Határtalanul jól érezték magukat a Szent István Király Általános Iskola hetedik évfolyamos diákjai

A Szent István Király Római Katolikus Általános Iskola 7. osztályos diákjai látogatták meg a Határtalanul pályázati program keretében a Nyugat-Felvidék legszebb tájait. Az öt napos kirándulás nem ígérkezett könnyű programnak, azonban a rengeteg látnivaló és a magyar vonatkozású tájegységek, települések megismerése mindenkit izgalommal és örömmel töltött el.

Már az első nap sok érdekességet tartogatott. A diákok elsőként a dévényi vár aljában található vasfüggöny emlékművet nézték meg, ezek után Pozsony városát vették célba. Ott meglátogatták a várat, melynél sajátos, fordított asztal formájára csodálkoztak rá, gyönyörködtek a várból nyíló kilátásban illetve a szépen helyreállított francia kertjében sétáltak, pihentek. Lehetőség nyílott az Óvárosban is egy tartalmas sétát tenni, melynek során a diákok az egyetlen fennmaradt városkapun, Szent Mihály kapuján hagyták el a történelmi belvárost. A koronázó templomot sem hagyhatták ki.

Pozsony után Szentgyörgy település következett, ahol a középkori város takaros polgárházai, valamint gótikus temploma ragadta meg az ifjúság figyelmét.

Este nagy izgalommal várták a szállásukat: milyen lesz, mit kapnak vacsorára, ki kivel lesz egy szobában. Vendéglátóik igazán finom ételekkel vártak a megfáradt utasokat.

Másnap az első állomás a Hidaskürti Alapiskola és Óvoda volt, ahol a diákok ismerkedhettek a szlovákiai magyar tanulókkal, illetve az ottani iskolarendszerrel. Itt tapasztalhatták meg először, hogy milyen határon túli magyarnak lenni, hogy ami itthon nekik természetes- például az anyanyelv használata, a magyar nyelvű iskola- az a kint élő embereknek nehezen kivívott lehetőség.

Következő helyszínként Nagyszombat és a nagyszombati Egyetem temploma volt terítéken, a település egykor püspöki székhelyként is funkcionált. Ezt követte a Szent Miklós bazilika.

Ezen a napon sok program volt; még a szomolányi várkastélyba is ellátogatott a csoport, ami egy különlegesen szép angol kerttel rendelkezik. A kastélyt sajnos belülről nem tudták megtekinteni, mivel ebben az időpontban a helyszínen a Szlovák Tudományos Akadémia tartott konferenciát.

Szlovákia legrégebbi városában, Nyitrán a Püspökvárat vették szemügyre, mely a nyitrai püspökség székhelye.

A napot az alsóbodoki Esterházy János Emlékmúzeum tárlatával zárták. Itt elhelyezték a magunkkal hozott koszorút a hamvakat magába foglaló sziklabarlangban. A tárlatvezetés meghallgatása és az ismertető film megtekintése során ismét szembesülhettek a diákok azzal, hogy mekkora erő, összefogás kell a határainkon túl élő magyaroknak a történelmükhöz való ragaszkodáshoz.

Pénteken a csejtei várhoz mászhattak fel a gyerekek, melynek úrnője a híres-hírhedt Báthory Erzsébet volt. Sajnos ma már csak a romjai láthatók.

Aznap még a nevezetes Pöstyén fürdővárosba tettek egy kis kitérőt, ahol rengeteg híres ember fordult meg: példának okáért itt kezelték Beethovent, de Napóleon tisztjei is itt pihenték ki fáradalmaikat.

A nap utolsó állomása Zsére volt, ahol a Zsibrice Hagyományőrző Csoport pár tagja szívélyes fogadtatásban részesítette az iskola tanulóit, nevelőit. Menyasszonykérő népdalokkal kedveskedtek, illetve tárlatvezetést tartottak a helyi skanzenben.

A negyedik napon a diákok első helyszíne Nagytapolcsány volt, melynek vára a XIII. századtól őrizte Magyarországot, a XVIII. században pedig Rákóczi Ferenc tulajdonát képezte.

Az aznapi legérdekesebb helyszínnek talán a bajmóci várkastély bizonyult, mely a XI. századtól ékesíti a környéket. A kastély tulajdonosának megtetszett egy fiatal francia hölgy, ezért a híres Pálffy család a XVIII. században átépíttette a Loire folyó melletti kastélyok stílusában. Pálffy híres műgyűjtőként számtalan kép birtokosa lett, ezek páratlan gyűjteménye a mai napig megtekinthető.

A nap utolsó állomása a festői dombok közé ékelődő Körmöcbánya volt. Ezen az estén a település mellet, egy zarándokszálláson pihenhették ki a diákok aznapi fáradalmaikat.

Az utolsó, ötödik napon természetesen nem hagyták ki Selmecbányát sem. A Leányvvárba ugyan bemenni nem tudtak, de a dombtetőről csodálhatták meg Selmecbánya festői panorámáját. A város központjában a Felvidék legnagyobb pestisoszlopa mellett sétáltak, majd felkeresték Petőfi Sándor emléktábláját a helyi líceum épületén.

Selmecbánya után a szentantali kastély volt napirenden, melynek erdőszerű kertje mindenkit elvarázsolt.

Ezekkel a fantasztikus és életre szóló élményekkel térhettek haza a hetedikes diákok, akik már most remélik, hogy egyszer visszatérhetnek ezekre a méltán lenyűgöző helyekre.

Külön köszönik tanáraiknak: Lászlóné Szeghalmi Stella és Szánóczki Szilvia osztályfőnököknek, és Bőszéné Orbán Anita és Váráshelyi Beáta kísérő pedagógusoknak.

a résztvevők nevében: Kiss Krisztián

a Szent István Király Római Katolikus Általános Iskola 7. osztályos diákja

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply