ajkai Szó olvasói nem maradnak le semmiről, ugyanis két alkalommal, bővebb tájékoztatás keretében megismerkedhetnek a kötetben található témakörökkel és a szerzőkkel.

Felhívjuk a figyelmet a kerek évfordulókra, jeles eseményekre és a hozzájuk szorosan kapcsolódó személyekre.

Emlékezünk a húsz éve elhunyt Mihályfi Gyulára, Ajka jeles pedagógus iskolaépítőjére, aki több, mint tízezer gyermeket tanított és nevelt tisztességre pályafutásának négy évtizedében. Az ő nevéhez is köthető a 7-es számú Eötvös Loránd Általános Iskola megépítése, amelynek immáron, az 50 éves születésnapját ünnepeljük. Egy egészségügyi dolgozó látószögéből betekinthetünk a 65 éve kialakított szülőotthon és a hetvenes évek üveggyárának a mindennapjaiba. Egy, a tavalyi számból hiányolt Ajka felemelkedéséért dolgozó nagypapa munkásságával is megismerkedhet az olvasó az unoka tollából. A hetven éve egyesült Tósokot és Beréndet, a falu szülötte mutatja be. Az ugyanezen a napon Ajkával összekapcsolt Bódé életébe is betekinthet az érdeklődő. A 75 éve történt tósoki és tósokberéndi eseményeket az egykori körjegyző visszaemlékezése által, a leventék rendkívüli menetelését a szemtanú emlékeiből előbányászva ismerhetik meg. Egy összefoglaló munka városunk ipartörténetét tárja az olvasó elé, amelynek kezdete a csingervölgyi hegyek mélyén keresendő. Izgalmas lehet a 220 éve alakult helyi kisipar kezdeti időszakát, a céhek elterjedését, majd megszűnését végigkövetni. Időben legtávolabb a 700 éves Csékútot köszöntjük.

Az idei kötetben a hitéletet a történelmi egyházközségeken, annak templomain, jeles személyein keresztül ismerhetik meg. Az evangélikus (Ajka, Csékút), a református (Padrag), a katolikus (Ajkacsingervölgy, Bakonygyepes, Csékút, Padrag, Tósokberénd) egyház múltjába tekinthetnek be.

A harmincas évek Bódén (Poór Andrásné Tatai Izabella gyűjtéséből)

Külön kell említeni az évforduló naptárat, amely az egykori könyvtárigazgató precíz munkájának köszönhető. Figyelemreméltó, hogy némely esetben a legfrissebb változások is olvashatóak.

A helytörténeti klub örömmel teszi közzé a húsz dolgozatot, amely változatos, ugyanakkor abban egységes, hogy a szerzőket a lakóhely iránti szeretet, az embertársak iránti tisztelet vezérelte a munkák megírásakor.  Remélhetőleg mindenki megtalálja az érdeklődési körének megfelelőt, amely hasznos és figyelemfelkeltő lehet a jövőre való tekintettel.

Azoknak a fiataloknak, akik érdeklődnek szülővárosunk történelme iránt és szívesen részt vennének a kutakodásokban, azoknak különösen ajánljuk a kiadványt, hiszen még számos olyan fehér folt van a település múltjában, amit a „régi motorosok” még nem tártak fel és ráadásul a technika legújabb vívmányait a fiatalabb korosztály sokkal hatékonyabban fel tudja használni a dolgozatok megírásakor. Tisztában vagyunk vele, hogy helytörténeti kutatást főleg idősebb életkorban végeznek, mégis ösztönözni szeretnénk a történelem iránt érdeklődő ifjainkat e nemes feladatra.

Az Ajkai Századok megjelenését követően, az árusítás megkezdésekor további információk is közlésre kerülnek, amelyek segíthetnek a vásárlásban. Jelen pillanatban a kiadványhoz való hozzájutás a járványügyi intézkedésektől függ, mivel a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ Információs Központjában lehet majd a folyóiratot megvásárolni, amelyről lapunk olvasóit tájékoztatni fogjuk.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply